Üniversite Zamanı

Çift Anadal ve Yandal Programı Nedir?

Tercih sürecinde olan öğrencilerin en sık karşılaştığı sorulardan birisi çift anadal ve yandal gibi konular oluyor. Peki çift anadal nedir? Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki çift anadal ve yandal için öğrencinin kesinlikle istenilen başarı düzeyini sağlamış olması gerekmektedir. Bir lisans programında (birinci anadal) kayıtlı olan öğrencinin aynı zaman diliminde üniversitedeki başka bir bölüm ya da programın derslerini de alarak ikinci bir dalda da lisans diplomasına hak kazanmasıdır. Yani en net anlaşılabilecek tanım aynı anda iki bölüm derslerinden alarak iki bölüm diplomasına hak kazanmaktır diyebiliriz.

Öğrenciler başkalarından fikir alma aşamasında sıkça ”Şu bölümü tercih et, şundan da çift anadal yaparsın” gibi sözlerle karşılaşır. Ancak bu sözün uygulama aşaması söylenildiği kadar kolay olmamaktadır. Çift anadal için gerekli olan bazı koşullar ve şartlar vardır. Ayrıca tek bir lisans programının dersleri ile ilgilenmek yerine iki programın derslerine vakit ayırmak daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Öğrencinin buna hazır olması ve yapabileceğine inanması şarttır.

Çift anadal ve yandal aynı kavramlar değildir. Peki yandal nedir? Yandal programı ise bir diploma programına kayıtlı olan öğrencinin gerekli şartları sağlamak koşuluyla aynı yükseköğretim kurumunda başka bir diploma programındaki derslerden bazılarını alarak diploma yerine geçmeyen belge yani yandal sertifikasına sahip olmalıdır.

[irp posts=”1415″ name=”İkinci Öğretim Nedir?”]

üniversite kampüs

Çift Anadal ve Yandal Programları İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çift anadal ya da yandal programına kayıt yaptırmak isteyen öğrencinin başvurduğu yarıyıla kadar almış olduğu derslerin tümünden başarıyla geçmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında başvuru için gerekli olan süre şartı da vardır. Öğrencinin ikinci anadal programına kayıt olabilmesi için  en erken süre birinci anadal programının üçüncü yarıyılın başı, en geç süre ise dört yıllık eğitim programlarında beşinci yarıyılın başı, beş yıllık eğitim programlarında ise yedinci yarıyılın başıdır.

 

Çift anadal ve yandal için gerekli olan diğer şartlar ise şunlardır;

  • Çift anadal programı için bazı üniversitelerde öğrencinin ilk adanal programındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden 2.50 şartını sağlaması, bazılarında ise 2.70 ya da 3.00 şartını sağlaması bekleniyor. Bazı kurumlarda ise öğrencinin ilk anadal sınıfındaki %20’lik başarı sıralamasında yer alması isteniyor.
  • Çift anadal ve yandal farkı krediler bakımından da ortaya çıkıyor. Çift anadal için yandaldan daha fazla kredi sayısı gerekmektedir. Bazı üniversitelerde birinci lisans programının üzerine 40 kredi tamamlanması istenirken, bazılarında 15 kredi de istenebiliyor.
  • Öğrenci birinci lisans programındaki genel not ortalamasında belirli bir düzeyin altında başarısızlığa ulaşırsa ikinci anadal ve yandal programlarıyla da ilişkisi kesiliyor.

Öğrenci ilk anadal programını başarı ile tamamladığında ikinci anadal ya da yandal programında başarılı olmasa dahi mezun olarak asıl lisans diplomasını alabiliyor.

Sizin Elinizde!

Çift anadal ve yandal aslında cesaretli öğrencilerin işi. Karar alırken birçok konuda kişinin kendisi sorgulaması gerekiyor. Evet tek bir lisans programında üstün başarıya ulaşıyor olabilirsiniz. Ancak bu aşamada ilgi odağınız olan dersler belli. İkinci bir anadal programına da kayıt yaptırdığınızda yükünüz artacak. İlgilenmeniz gereken dersler daha da yoğun olduğu için çalışma süreniz ve yükünüz artacak. Bununla birlikte derslerin çakışması, sınav günleri ya da saatlerinin çakışması gibi sıkıntılarla da karşılaşabilirsiniz. Öğrencinin sosyal aktiviteler (kulüp gezileri, spor etkinlikleri, arkadaş çevresi) gibi etkinliklerden uzak kalma gerçeğini de göz önünde bulundurması gerekir. Kısacası çift anadal ya da yandal düşünüyorsanız hem zamanınızdan, hem de yaşantınızdan ödün vermeniz gerektiği gerçeği ile yüzleşmenizi tavsiye ederim. Elbette ki bu kadar fedakarlığın sonucunda da iki diplomaya sahip olarak geçen zamanın en güzel ödülüne sahip olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu