Edebiyat Testleri

Milli Edebiyat Test Çöz (Online Testler)

Üniversite Rehberi ekibi olarak sizler için YKS – TYT gibi sınavlara özel Milli Edebiyat Test Çöz başlığı altında sorular hazırladık. Testte toplam 14 Adet Milli Edebiyat sorusu bulunmakta. Sınava başlamadan önce mutlaka süre tutmayı unutmayınız. Haydi Sınava Başla! – www.unirehberi.com ailesi olarak başarılar dileriz. 

Milli Edebiyat Test Çöz (Online Testler)

Tebrikler - Milli Edebiyat Test Çöz (Online Testler) adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1

Millî Edebiyat Dönemi'nde yaşadı ancak bu topluluğa katılmadı. Sırat-ı Mustakim ve Sebilü'r Reşad adlı dergileri çıkardı. Aruzu günlük konuşma diline ustaca uyguladı. Bu yönüyle son dönemde aruzu en iyi kullanan şairlerden biri sayıldı. Asıl mesleği veterinerliktir. Şairin bu alanda üniversitede okutulan bilimsel eserleri de vardır. Şiirlerini Safahat adıyla bir araya getirmiştir.
Parçada tanıtılan şair aşağıdakilerin hangisidir?

A
Mehmet Akif Ersoy
B
Tevfik Fikret
C
Cenap Şahabettin
D
Ahmet Haşim
E
Yahya Kemal Beyatlı
Soru 2

Bir fikir adamıdır ama şair kimliği öne çıkmıştır. "Türk Yurdu" adında bir dergi çıkarmış ve millî duyguları öne çıkaran yazılar yazmıştır. "Cenge Giderken" adlı şiiri, döneminde gençliği etkileyen şiirlerden olmuştur. Türkçülük akımının önde gelen isimlerinden biridir.
Parçada tanıtılan şair aşağıdakilerin hangisidir?

A
Mehmet Emin Yurdakul
B
Ömer Seyfettin
C
Ziya Gökalp
D
Tekin Alp
E
Tevfik Fikret
Soru 3

Millî Edebiyat Dönemi yazarlarındandır. Öykülerinde memleket özlemi önemli bir yer tutar. Bunda uzun yıllar sürgünde yaşamak zorunda kalmasının etkisi büyüktür. Kendi hayatından da izler taşıyan "Sürgün" adlı romanı ve "Memleket Hikâyeleri" adlı hikâye kitabı ünlüdür.
Parçada tanıtılan yazar, aşağıdakilerin hangisidir?

A
Namık Kemal
B
Halide Edip Adıvar
C
Refik Halit Karay
D
Reşat Nuri Güntekin
E
Halit Ziya Uşaklıgil
Soru 4
Aşağıdakilerden hangisi Yakup Kadri’nin romanlarından biri değildir?
A
Mahur Beste
B
Ankara
C
Panorama
D
Nur Baba
E
Sodom ve Gomore
Soru 5

Sanat yaşamında hem Servet-i Fünûnculara hem Millî Edebiyatçılara tanıklık etmiştir. Buna rağmen herhangi bir topluluğa bağlanmamış, kendi yolunda yürümüştür. Eserlerinde natüralizmin etkisi vardır. Alaycı bir dil kullandığı romanlarında toplumdaki bozulmaları olanca çıplaklığıyla anlatmayı denemiştir. Gulyabani, Şıpsevdi ve Mürebbiye romanlarından bazılarıdır.
Bu parçada tanıtılan yazar aşağıdakilerin hangisidir?

A
Halit Ziya Uşaklıgil
B
Hüseyin Cahit Yalçın
C
Hüseyin Rahmi Gürpınar
D
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
E
Halide Edip Adıvar
Soru 6

Millî Edebiyat akımının en önemli romancılarından biridir. Millî duyguları esas alan romanlarında realizmin etkileri görülür. İlk romanı İngilizce olarak da yayımlanmıştır. Eserlerinde çoğunlukla Kurtuluş Savaşı yıllarını konu edinmiştir. Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Sinekli Bakkal, Tatarcık romanlarından birkaçıdır.
Parçada sözü edilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

A
Peyami Safa
B
Reşat Nuri Güntekin
C
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
D
Hüseyin Rahmi Gürpınar
E
Halide Edip Adıvar
Soru 7

Sade bir Türkçeyi savundu ve öyle yazdı. Genç Kalemler dergisinin yazar kadrosunda yer aldı. Klasik Türk hikâyeciliğinin kurucusu oldu. Edebiyat tarihinde en çok okunan hikâyecilerden biridir. Olay merkezli “serim, düğüm, çözüm" sıralamasına bağlı kalan, yer yer öğüt veren hikâyeler yazdı. Kaşağı, Pempe İncili Kaftan, Topuz gibi pek çok hikâyesi filme de aktarılan yazarın ilk dönemlerinde yazdığı şiirleri de vardır.
Bu parçada tanıtılan yazar, aşağıdakilerden hangisidir?

A
Sait Faik Abasıyanık
B
Ahmet Mithat Efendi
C
Sami Paşazâde Sezai
D
Ömer Seyfettin
E
Haldun Taner
Soru 8

Kişisel gözlemlerinden yola çıkarak yazdığı "Üç İstanbul" romanıyla ün kazandı. Romanda, İstanbul’un yaşadığı üç devir, Mutlakiyet, Meşrutiyet ve işgal yılları, ile bu devirlerin sıkıntıları, bir aşk hikayesi etrafında anlatılır. Şiir de yazmasına rağmen bu özelliği romancılığının gölgesinde kalmıştır.
Bu parçada tanıtılan yazar aşağıdakilerin hangisidir?

A
Ahmet Hamdi Tanpınar
B
Mithat Cemal Kuntay
C
Mehmet Rauf
D
Halit Ziya Uşaklıgil
E
Beşir Fuat
Soru 9

Yaşlandıkça otoritesini yitiren Naim Paşa odasına çekilir. Konakta hanımının ağırlığı hissedilir. Giderek damadın da söz sahibi olduğu görülür. Torunu Seniha’nın hafif tavırları aile içinde sıkıntı olur. Seniha’nın nişanlısı Hakkı Celis, yaşananlara dayanamaz ve İstanbul’u terk ederek Kurtuluş Savaşı'na katılır. Roman, Osmanlının son devrini ve Millî Mücadele Dönemi'ni, bir aile ve ailede yaşanan kuşak çatışmaları çerçevesinde anlatır.
Parçada tanıtılan roman, aşağıdakilerin hangisidir?

A
Yaban
B
Ateşten Gömlek
C
Ankara
D
Kiralık Konak
E
Aşk-ı Memnû
Soru 10

Türkiye’de sosyolojinin kurucusu sayılır. Ancak bilimsel çalışmalarından çok Türkçülük akımındaki rolüyle tanınmıştır. Bu açıdan bakıldığında adının Türkçülük akımıyla özdeşleştiği görülür. Eski Türk kaynaklarına yönelme eğiliminde onun etkisi büyüktür. Şairliği düşünürlüğünün gölgesinde kalmıştır. Türkleşmek - İslamlaşmak - Muasırlaşmak, düşüncelerini açıkladığı en önemli eseridir.
Parçada tanıtılan yazar aşağıdakilerin hangisidir?

A
Mehmet Emin Yurdakul
B
Ziya Gökalp
C
Ömer Seyfettin
D
Abdullah Cevdet
E
Şemsettin Sami
Soru 11

Yazı hayatına I. Dünya Savaşı yıllarında küçük hikâyeler ve piyesler yazarak başlamış olan yazarın şöhreti --------romanının basılması ile birdenbire yayıldı. Esas teması romantik bir aşk olan bu roman, Batı Anadolu'nun değişik şehir, kasaba ve köylerinde geçen bir olayı anlatması ve bu yerlerin hayatını aksettirmesi ile de dikkati çekti. Romanın diğer bir özelliği ise, İstanbullu bir genç kızın, bir roman vakasında, ilk defa, Anadolu kasaba ve köylerinde öğretmen olarak yer alması ve o zamanın birçok güçlüğüne göğüs germesidir.
Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

A
Acımak
B
Çalıkuşu
C
Handan
D
Sinekli Bakkal
E
Dudaktan Kalbe
Soru 12

Sanatçının romancılığını dönemler hâlinde incelemek gerekir. Birinci dönemde kadın psikolojisini ve bireysel duyguları anlatmış; ikinci dönemde Kurtuluş Savaşı'nı ve Millî Mücadele yıllarının sosyal olaylarına yer vermiş; üçüncü ve son dönemdeyse gelenek ve göreneklerin biçimlendirdiği yaşamı anlatan töre romanları yazmıştır. Gözlem ve betimlemeleri sağlam olan yazarın dili için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.
Parçada sözü edilen yazar, aşağıdakilerden hangisidir?

A
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
B
Reşat Nuri Güntekin
C
Halide Edip Adıvar
D
Adalet Ağaoğlu
E
Halide Nusret Zorlutuna
Soru 13
Aşağıdakilerden hangisi Yakup Kadri'nin romanlarındandır?
A
Ateşten Gömlek
B
Hüküm Gecesi
C
Sönmüş Yıldızlar
D
Kırık Hayatlar
E
Yalnızız
Soru 14
Aşağıdaki isimlerden hangisi Millî Edebiyat akımı içinde yer almamıştır?
A
Ali Canip Yöntem
B
Refik Halit Karay
C
Ömer Seyfettin
D
Ahmet Rasim
E
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
14 tamamladınız.

★★ Tüm Edebiyat Testlerini Görmek için Tıklayınız ★★

Sınavı bitirdikten sonra mutlaka bizim için yorum kısmından geri bildirim yapmayı unutmayınız. Sorular nasıldı, kaç doğru yaptınız, hatalı soru var mıydı, test seviyesi nasıldı? yorum kısmından bizlere bildirmeyi unutmayınız.

İlgili Makaleler

7 Yorumlar

  1. Sorular aşırı basitti sadece bir yanlışım çıktı o da online olduğu için elim yanlışlıkla değdi

  2. 14 te 10 yaptım tamam belki iyi olmayabilir ama sonucuma hakkınızdaki düşümcemiz kötü değil demeniz 4 yanlışımdan daha çok koydu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu