Taban Puanları

Azerbaycan Üniversiteleri 2022 Taban Puanları ve Sıralama


Azerbaycan Üniversiteleri için bölümlerin güncel taban puanlarını sizler için paylaşıyoruz. 2022 yılında gireceğiniz üniversite sınavına göre yapacağınız tercihler için aşağıdaki taban puanları ve sıralama verilerinden yararlanabilirsiniz. Bunun yanında tablodan bölümlerin puan türünü, üniversitelerin vakıf mı veya devlet üniversitesi mi olduğunu ve bölümlerin genel kontenjan ve genel yerleşen bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Sıralamalar neye göre belirleniyor?
Sıralamalar en son sınava giren öğrencilerin verilerine göre ayarlanmaktadır. Bu sıralamalar bölümlerin tercih edilme oranına ve öğrencilerin başarısına göre değişmektedir.

Sıralamam istediğim bölümden düşük acaba kazanabilir miyim?
Tercih dönemleri bu soru sıkça sorulmaktadır. Arada uçurum bir fark yoksa tercih listenize istediğiniz bölümleri yazabilirsiniz. Sıralamam düşük diye tercih listenize yazmamazlık yapmayınız. Kazanma ihtimaliniz vardır.

Taban puanı mı daha önemli sıralama mı?
Sıralama daha önemlidir. Biliyorsunuz seneden seneye sınavların zorluğu değişim göstermektedir. Sınav zor olunca taban puanları düşük sınav kolay olunca taban puanları yüksek oluyor. Bu neden taban puanlarında her sene değişim gösterebiliyor. Fakat sıralamalarda çok ufak değişiklikler oluyor. Bu nedenle tercih listesi yaparken taban puanlarına değil sıralamalara bakın.NOT: Bu oluşturduğumuz tablo ÖSYM’nin yayınladığı yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere göre düzenlenmiştir. Sıralama bilgileri, yığınsal dağılımdan ve sınava giren öğrencilerin sonuç belgelerinden faydalanılarak oluşturulmuştur.

Azerbaycan Üniversiteleri Bölümleri

Üniversite Adı Bölümün Adı Taban Puanı Sıralama Puan Türü  Yerl./Kont.
AZERBAYCAN DİLLER ÜNİVERSİTESİ (BAKÜ(
AZERBAYCAN) (YURTDISI
DEVLET)
İngilizce Öğretmenliği (Ücretli) 277,55942 50687 DİL 1/3
BAKÜ DEVLET ÜNİVERSİTESİ (BAKÜ(
AZERBAYCAN) (YURTDISI
DEVLET)
Psikoloji (Ücretli) 276,17988 238258 EA 1/15
AZERBAYCAN DEVLET PEDAGOJİ ÜNİVERSİTESİ
(BAKÜ(AZERBAYCAN) (YURTDISI
DEVLET)
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği
(Ücretli)
290,19290 183987 EA 1/5
AZERBAYCAN TIP ÜNİVERSİTESİ (BAKÜ(
AZERBAYCAN) (YURTDISI
DEVLET)
Tıp Fakültesi (Ücretli) 414,79025 31912 SAY 40/40
BAKÜ DEVLET ÜNİVERSİTESİ (BAKÜ(
AZERBAYCAN) (YURTDISI
DEVLET)
Uluslararası İlişkiler (Ücretli) EA 0/5
AZERBAYCAN DİLLER ÜNİVERSİTESİ (BAKÜ(
AZERBAYCAN) (YURTDISI
DEVLET)
Uluslararası İlişkiler (Ücretli) EA 0/3

NOT: Taban puanı ve sıralama bilgisi olmayan bölümler hiçbir öğrenci tarafından tercih edilmemiş bölümlerdir. Ayrıyeten bazı bölümlerin taban puanı ve sıralama bilgisi yazmasına rağmen bölümün kontenjanından daha az kişi yerleşmiş olabilir. Baraj puanını geçen ve varsa sıralama barajını geçen her aday o bölümü tercih etmiş olsaydı yerleşebilecekti. Bu yüzden bölüme yerleşen ve bölümün kontenjan bilgilerini (Yerl./Kont.) kontrol etmeyi unutmayınız.Azerbaycan Üniversiteleri taban puanları ve sıralama bilgileri hakkında aklınıza takılan bir soru varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.4 Yorumlar

  1. Merhaba
    Hukuk fakültesi taban puanlarını , dgs ile öğrenci kabul edip etmediklerini ve denkliğinin olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
    Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu