Matematik Formülleri

Logaritma Kuralları ve Özellikleri + PDF

Logaritma, bir sayının belirli bir tabanın ne kadar üssü olması gerektiğini gösteren bir matematiksel işlemdir. Örneğin, 10’un 2. tabanındaki logaritması 3 olacaktır, çünkü 10 üssü 3, yani 1000’e eşittir. Logaritma, bir sayının tabanının hangi üssü olduğunu bulmak için kullanılır. Örneğin, 100’ün tabanı 10 olan logaritması 2 olacaktır, çünkü 10 üssü 2, yani 100’e eşittir.

Logaritmalar, birçok matematiksel işlemde kullanılır. Örneğin, logaritmalar sayıları ölçeklendirmede ve bir sayıyı diğerine göre ölçeklendirmede kullanılır.

Bu yazımızda öğrenciler tarafından araştırılan logaritma kuralları üzerine bir yazı hazırladık. Bu yazıdan logaritma özelliklerini öğrenebilir, en alt bölümden de logaritma konusu üzerine PDF’lere bakabilirsiniz.

Logaritma Kuralları

Logaritma kuralları, problem çözümlerinde oldukça yararlıdır. Bu özellikler üslü sayıların özellikleri yardımıyla elde edilir.

  • Bir pozitif gerçek sayının 10 tabanına göre logaritması ardışık iki tam sayı arasındadır.
  • 1’den büyük sayıların on tabanına göre logaritması pozitiftir.
  • 1’den küçük pozitif sayıların on tabanına göre logaritması negatiftir.
  • x > 1 olmak üzere, x in onluk logaritmasının tam kısmı, x in basamak sayısının bir eksiğine eşittir.

Logaritma Formülleri

Sizler için logaritma formülleri ve soru çözümleri üzerine piyasada ücretsiz olarak değerli öğretmenlerimiz ve kurumlarımız tarafından paylaşılan PDF’leri derledik.

Bu güzel PDF notları için teşekkür ederiz.

Sizler için hazırladığımız logaritma kuralları bu şekildedir. Eklememizi istediğiniz formüller varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. Sitemizde bulunan integral alma kuralları yazısını da incelemeyi unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu