Rehber Yazılar

Özel Ders mi Dershane mi? Avantajları Nelerdir?

Hepinize merhaba sevgili öğrenciler. Pek çok öğrencinin aklında Özel ders mi dershane mi? Farkları nelerdir? Hangisi daha avantajlıdır? gibi sorular bulunmakta. Bu makalemizde bu sorunun cevabını vermeye çalıştık.

Özel Ders mi Dershane mi?

Sınava hazırlamaya karar vere her öğrenci çalışmak için farklı yöntemler kullanır. Fakat en sık kullanılanı dershane adı verilen oluşumlardır. Dershaneler okul benzeri bir yapılanma ile öğrencileri sınavlara hazırlarlar. Bahsettiğimiz tabi ki üniversite sınavları için olanlardır. Bu kurumların yanı sıra er branşın öğretmenini tutarak sınava hazırlanmak ise bir başka yöntemdir. Özel ders denilen bu yöntem de oldukça popüler bir şekilde kullanılmaktadır. Şimdi öğrencilerin kafasında da bu soru var. Hangisini tercih etmeliyim. Öncelikle söylemekte fayda vardır ki her iki yöntemin de kendince avantajları vardır. Bu yüzden bu avantajların kendi içerisinde değerlendirilerek karar verilmesi önemlidir.

Özel Ders Avantajları

Neden özel ders alınmalı konusunun birçok farklı cevabı vardır. Öte yandan dershanelere göre dezavantajları vardır. Biz bu başlık altında neden özel dersler alınmalı ve neden dershane yerine tercih edilebileceğinin cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle özel ders nedir sorusunu cevaplamaya kalkarsak bir öğrencinin istediği bir öğretmenden belli bir ders için aldığı eğitim şekline denir gibi bir tanım kullanabiliriz. Özel ders birebir veya grup halinde olabilir. Genellikle sessiz, sakin, gürültüsüz bir ortamda ders yapılmaya özen gösterilir. Özel ders grupları en fazla 4-5 kişilik olabilir. En büyük avantaj olarak bu kişi sayısının azlığı gösterilebilir. Hatta çoğu zaman özel dersler bireysel alınır ve bu durumda öğrenci öğretmeni ile birebir eğitim sürecine girebilir. En büyük fark da burada aslında.

Dershanelerde öğretmenler ile görüşmek elbette mümkündür fakat öte yandan çok kalabalık olduğundan yeterince zamanınız hiçbir zaman olmaz. Üstelik zaman konusu açılmışken dershane ile özel ders arasındaki en büyük farkın da zaman olduğunu söylemeden geçmeyelim. Dershanelere giderken yolda veya sonrasında harcanan zaman büyük bir kayıptır. Oysa özel derste öğretmenler eve gelir ve hem senin daha rahat olduğun hem de daha sakin bir ortamda ders alma imkânınız olur. Fakat bazı yerlerde öğrenciler öğretmenin evine gitmektedir.

Kişiye göre değişse de çoğu kişi birebir iletişimde çok daha rahat öğrenebilir. Oysaki dershanelerde kalabalık sınıflarda ders görmek zorundasınızdır. Bu açıdan yine kişiden kişiye değişmesine rağmen birebirde öğrencilerin büyük bir kısmının başarısının arttığını görebiliyoruz. Aynı zamanda özel derslerde öğretmen ile öğrenci daha iyi bir ilişki kurabilir. Bu sayede onun başarısını etkileyen bir takım sorunları da konuşma fırsatı bulur.

Öğrencilerin sınav motivasyonunda bu oldukça önemlidir. Herhangi bir sorun olduğunda veya akla takılan herhangi bir soru olduğunda daha rahat bir şekilde sorabilir. Bu da bir öğrenci için büyük bir avantajdır. Öte yandan özel ders veren her öğretmen her öğrencisini başarıya ulaştırmak için her şeyi yapar. Ama dershaneler için bazı öğrencilerinin başarılı olması yeterlidir. Son olarak da özel ders almanın en büyük avantajlarından birisi de öğretmen seçme özgürlüğüdür. Dershanelerde bunu yapamazsınız fakat özel derslerde en iyi öğretmenleri bulabilirsiniz.

Dershane Avantajları      

Her iki tercihin de kendine göre haklı sebepleri olacağından bahsetmiştik işte dershane de bir takım avantajlara sahip. Örneğin en önemlisi bir sınav öğrencisi için düzen ve disiplindir. Dershaneler bunu çok güzel sağlayabilir.

Aile ile iletişim içerisinde düzenli ve disiplinli bir çalışma sağlamak onların işidir. Her sabah belli bir saatte kalkıp belli derslere girmek zorunda olmak muhteşem bir düzen sağlar. Özel ders için bu söylenemez. Tamam, belki belli saatlerde gelecek öğretmen bir nebze disiplin sağlayabilir ama kesinlikle sürekli olarak bir takip olması mümkün değildir. Bu bakımdan dershaneler bir numaradır. Öte yandan dershaneler ekonomik olarak özel derslere göre çok avantajlıdır. Bir dershane yıllık olarak ücret aldığı için hem daha uygun olur hem de gerekli kaynakların bir kısmı dershane tarafından karşılanabilir. Bu da sizin ekonomik olarak özel ders yöntemine kıyasla çok daha rahat olacağınız anlamına gelir.

Özel ders yönteminde her ders için ayrı öğretmen tutmalı ve onların her birine ayrı ayrı ücret ödemelisiniz. Fakat dershanede bu böyle değildir. Dershane bünyesinde her branştan öğretmen barındırır ve paket bir şekilde içerik sunar. Ders içerikleri dahi erkenden planlanıp konuların ne zaman biteceği bellidir. Dershaneler tanım olarak belli bir bölgede bu amaç için kurulan ve en az 10 kişilik sınıflarda eğitim vermeyi amaçlayan kurumlardır. Her iki kısmın da avantajları ve dezavantajları mevcut hangisine başvuracağınız size kalmış.

Özel Okul mu Temel Lise mi? başlıklı yazımızı da https://www.unirehberi.com/ozel-okul-mu-temel-lise-mi bu link üzerinden okumanızı tavsiye ederiz.

Özel ders mi dershane mi? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan diğer soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

  1. hocam ben sağlık öğrencisiyim ve şuan sadece matematik özel dersime gidiyorum fakat diğer konuları pek görmüyorum yani dersleri de ve ayt ye de gireceğim özel dersim neredeyse bi dershane fiyatına denk geliyor ve bunu fark edince dershaneye geçip geçmemek arasında çok kararsizim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu