Rehber Yazılar

Tercih Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih dönemi, öğrencilerin okullarına yerleştirilmek için yaptıkları tercihleri içeren bir süreçtir. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Burada vereceğimiz kararlar geleceğimizi olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebilmektedir.

Üniversite Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Mezuna Kalma İhtimali Olanlar Tercih Yaparken Dikkat Edin

“Zaten mezuna kalacam tercihe ne gerek var ?” diyenler olabilir aranızda ama ben yine de hatırlatayım dedim. Diyelim sıralamanızın yettiği bir bölümü tercih listenize yazdınız ve tercihler açıklandığında bir okula yerleştiğinizi gördünüz. Ama okula kayıt yaptırmadınız ya da kayıt yaptırdınız ama gitmeyeceksiniz. Her ne sebepten olursa olsun bir okula yerleşmişseniz 1 sene sonra sınava girdiğiniz zaman okulun size vereceği puan yarıya düşecektir. Yani örnek vererek anlatayım. Okul size 40 puan veriyor, bir okula yerleştiniz ister okula gidin ister gitmeyin 1 sene sonra sınava tekrar girerseniz 1 sene sonunda okul size 40 puan yerine 20 puan vermiş olacak. Bu da sıralama olarak sizi bayağı bir geri çekmiş olacak. TYT AYT 1.si bile olsanız önünüze binlerce kişinin geçmesine sebep olacak. 

2. Liste Dolsun Diye Uğraşmayın

Ne demek bu diye düşünmeyin. 24 tane tercih yapma hakkınız olacak. Diyelim sizin hayalinizdeki bölüm için 10 tercih hakkında bulundunuz, diğer 14 tercihi salladınız. O istediğiniz 10 bölüm tutmazsa rastgele tercih ettiğiniz 14 bölümden birine yerleşmek durumunda kalabilirsiniz. Eee sonra ne olacak diyenler için de 1.maddeyi tekrar okumalarını rica ediyorum.

3. Listenizi Ailenize Danışarak Doldurun

Bu demek olmuyor ki tercihlerinizi aileniz yapsın. Demek istediğim şu ki size maddi güç sağlayacak birer dayanak olacak onlar. Yani şöyle anlatayım gerek maddi gerek manevi yönden her zaman yanınızda olacak tek kişi ailenizdir. Böyle ciddi bir durumda onların da fikirlerini almak size daha kaliteli bir yaşam sunacaktır.

4. En Yakın Arkadaşınızla Aynı Yerde Okumak Zorunda Değilsiniz

“Ama o benim kankam, canım, ciğerim, yol arkadaşım…” geeeeç bunlaaaarı. İlkokuldaki en yakın arkadaşlarınızdan kaç tanesiyle şuan görüşüyorsunuz ? Ya ortaokuldaki en yakın arkadaşlarınız ? Lise bir ihtimal yeni bitti onlarla şimdilik görüşüyor olabilirsiniz ama arkadaşlıklar her türlü bitiyor. Bitmese bile sırf en yakın arkadaşınız bir üniversiteyi tercih etti diye sizin de orada okumanız gerekmez ki. Tatillerde görüşmelerinize devam edebilirsiniz. Ama bir arkadaş uğruna bir ömrünüzü heba etmeyin lütfen.

Tercih Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

5. “Bu Kesin Tutmaz” Diye Düşünerek Tercihlerinizden Vazgeçmeyin

Yani demek istediğim 24 tercihten ilk 4-5’ini tutması zor ama hayaliniz olan bölümleri yazarak başlayabilirsiniz. Ne olacağı hiç belli olmaz. üniversite taban puanlarına ve sıralamalarına bakarak karar verebilirsiniz.

6.  Hayaliniz Olmayan Bölümlere Yönelmeyin

Zaten çoğunuzun hayali, istekleri az çok bellidir. Başkaları o  bölümü tercih etti diye sizin de o bölümü tercih etmenize gerek yok. Bir ömrü istemediğiniz mesleği yaparak yaşamak çok sıkıcı olacaktır. Ve ayrıca o bölümlere çokça yığılma olacağından gelecekte meslek bulmanız konusunda bayağı zorluk yaşayacağınızı da şimdiden düşünseniz çok iyi olur.

7. Rehber Öğretmeninizden Yardım Alın

“Ben biliom yiaaa” diyerek hiç bir şey bilmeden tercih yapmayın. Her yıl binlerce kişi yanlış tercihten dolayı bir bölüme yerleşemiyor. En azından bir fikir alsanız zararı olmaz.

8. Tercih Edeceğiniz Bölümü Okuyan Kişilerle Konuşun

Küçüklükten beri hayali olan bireyleriz. Her geçen gün hayallerimiz değişiyor sonuçta. 2 gün sonra sıkılacağınız bir bölümü 4-5 yıl okuyup emekli olana kadar o mesleği sürdürmeniz kulağa korkunç geliyor. Yani demek istediğim o ki o bölümü okuyan birilerinin görüşlerini, önerilerini alırsanız hem bölüm hakkında hem de geleceğiniz hakkında bayağı bir bilgi sahibi olmuş olursunuz. 

9. Tercihlerinizi Son Güne Bırakmayın

İnternetiniz biter, bilgisayarınız çöker, elektrikler gider,… Ne olur ne olmaz her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünün tercih zamanı bitmeden tercihleriniz hazırlanmış olsun. Nasıl olsa son güne kadar tercih listenizi düzenleyebiliyorsunuz. Önceden ayarlayın ki sonradan hiçbir sorunla karşılaşmayın.

Aileler olarak siz de çocuğunuzu bir doktor bir mühendis bir öğretmen olarak görmek istiyor olabilirsiniz. Ama bu ülkenin ressama da oyuncuya da avukata da ihtiyacı var. Yani demek istediğim o ki sırf siz mutlu olacaksınız diye bir çocuğun hayatını karartmayın. Siz istiyorsunuz diye doktor olan bir genci düşünün; işini isteyerek yapamayacak ve sonucunda ameliyatlarda ölecek olan binlerce canı düşünün. Siz istiyorsunuz diye öğretmen olan bir genci düşünün; öğrettikleriyle yüzlerce hayatı zehirlenmiş bir nesli düşünün. Yani siz mutlu olacaksınız diye onlarca hatta binlerce kişinin hayatı kararabilir. Bu dönemde size en büyük görev düşüyor. Biz üniversite adayları olarak büyük bir stres altındayken sizin yanımızda olmanıza ihtiyacımız olacak. Bizi tercihlerimizden dolayı eleştirmeyecek anne babalara ihtiyacımız olacak. Sizler arkamızda olduğunuz sürece bizlerin mutlu olacağını unutmayın. Ellerinizden öpüyorum.

Siz tercih yapacak ya da yapmayacak kardeşlerim için de Allah’tan en hayırlısını diliyorum. Umarım pişman olmayacağımız bir yola doğru ilk adımlarımızı atmış oluruz. Allah utandırmasın diyerek tatilinizde size iyi eğlenceler diliyorum. Bir sonraki yazıma kadar görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu