8.SınıfTürkçe Testleri

8. Sınıf Anlatım Teknikleri Test Çöz

ÜniRehberi ekibi olarak sizler için 8. sınıflara özel Türkçe Anlatım Teknikleri testi hazırladık. Testte toplam 14 Adet Türkçe Anlatım Teknikleri sorusu bulunmakta. Sınava başlamadan önce mutlaka süre tutmayı unutmayınız. Haydi Sınava Başla! – ÜniRehberi ailesi olarak başarılar dileriz. 


8. Sınıf Anlatım Teknikleri Test Çöz

Tebrikler - 8. Sınıf Anlatım Teknikleri Test Çöz adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Ağır adımlarla ilerlerken, yolun kenarında, bir eski heybe gibi bırakılmış bir ihtiyar kadın buldum. Kupkuru, kapkara bir yaşlı kadın... Üstü başı o kadar parça parça idi ki, ilk görüşte yere bir tarla korkuluğu yuvarlanmış sandım. Yukarıdaki parçanın anlatımıyla ilgili olarak hangisi söylenemez?
A
İkileme ve pekiştirmelerden yararlanılmıştır.
B
Betimleme vardır.
C
Benzetmeler yapılmıştır.
D
Farklı duyulardan yararlanılmıştır.
Soru 2
Ölümsüzlük isteği ne kadar da zavallı bir istek. İnsan aslında elini neye sürse ya ömrünü kısaltıyor, ya da yok ediyor onu. Petrol birikimi kaç milyon yılda oldu dünyada? Ben de bilmiyorum. Birkaç milyon yıl olmalı. Peki, kaç yılda tüketeceğiz? Bana tek bir şey söyleyin ki, insanın sayesinde ömrü uzamış olsun.
Parçada, aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisi kullanılmıştır?
A
Öyküleme
B
Örneklendirme
C
Karşılaştırma
D
Betimleme
Soru 3
Çağımızın birçok düşünürünün en büyük endişesi, teknoloji ile insan karşıtlığını dengeleme isteğidir. Faydalı deyip endüstri ve bilime yapılan yatırımları, sanata yapılan yatırımlardan daha önemli görürsek şu sonuçla karşı karşıya kalabiliriz: Burada kazanan belki endüstri, teknoloji olur ama insan insanlığını, yani duyarlığını kaybeder.
Bu parçada aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisine başvurulmuştur?
A
Betimleme
B
Tanımlama
C
Öyküleme
D
Karşılaştırma
Soru 4
Piknik için gittiğimiz bölgede farklı türlerde birçok ağaç vardı. Kabukları dökülmüş, çok yaşlı bir de ardıç ağacı vardı orada. Kurumuş, gölgesini yitirmiş bir ağaçtı. Gövdesi delik deşikti. Boğum boğum kökleriyle kayalığın yüzü-ne sıkıca yapışmış, sarp kayalığı baskı altına almıştı.
Yukarıdaki paragrafta hangi anlatım tekniği kullanılmıştır?
A
Betimleme
B
Örneklendirme
C
Tartışma
D
Açıklama
Soru 5
İşten ayrılalı on beş gün olmuştu. On beş gündür yeni bir iş arıyordum. Nihayet bir kitapçıda, sayfası iki liraya bir tercüme işi buldum. O kadar sevindim ki... Her forma otuz iki lira getirecekti.
Bu parçanın anlatımında aşağıdaki tekniklerden hangisi kullanılmıştır?
A
Betimleme
B
Öyküleme
C
Örneklendirme
D
Karşılaştırma
Soru 6
Eskiden dünya çok daha aydınlık, neşeli ve güzel görünüyordu bana. O zamanlar yaptığım müzikler daha karamsardı. Şimdi ise dünya daha karamsar. Herhalde aydınlığa ihtiyaç duyuyorum ve bu yüzden insanlara neşe ve güç vermeye çalışan müzikler yapıyorum.
Yukarıdaki paragrafta hangi anlatım tekniği kullanılmıştır?
A
Öyküleme
B
Tanımlama
C
Karşılaştırma
D
Betimleme
Soru 7
Gene bir “eski” özlemidir gidiyor. Yeniye kötü kötü bakıyorlar; anlamı yokmuş, güzel değilmiş, düşünmekten, çalışmaktan kaçınan kimselerin ne yaptıklarını bilmeden ortaya attıkları şeylermiş. Geçmişin büyük eserlerini ince- leyip de onlardan örnek almalıymışız. Oysaki asıl “yeni” zordur, yeninin anlamını anlamak, güzelliğini duymak zordur.
Bu parçada aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangisi kullanılmıştır?
A
Açıklayıcı
B
Betimleyici
C
Örnekleyici
D
Tartışmacı
Soru 8
Gölü görünce, kurumuş dudakları su istemeye başladı. Çantasını koydu yere. Eğilerek içmeye başladı suyu. O denli soğuktu ki, içtiği her yudum su midesini dondurdu, soluğunu kesti âdeta. Günlerden beri su değmeyen bedeni ağır ter kokuyordu.
Bu parçanın anlatımında aşağıdaki duyuların hangisinden yararlanılmamıştır?
A
Görme
B
Dokunma
C
Koklama
D
İşitme
Soru 9
Türbedeki lahitlerin bulunduğu altın yaldızlı, nakışlı, çinili salondan sonra, görevlilerin izniyle alt kattaki asıl kabir odasına girdim. Arkadaki bakımsız avludan birkaç basamak indikten sonra alçak bir kapıdan girdiğimiz basık tavanlı, rutubetli, kasvetli oda gerektiği gibi, sadece tek bir çıplak ampulle aydınlatılmıştı. İçim ürperdi. Timur’un kemikleri çok yakınımdaydı ama mezar taşına bile el sürmedim ne olur ne olmaz diye.
Bu parçanın anlatımında, aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
A
Karşılaştırmalı
B
Betimleyici
C
Tartışmacı
D
Açıklayıcı
Soru 10
Kıskançlığın temelinde öz güven eksikliği ve yetersizlik duygusu vardır. Kendini dışlanmış hissetmek kıskançlığı tetikler. İleri derecede kıskançlık ise, tehlikeli bir hastalıktır. Böyle bir insan, çevresindeki herkese ve her olaya şüpheyle bakar. Herkesin kendisine düşman olduğu endişesine kapılır.
Bu parçada aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangisi kullanılmıştır?
A
Tartışmacı
B
Öyküleyici
C
Açıklayıcı
D
Betimleyici
Soru 11
Koyu yeşil, mevsimlik ceketin cebindeki kıpırtıyı fark edince birden duraksadı; küçücük bir şıngırtıydı. Islak cep astarının içinden incecik, gümüş bir bileklik düşüverdi avucuna: Tülin’in zinciri! Orada unutulmuş! Sevgiyle baktı zincire; ne hoş sürpriz, ne güzel bir merhabaydı!
Bu parçada aşağıdaki anlatım biçimlerinin hangilerinden yararlanılmıştır?
A
Betimleme - benzetme
B
Açıklama - örneklendirme
C
Öyküleme - betimleme
D
Betimleme - tanımlama
Soru 12
Durup seyrettim martıları
Onlar da mutsuzdu benim gibi
Elimi bırakıp, gittin ya hani
Şu kaybolan vapur gibi
Yukarıdaki şiirin anlatımında hangi duyuyla ilgili ayrıntılar ağır basmaktadır?
A
Tatma
B
Koklama
C
İşitme
D
Görme
Soru 13
Ben hâlâ tabağıma bakıyorum. Somurtmuş oturuyorum. Dayımın omzuna dayamışım başımı. O da kestirmeme izin vermediğim saçlarımı okşuyor. Bekliyorum. Herkes anlıyor neyi beklediğimi. Kimse oralı olmuyor. Sözde şımartılmayacağım.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
A
Öyküleyici
B
Açıklayıcı
C
Karşılaştırmalı
D
Örnekleyici
Soru 14
Islak kaldırımlarda yavaş yavaş yürüyorum.Ben, yürümeye devam ederken, bir kurşun, bir eşek arısı gibi vızıldayarak, kulağımın yanından geçti. Derken pat, pat, pat biri koşmaya başladı. Altı demir çivili kundura sesleri... Ya bir kaçak ya da hırsız olmalı.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangisinden yararlanamamıştır?
A
Benzetmelerden
B
Çeşitli duyulardan
C
Mecaz anlamlı sözlerden
D
Yansıma sözcüklerden
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
14 tamamladınız.

Sınavı bitirdikten sonra mutlaka bizim için yorum kısmından geri bildirim yapmayı unutmayınız. Sorular nasıldı, kaç doğru yaptınız, hatalı soru var mıydı, test seviyesi nasıldı? yorum kısmından bizlere bildirmeyi unutmayınız 

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

  1. 8.soruda hata var.Cevapta görme yok demişsiniz ama çantasını yere koydu dendiğinde görme duyusu sayesinde onu söylüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu