Kaynak Tavsiyeleri

2024 TYT Din Kültürü Kitap Önerileri

Merhaba. Bu yazımızda sizlere 2024 TYT din kültürü kitap önerileri başlığı altında kullanabileceğiniz soru bankası ve konu anlatımlı kitapları derlemeye çalıştık. Bildiğiniz gibi Din kültürü dersinin TYT konuları içinde önemli yeri bulunmaktadır. Her ne kadar az rağbet gören bir alan olsa da, TYT çalışmalarına başlayan öğrenciler her ders için ayrı bir çalışma programı oluşturmaktadır. Matematik, Türkçe, Fen gibi katsayısı ve zorluğu yüksek olan branşlarda olduğu gibi Sosyal Bölümünden sorumlu oldukları Din Kültürü konularına hakim olmalılar. Özellikle yüksek puanlı öğrenciler arasında yarışın önemli etkileyicilerinden biri de Din Kültürü branşıdır.

Her ne kadar öğrenciler tarafından ekstra kaynak alınarak çalışılan bir branş olmasa da son yıllarda ÖSYM Din Kültürü branşında sorduğu sorularda eski yorum tipi sorulardan daha çok bilgi odaklı soru tiplerine yönelmiştir.

Tavsiye ettiğimiz kitapların çoğu, zamanında bu kitapları kullanmış olan başarılı öğrenciler tarafından hazırlanmıştır. Sizin de önermek istediğiniz kitaplar varsa yorum kısmına yazarak üniversite adaylarına yardımcı olabilirsiniz.

TYT Din Kültürü Kitap Önerileri

Benim Hocam Yayınları- 2+2 Felsefe ve Din Kültürü

TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arasında en bilinen örneklerden biri de İsmini son yıllarda sık duyduğumuz Benim Hocam Yayınları tarafından çıkarılan ve editörlüğünü Melis Teke‘nin yaptığı kitap adaylara hem felsefe hem de din kültürü ve ahlak bilgisi kısmını tek kitapta sunuyor. Kitabı incelediğimizde de farklı bir konsept ile karşılaştığımızı belirtelim. 2+2 olarak adlandırılan metodla kitabın genelinde iki sayfa konu, iki sayfa soruya yer verilmiş.

Yani tamamen soru bankası veya tamamen konu anlatım kitabı olmanın dışına çıkılmış. Yayınevi kitabın tanıtımında bu metod ile etkili ve kalıcı öğrenmenin olabileceğini belirtmiş ve öncelikle konu özetleri ardından ise konu pekiştirme testleri ile hızlı tekrar yapılabileceği ve kendinizi sınayabileceğiniz vurgulanmış. Son olarak ise kitap toplamda 100 sayfa.TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arasında ince olanlardan biridir.

Benim Hocam Yayınları – TYT AYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Video Ders Notları ve Soru Bankası

TYT Din Kültürü Kitap Önerileri için yine Benim Hocam Yayınları tarafından çıkarılan “TYT AYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Video Ders Notları ve Soru Bankası” kitabı yeni ve güncel müfredata uygun olacak şekilde ve ücretsiz videolarla ile hazırlanmış. Seviye olarak baktığımızda da kolay ve kolay-orta düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.

Kitap Çetin Zencir tarafından yazılmış ve 168 sayfadan oluşuyor. Son olarak bu kitabın içeriği sayesinde de hem konu çalışabilir hem de soru çözebilirsiniz. TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arasında Benim Hocam Yayınları’na özellikle bilgilerin öğrenme ve pekişmesi için güvenebilirsiniz.

Hız ve Renk Yayınları – TYT Felsefe Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası

TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arasında zor sorulara hazır olmak öğrencilerin tercihi Hız ve Renk Yayınları tarafından çıkarılan ve Aytekin Demircioğlu tarafından yazılan kitapta TYT için hem felsefe, hem de din kültürü ve ahlak bilgisi kısımlarını içerisinde barındırıyor. Bu açıdan yayınevi tek bir kitap ile iki derse de çalışma imkanı sunuyor. Ek olarak kitabın bir diğer önemli avantajı ise kaliteli video çözümlere sahip olması.

Bu noktada da teknolojinin imkanlarından oldukça iyi yararlanılmış diyebiliriz. Kitabı incelediğimizde ise “ÖSYM Tarzı Yeni Sorular“, “Kavram Haritaları” ve “Basamaklı Zaman Yönetimi” gibi özellikleriyle de piyasadaki diğer kitaplardan farkının olduğunu rahatlıkla ortaya koymuş diyebiliriz. Toplamda ise 160 sayfadan oluşuyor. TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arasında orta diyebileceğimiz makul bir ücretle satılmaktadır.

Karekök Yayınları – TYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Denemeleri

TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arasında denemeler oldukça verimli olmaktadır. Karekök Yayınları tarafından piyasaya sunulan “TYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Denemeleri” deneme seti din kültürü dersinden hata yapmamak ve kendini sınava yakın en iyi sorularla sınamak isteyenler için oldukça yararlı bir deneme seti olmuş.

Setin içeriğindeki 50 adet denemenin tamamını çözerek din kültürü adına görmedik soru tarzı bırakmayacaksınız. Son olarak, bu kitap için özellikle din kültürü üzerine TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arayışında olanlar için oldukça ideal bir kitap demek mümkün.

Limit Yayınları – TYT AYT Felsefe Din Kültürü El Kitabı

TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arasında sıklıkla tercih edilen Limit Yayınları tarafından hazırlanan “TYT AYT Felsefe Din Kültürü El Kitabı” hem felsefe dersine hem de din kültürü dersine bir arada çalışmak isteyenler için bütüncül bir kitap olarak hazırlanmış. Aynı zamanda TYT ile AYT konularını da bir arada sunan kitap ile TYT için ayrı, AYT için ayrı ders çalışmanıza gerek kalmayacak.

El kitabı niteliğinde olmasıyla da pek çok yerde yanınızda taşımanıza imkan sağlanmış. Güncel müfredata uygun ve yeni sınav sistemine uyumlu olmasıyla da güncel bir kitap olmayı başarmış. Seviye açısından da orta seviye herkesin yararına olabilecek ve bir çok kişinin eksiklerini pratik bir şekilde kapatabileceği tarzda, anlaşılır bir kitap. Toplam da 320 sayfadan oluşmakta. TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arasında hem Felsefe hem de Din branşlarından çalışma programı hazırlayanlar için oldukça uygun.

Aydın Yayınları – Konu Özetli TYT AYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası

TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arasında en zor soruların olduğu serilerden Aydın Yayınları tarafından çıkarılan ve Havvanur Kepir Tekeli, Muhammed Fatih Tekeli tarafından yazılan “Konu Özetli TYT AYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası” kitabı adaylara hem TYT için hem de AYT için dolu dolu bir içerik sunuyor.

Kitabın yapısına baktığımızda ise konu testleri, genel tarama testleri ve temel dini kavramlarla desteklendiğini görüyoruz. Kitap aynı zamanda yeni sınav sistemine uygun olması, ÖSYM tarzı soruları ve soruların tamamı çözümlü olmasıyla da yeni sistemi iyi takip etmiş diyebiliriz. Seviye olarak orta-zor arasında yer aldığı söylenebilir. TYT Din Kültürü Kitap Önerileri arasında alternatiflerin az olduğu da düşünülürse Aydın Yayınları iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu liste önceden bu kitapları çözmüş olan öğrencilere sorularak oluşturulmuştur. Listede olmayan fakat sizin severek çözdüğünüz tyt din kültürü kitabı varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu