Tanıtım Yazısı

Amerika’da Üniversite Okumanın En Kolay Yolu: Community College

Amerika’da üniversite okumak üniversite çağındaki her gencin hayalidir. Giriş sınavları, kabul şartları, üniversite fiyatları bu hayalleri gerçekleştirmekte öğrencileri zorlayabilmektedir. Öğrencilerin bu şartları minimum seviyede tutabileceği ve çok daha kolay kabul alabileceği üniversiteler Amerika’da bulunmaktadır. Amerika’da eğitim alan öğrencilerin %78 ile en çok tercih ettiği üniversiteler Community College’lerdir.

Community College’ler Amerika’da üniversite eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Ülkemizde isminden dolayı büyük bir kesimin yanlış anladığı Community College sistemi yurtdışında üniversite eğitimi almanın en kolay yoludur.

Community College’lar 2 yıllık üniversiteler olarak adlandırılabilir. Ancak buradan diploma alabileceğiniz gibi asıl önemli olan nokta buradan Amerika’daki tüm üniversitelere sınavsız yalnızca not ortalamanız ile 4 yıllık üniversitelere transfer olabilmektir. Üniversitelere transfer olan öğrenciler 3. sınıftan itibaren transfer oldukları üniversitede eğitimlerini devam ettirebilmektedir. Toplamda 4 yıllık bir eğitimin ardından son mezun olunan kurumun 4 yıllık diploması alınır.

Community College sistemi Amerika’daki üniversite fiyatlarına göre yarı yarıya hatta çok daha uyguna gelebilmektedir. Bu sayede ilk 2 sene alınacak olan eğitim öğrencilerin üniversite maliyetini yarı yarıya düşürmektedir. Ayrıca Türkiye’den kabul almanın neredeyse imkansız olduğu prestijli üniversitelere Community College’deki not ortalamanızla transfer olabilirsiniz.Bu sistemin bir diğer özelliği ise öğrencilerin çok daha kolay kabul alabilmesidir. Üniversitelere başvurularda 80 üzeri TOEFL skoru minimum kabul şartı olarak belirlenmişken Community College’lerde bu 45’e kadar düşmektedir. Öğrenciler lise diploması ve İngilizce yeterlilik belgesi ile direkt olarak Community College’lerde eğitim alabilmektedir.

Üniversitenin temelini oluşturan bu kurumlarda eğitim alarak maliyet ve zorlayıcı kabul şartlarından kurtulan öğrenciler 2 senenin ardından çok daha iyi ve başlangıçta kabul alamayacağı tüm üniversitelere geçiş imkanı elde eder. Buda öğrencilerin daha iyi üniversitelerden mezun olarak büyük başarılara imza atmasında öncü olabilmektedir.

Bu kurumlar tamamen devlet destekli olup bütçeleri devlet tarafından sağlanmaktadır. Bu sayede okulların kampüslerinde yine üniversiteler gibi sayısız imkan yer almaktadır. Kütüphaneler, spor salonları, aktiviteler, yurtlar gibi birçok imkana sahip olan öğrenciler derslerden buldukları vakitlerde ücretsiz bir şekilde bu imkanlardan faydalanabilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu