Rehber Yazılar

Tercih Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eveeet. Uzun süren bir sınav maratonunun daha sonuna geldik. Hatta bu sona geleli yaklaşık olarak 2 hafta oldu ama kendimi o duygudan anca kurtarabildim. Hala sabah erken kalkıp ders çalışmak gelse de içimden bitti. Puanların açıklanmasına sayılı günler kaldı malum. Sonuçlar yaklaştıkça tercih dönemi de yaklaşmış oluyor malum.

Şimdi bu dönemde yapılması ve yapılmaması gereken birkaç şeyden bahsedeceğim. Hadi başlıyoruz.

 

1-MEZUNA KALMA İHTİMALİ OLANLAR TERCİH YAPARKEN DİKKAT EDİN“Zaten mezuna kalacam tercihe ne gerek var ?” diyenler olabilir aranızda ama ben yine de hatırlatayım dedim. Diyelim sıralamanızın yettiği bir bölümü tercih listenize yazdınız ve tercihler açıklandığında bir okula yerleştiğinizi gördünüz. Ama okula kayıt yaptırmadınız ya da kayıt yaptırdınız ama gitmeyeceksiniz. Her ne sebepten olursa olsun bir okula yerleşmişseniz 1 sene sonra sınava girdiğiniz zaman okulun size vereceği puan yarıya düşecektir. Yani örnek vererek anlatayım. Okul size 40 puan veriyor, bir okula yerleştiniz ister okula gidin ister gitmeyin 1 sene sonra sınava tekrar girerseniz 1 sene sonunda okul size 40 puan yerine 20 puan vermiş olacak. Bu da sıralama olarak sizi bayağı bir geri çekmiş olacak. YGS-LYS 1.si bile olsanız önünüze binlerce kişinin geçmesine sebep olacak. 

Ve ayrıca inananlarınız için söylemeliyim ki büyük bir kul hakkı meselesi olmuş olacak. Neden diye soracak olursanız da şöyle söyleyeyim sizin öylesine seçip gitmeyeceğiniz bir bölüm başkasının hayali olabilir ve o bölüme siz yerleştiğiniz için başkasının gidemediğini düşünün. Kötü bir durum değil mi ?

Bayağı karışık bir anlatım şekli oldu ama umarım anlamışsınızdır. Anlamadığınız, aklınıza takılan bir yer olursa alt taraftan bir yorum bırakabilirsiniz.

  

2-LİSTE DOLSUN DİYE UĞRAŞMAYIN

Ne demek bu diye düşünmeyin. 24 tane tercih yapma hakkınız olacak. Diyelim sizin hayalinizdeki bölüm için 10 tercih hakkında bulundunuz, diğer 14 tercihi salladınız. O istediğiniz 10 bölüm tutmazsa rastgele tercih ettiğiniz 14 bölümden birine yerleşmek durumunda kalabilirsiniz. Eee sonra ne olacak diyenler için de 1.maddeyi tekrar okumalarını rica ediyorum.

  

3-LİSTENİZİ AİLENİZE DANIŞARAK DOLDURUN 

Bu demek olmuyor ki tercihlerinizi aileniz yapsın. Demek istediğim şu ki size maddi güç sağlayacak birer dayanak olacak onlar. Yani şöyle anlatayım gerek maddi gerek manevi yönden her zaman yanınızda olacak tek kişi ailenizdir. Böyle ciddi bir durumda onların da fikirlerini almak size daha kaliteli bir yaşam sunacaktır.

  

4-EN YAKIN ARKADAŞINIZLA AYNI YERDE OKUMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

“Ama o benim kankam, canım, ciğerim, yol arkadaşım…” geeeeç bunlaaaarı. İlkokuldaki en yakın arkadaşlarınızdan kaç tanesiyle şuan görüşüyorsunuz ? Ya ortaokuldaki en yakın arkadaşlarınız ? Lise bir ihtimal yeni bitti onlarla şimdilik görüşüyor olabilirsiniz ama arkadaşlıklar her türlü bitiyor. Bitmese bile sırf en yakın arkadaşınız bir üniversiteyi tercih etti diye sizin de orada okumanız gerekmez ki. Tatillerde görüşmelerinize devam edebilirsiniz. Ama bir arkadaş uğruna bir ömrünüzü heba etmeyin lütfen.

  

5-“BU KESİN TUTMAZ” DİYE DÜŞÜNEREK TERCİHLERİNİZDEN VAZGEÇMEYİN

Yani demek istediğim 24 tercihten ilk 4-5’ini tutması zor ama hayaliniz olan bölümleri yazarak başlayabilirsiniz. Ne olacağı hiiiiç belli olmaz.

  

6-HERKES HUKUK/ÖĞRETMENLİK/MÜHENDİSLİK OKUMAK İSTİYOR DİYE POPÜLER GÖRÜLEN AMA HAYALİNİZ OLMAYAN BÖLÜMLERE YÖNELMEYİN

Zaten çoğunuzun hayali, istekleri az çok bellidir. Başkaları o  bölümü tercih etti diye sizin de o bölümü tercih etmenize gerek yok. Bir ömrü istemediğiniz mesleği yaparak yaşamak çok sıkıcı olacaktır. Ve ayrıca o bölümlere çokça yığılma olacağından gelecekte meslek bulmanız konusunda bayağı zorluk yaşayacağınızı da şimdiden düşünseniz çok iyi olur.

  

 

7-REHBER ÖĞRETMENİNİZDEN YARDIM ALIN

“Ben biliom yiaaa” diyerek hiç bir şey bilmeden tercih yapmayın. Her yıl binlerce kişi yanlış tercihten dolayı bir bölüme yerleşemiyor. En azından bir fikir alsanız zararı olmaz.

 

 

8-MÜMKÜNSE TERCİHLERİNİZDEKİ BÖLÜMÜ OKUYAN veya O BÖLÜMDEN MEZUN OLAN KİŞİLERLE KONUŞUN

Küçüklükten beri hayali olan bireyleriz. Her geçen gün hayallerimiz değişiyor sonuçta. 2 gün sonra sıkılacağınız bir bölümü 4-5 yıl okuyup emekli olana kadar o mesleği sürdürmeniz kulağa korkunç geliyor. Yani demek istediğim o ki o bölümü okuyan birilerinin görüşlerini, önerilerini alırsanız hem bölüm hakkında hem de geleceğiniz hakkında bayağı bir bilgi sahibi olmuş olursunuz. 

 

 

 

9-TERCİHLERİNİZİ SON GÜNE BIRAKMAYIN

İnternetiniz biter, bilgisayarınız çöker, elektrikler gider,… Ne olur ne olmaz her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünün tercih zamanı bitmeden tercihleriniz hazırlanmış olsun. Nasıl olsa son güne kadar tercih listenizi düzenleyebiliyorsunuz. Önceden ayarlayın ki sonradan hiçbir sorunla karşılaşmayın.

 

Tercih Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

10-TERCİHLERİNİZİ SON 1-2 GÜN KONTROL EDİN

Dediğim gibi ne olur ne olmaz. Kontrol edin ki sonradan bir sorun olduğunda hayal kırıklığıyla, pişmanlıkla karşılaşmayın. Bir nevi geleceğinizi belirleyecek bir durum bu. Kontrol etmek yanlış yapmaktan bin kat daha iyidir.

 

11-BU MADDE EBEVEYNLERİMİZ İÇİN

Elbet siz de çocuğunuzu bir doktor bir mühendis bir öğretmen olarak görmek istiyor olabilirsiniz. Ama bu ülkenin ressama da oyuncuya da avukata da ihtiyacı var. Yani demek istediğim o ki sırf siz mutlu olacaksınız diye bir çocuğun hayatını karartmayın. Siz istiyorsunuz diye doktor olan bir genci düşünün; işini isteyerek yapamayacak ve sonucunda ameliyatlarda ölecek olan binlerce canı düşünün. Siz istiyorsunuz diye öğretmen olan bir genci düşünün; öğrettikleriyle yüzlerce hayatı zehirlenmiş bir nesli düşünün. Yani siz mutlu olacaksınız diye onlarca hatta binlerce kişinin hayatı kararabilir. Bu dönemde size en büyük görev düşüyor. Biz üniversite adayları olarak büyük bir stres altındayken sizin yanımızda olmanıza ihtiyacımız olacak. Bizi tercihlerimizden dolayı eleştirmeyecek anne babalara ihtiyacımız olacak. Sizler arkamızda olduğunuz sürece bizlerin mutlu olacağını unutmayın. Ellerinizden öpüyorum.

 

Siz tercih yapacak ya da yapmayacak kardeşlerim için de Allah’tan en hayırlısını diliyorum. Umarım pişman olmayacağımız bir yola doğru ilk adımlarımızı atmış oluruz. Allah utandırmasın diyerek tatilinizde size iyi eğlenceler diliyorum. Bir sonraki yazıma kadar görüşmek üzere…Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu