Rehber Yazılar

Az Ders Çalışmak Mı? Çok Ders Çalışmak Mı?

Bu soru sorulurken aslında sorulmak istenen şey çok fazla ders çalışmanın zararının olup olmadığıdır. Yoksa tabi ki çalışkan olmak her zaman en iyisidir. Fakat burada en önemli nokta şudur ki kesinlikle beyninize dikkat etmeli ve beyninizi her türlü zarardan korumalısınız. Bunun için beyne zarar verecek olan her türlü aktiviteden kaçınılmalıdır. Beyin bu dönemde bir insan için en önemli hazinedir. Hele ki bir öğrenci için aynı zamanda sermayedir diyebiliriz. Bu yüzden ders çalışırken dahi beyne zarar verecek bütün etkilerden kaçınılmalıdır. Ayrıca en önemli noktanın çok ders çalışmak olmadığını, bunun yerine derin çalışmanın daha verimli olduğu unutulmamalıdır. Hatta bedensel ve biyolojik sağlığınızı korumak için de spor yapmanız, egzersizler yapmanız gerekir. Bu sebepten dolayı sürekli ders çalışmak da iyi değildir. Düzenli egzersiz yapmak da oturup ders çalışmak kadar önemlidir. Sonuçta atalarımızın da dediği gibi “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”

Derin Çalışma Nedir?

Yukarıda çok çalışmaktan çok derin çalışmanın önemli olduğundan bahsetmiştik. Bunun daha verimli olacağını söyledik ama aslen derin çalışmak ya da derin öğrenmek demek zaten verimli öğrenmek demektir. Verimi maksimuma çıkartmak için yapmanız gereken bir süreci anlatır. Bu konu hakkında bilim insanları yeni yeni araştırma yapmaya başlamıştır. Gerçekten de derin öğrenme yöntemi ile öğrenilen bilgiler çok daha kalıcı oluyor ve kolay bir şekilde öğreniliyor. Derin öğrenmek için öncelikle uygun bir ortam hazırlamak gerekiyor. Derin öğrenmek için ihtiyacınız olan tek şey sessizliktir. Sessiz bir ortamda dikkatiniz dağıtacak her şeyden uzaklaşıp bir nevi sadece öğrenmek istediğiniz şeye odaklanmaya deep learning ya da Türkçe ismiyle derin öğrenme denir. Örneğin derin öğrenme için kapandığınız bir odada kesinlikle telefonunuz bulunamaz. Sadece telefon değil bilgisayar, televizyon gibi yine büyük oranda dikkatinizi dağıtabilecek aletlerden kaçınılmalıdır. Bizim de tavsiyemiz eğer başarabilirseniz derin çalışmadır. Tek seferde 5, 6 saat çalışmak yerine 1 saat dolu dolu çalışmak her bakımdan iyidir. Hem daha iyi öğrenirsiniz hem de spora da vakit ayırıp vücut sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Tavsiye Yazı: Sınav Stresi ile Baş Etme Yöntemleri

Mola Vermeli Miyim?

Mola vermek oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bunun sebebi sürekli çalışmanın sanıldığının aksine o kadar da faydasının olmamasıdır. Tabi ki her zaman bilinmelidir ki her insan kesinlikle aynı değildir. Bu yüzden bu gibi durumlarda, uyku ile alakalı durumlarda standart diye bir şey yoktur. Bu sebepten dolayı da eğer 3, 4 saat çok akıcı ve odaklanmış bir şekilde ders çalışabiliyorsanız hiçbir sıkıntı yok, yapabilirsiniz. Fakat çoğu kişide görülen sorun bir türlü odaklanamamaktır. Bunun önlenmesi için sık sık mola vermek önemlidir. Molalar sizin bütün hevesiniz ve ders için enerjinizi baştan toplar. Fakat mola için en önemli şey molaların miktarıdır. Molalar şarttır fakat kesinlikle süresi belli olmalıdır. Örneğin 1 saat ders çalışıp 15 dakika mola verilebilir. Fakat bu mola eğer 15 dakika denildi ise kesinlikle 15 dakika olmalıdır. Burada benim bahsettiğim süre temsilidir. Asıl önemli nokta karar verilen kadar mola verilmelidir. Yani bu molanın 5 dakika daha uzaması gibi esneklikler gereksiz bir rahatlığa yol açar ki bu durumda bütün programı aksatabilecek bir alışkanlık başlayabilir. Zaten çoğu sefer 10-15 dakika diye çıkılan molalar uzayarak yarım saat 45 dakikayı bulur. Sonrasında zaten bir daha ders başına oturmak çok zor hale gelmiştir bile.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu