Çalışma TaktikleriRehber Yazılar

Tarih Nasıl Çalışılır?

Sınavların olmazsa olmazlarındandır Tarih dersi. Tarihi olaylar uzun bir süreç olduğundan öğrencilerin gözünü korkutabiliyor. Fakat korkulacak kadar sıkıntı bir ders mi? Gelin hep beraber Tarih nasıl çalışılır konusunu burada üç başlıkta inceleyelim.

Tarih Çalışma Taktikleri

Etkin Not Alma

Sınava dahil konuları öğrenin. Neyin önemli olduğunu biliyorsanız, iyi notlar almak çok daha kolaydır. Her eğitmenin kendi sınavlarını tasarlama yöntemi farklıdır, bu nedenle not alma stratejinizi onların yöntemine uyacak şekilde belirlemeniz gerekebilir. Ders sırasında veya daha sonra çalışırken önemli bilgileri yazın. Bilgi önünüzdeki tahtada olduğundan, sınıfta not almak önemsiz gibi gelebilir. Ancak, hemen yazmazsanız, anlatılanları ve tarihleri kısa sürede ​​unutacaksınız. Aynı şey metinleri okurken de geçerlidir. Bu nedenle bir not defteri tutun ve okuduğunuz bölümü hatırlatacak önemli kısımların özetini ve tarihleri not alın.

Notlarınızı kronolojik olarak düzenleyin. Tarih dersi belirli bir kronolojik sırayla meydana gelen birçok olayı kapsadığına göre hem sınıfta, hem de okurken aldığınız notlarda bu kronolojiyi korumak, aldığınız bilgileri düzenlemenize yardımcı olacaktır. Her zaman notlarınıza olayların tarihini yazın ve olayları sıralı tutmaya çalışın.

  1. Aldığınız kronolojik notlar arasındaki bağlantıları yazın. Tarih dersi, çoğu zaman birbiriyle bağlantısız bir dizi tarihi, ismi ve yeri ezberliyormuş gibi gelebilir. Aldığınız notlarda bağlantıları olay bazında, neden sonuç ilişkisi kurabilirsiniz. Daha sonra, bu bağlantılardan yararlanabilecek ve tarihsel olayları daha kolay hatırlayacaksınız.
  2. Birbiriyle bağlantılı tarihsel olayların görsel bir haritasını çıkarın. Bu bir zaman çizelgesi veya bir kitapçık olabilir. Görsel öğrenen biriyseniz, yazılı metinler yetersiz ve sıkıcı gelebilir; o zaman tarihsel olayları birkaç not kağıdına aktarıp bir pano üzerine iliştirerek hatırlamayı deneyin.
  3. Eğitmeninize anlamadığınız herhangi bir bilgiyi sorun. Bazen öğrenciler öğretmenlerine soru sormaktan utanırlar, ancak böyle hissetmek için hiçbir sebep yoktur. Dersteki bir noktayla ilgili kafanız karıştıysa veya herhangi bir tarihi, adı veya yeri hatırlamakta zorlanıyorsanız, dersten sonra öğretmeninize sormakta tereddüt etmeyin.

çalışmak

Yönlendirici Bilgilerin Ezberlenmesi

Büyük resmi yani ana konuyu, olayları ve kavramları hatırlamaya odaklanın. Tarih okurken ve çalışırken, küçük ayrıntılara takılıp kalmak kolaydır. Bu durum asıl ihtiyaç duyacağınız ana bilgileri hatırlamayı neredeyse imkânsız hale getirir. Bunun yerine, büyük resme odaklanın (örneğin, ders konusu ve alt konular) ve daha küçük olayları yalnızca ana konuyla ilgili oldukları için düşünün. Bu, konuyu anlamanızı kolaylaştıracak.

Üzerinde çalıştığınız tarihsel döneme ait bir zaman çizelgesi yapın. Tarihsel olayların sırasını ve kronolojisini anlamak söz konusu olduğunda zaman çizelgesi harika bir görsel yardımdır.

  • Zaman çizelgesi bir defter kağıdına sığmayacak kadar uzun olursa, bunun yerine bir şerit rulo kâğıdı kullanmayı deneyin.
  • Dijital bir cihaza erişiminiz varsa, zaman çizelgenizi eğlenceli bir şablon kullanarak çevrimiçi yapmayı deneyin.

Küçük kartlar kullanarak gerekli tarihleri ​​ve isimleri ezberleyin. Kronolojik olaylar arasında bağlantı kurmak kesin çözüm olsa da, bazen sadece tarihsel verileri ezberlemeniz gerekir. Kartın önüne küçük bir soru ve arkasına yanıt yazın. Ardından, gün içinde kendinizi test edebilirsiniz. Ya da sınıfınızdan birkaç arkadaşınızla bir araya gelin ve bir oyun gibi birbirinizi sınayın.

Üzerinde çalıştığınız konuları kendi hayatınızla ilişkilendirin. Tarihi olayları ve fikirleri günlük yaşamınıza bağlamak, onları daha derin bir düzeyde anlamanıza yardımcı olabilir. Tarihin bugün hala toplumu nasıl etkilediğini inceleyin ve yaşamınızda tarihsel olayları yansıtan olayları arayın.

İncelediğiniz dönem için hayatın nasıl olduğunu hayal edin. Her konuyu incelerken gözlerinizi kapatın ve orada olduğunuzu hayal edin. Şimdiye kadar öğrendiklerinizi temel alarak bir resim oluşturmaya çalışın.

Bir Sınav için Çalışmak

Son dakika çalışıyorsanız tarih ders kitabını gözden geçirin. Testiniz kısa bir süre sonra ise, küçük kartlar hazırlayıp çalışmak veya bir grup oluşturmak için zamanınız olmayabilir. Bunun yerine, metinleri gözden geçirerek hızlıca çalışın. Paragraflarda takılıp kalmaktansa başlıklara odaklanırsanız en fazla bilgiyi özümseyeceksiniz. Sınav için önemli isimleri, tarihleri, olayları ve zaman içindeki yerleri özümsemeye çalışın.

  • Bölümlerin başlıklarını okuyarak başlayın. Bölümleri gözden geçirin ve ana başlıkları ve alt başlıkları okuyun. Sonra bu bölümlerin her birine giriş ve sonuç paragraflarını okuyun.

Sınavın konusuyla ilgili notları inceleyin veya yeniden yazın. Final sınavı için çalışmadığınız sürece, sınavlar ve testler sadece dersin belli bir bölümünden olacaktır. Öyleyse, geçmiş defterinizi açın ve test konusuyla ilgili notlarınızı çıkarın. Yazdığınız her şeyi yeniden okuyun. Ardından, sınav konusu olması muhtemelen tüm önemli olayların, tarihlerin ve kişilerin 1-2 sayfalık bir özetini yapın.

  • Notlarınızdaki herhangi bir şey sizin için net değilse, geri dönün ve ders kitabınızın ilgili bölümünü yeniden okuyun.
  • Veya bilgi sınıf içi bir derste anlatılmış ise öğretmeninizden tekrarlamasını isteyin.

Günlük bir çalışma programı yapın ve buna bağlı kalın. Bir tarih sınavı için çalışmak, birkaç saat geçirmenin en heyecan verici yolu olmayabilir ve öğrenciler genellikle çalışmayı ertelerler. Yine de çok fazla ertelerseniz, sınav için yeterince çalışamazsınız. Bu nedenle, ders notlarınızı gözden geçirip, sınıf notlarının ilgili kısımlarını yeniden okuyabileceğiniz ve küçük kartlar kullanabileceğiniz her gün 1-2 saat ayırın.

Diğer öğrencileri bir çalışma grubunda size katılmaya davet edin. Bir sınava çalışırken, birkaç sınıf arkadaşının size birinin evinde veya okul kütüphanesinde katılmasını sağlamayı deneyin. Siz ve diğer grup üyeleri birbirinize kurs içeriği hakkında sorular sorabilir, birbirinizin notlarına başvurabilir ve isimler, tarihler ve olaylarla ilgili olarak birbirinizin hatırlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ya da hazırlayacağınız küçük soru cevap kartları ile bunu bir oyun haline getirebilirsiniz.

Tarih nasıl çalışılır diyorsanız, derse katılın, düzenli ve etkin notlar alın, notlarınızı dönem boyunca sık sık gözden geçirin ve çalışmalarınızı son dakikaya bırakmayın.

https://www.haber.com/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu