Rehber Yazılar

Fizik Nasıl Çalışılır?

Fen grubu derslerinden olan fizik dersi sayısal yetenekleri kullanmanın yanı sıra, yorum gücü de gerektirmektedir. Basit makineler, vektör, kuvvet, sıcaklık, genleşme, elektrik akımları ve optik gibi kavramları içeren fizik dersinde birçok dersten faydalanılmaktadır. Öğrencilerin branş dersleri arasında en zoru olarak gördüğü fizik dersi aslında ön yargı nedeniyle başarısızlığa ulaşılan bir derstir. Bu başarısızlığın nedeni kimi zamanlarda öğretmenden kaynaklanırken, kimi zamanlardaysa çevrede yayılan yanlış bilgidir. Peki fizik nasıl çalışılır? Fizik dersinde başarılı olmak isteyenler için hazırladığımız önerileri dikkate alarak fizikte daha başarılı bir yol izleyebilirsiniz.

Fizik Dersini Önemseyin

Fizik dersi özellikle mühendislik ve tıp gibi sayısal alanlarda eğitim düşünen öğrencilerin son derece dikkate alması gereken bir derstir. Akademik hayatta sayısal bölümler düşünen öğrencilerin fizik dersine çalışması zorunludur. Bu nedenle ileride bilim adamı olmak ya da akademik alanda ilerlemek istiyorsanız mutlaka fizik dersini önemsemelisiniz.

Fizikte Başarı Matematikten Geçer

Fizik konularına dikkatli bir şekilde bakıldığında çoğu konuda denklem çözme, orantı, problemler, vektörler ve fonksiyon gibi matematik konularını da  görmekteyiz. Fizik dersine olan önyargıyı kırmanın en kolay yolu iyi bir matematik alt yapısıdır. Matematikte ne kadar başarılıysanız fizik konularını yorumlama kabiliyetiniz de o kadar başarılı olacaktır. Bu nedenle fizik dersinde başarılı olmak için aynı zamanda matematiğe de önem vermenizi tavsiye ederiz.

Fizik Dersi Çalışmanın Püf  Noktaları

  • Fizik nasıl çalışılır diyorsanız ilk kural ezberci değil yorumcu yaklaşmaktır. Formülleri ezberlemek yerine mantığını anlamaya çalışmalısınız.
  • Tek bir kaynağa bağlı kalmadan soru çözün. Mutlaka kısa notlar alın ve farklı kaynaklardan sorular çözerek konuyu pekiştirin. Yazarak çalışmak kuralınız olsun. Özet çıkarın, hatta özetin de özetini çıkararak kısa kapsüller oluşturmayı alışkanlık edinin.
  • Fizik dersi tıpkı geometri gibidir. Yorum ve görme kabiliyetinizi geliştirerek bu dersten daha başarılı olabilirsiniz. Konular arasında bağdaştırma özelliğinizi geliştirmenizi de tavsiye ederiz.
  • Birimlerin nereden geldiğini iyice kavrayın. Sözel kısımlardaki tanımları anlamaya çalışın. Takıldığınız noktaları post-itlere not alarak konu sonunda tekrardan o kısımlara dönüş yapıp kavramaya çalışın.
  • Fiziğe öncelikli olarak konu çalışma ile başlayın. Konuları kavradıktan sonra soru çözme kısmı ve son olarak ise denemelerle konuyu iyice pekiştirme aşamasına geçin.
  • Soru çözerken öncelikli hedefiniz sorunun kökünü anlamak olsun. Soruyu anladıktan sonra verilen değerleri yazın ya da şekil çizmeniz gerekiyorsa anlayacağınız şekilde çizin. Fizik sorularının çözümünde en büyük düşman dört işlemdir. Bu nedenle soruyu çözerken dört işlem hatası yapmamaya özen gösterin.

Fizik nasıl çalışılır diyenler için sunduğumuz öneriler şimdilik bu kadar. Şunu önemle belirtmeliyiz ki; ”Ders derste öğrenilir”. Bu nedenle mutlaka fiziği derste dinleyin ve not alın. Ders notlarınızın sınav sürecinde en büyük desteğiniz olacağını da unutmayın. Son olarak ise fizikte ezberin hata oranınızı artıracağını belirtmekte fayda var. Sitemizde bolca testler bulunmaktadır. Altta bulunan link üzerinden testlere ulaşabilirsiniz.

https://www.unirehberi.com/test-coz/

Siz nasıl çalışıyorsunuz? önerdiğiniz tavsiyeler veya sormak istediğiniz soru varsa yorum kısmından yazabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

8 Yorumlar

    1. Sadece 10. sınıf için olanını çözmemiştim ama ÜçDörtBeş fizikte mutlaka kullanılması gereken bir kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu