Rehber YazılarTYTYKS

TYT Fizik Nasıl Çalışılır?

Sayısal öğrencilerinin TYT’de yüksek notlar alabilmesi için özellikle sayısal derslerde iyi netler yapması gerekmektedir. Fizik de özellikle TYT konuları içerisinde en önemli derslerden biridir ve pek çok öğrenci için TYT fizik konuları korkutucu olabilmektedir.

TYT fizik nasıl çalışılır? Sorusu da bu noktada fizik testinde iyi bir net yapabilmek isteyen öğrenciler tarafından en doğru ve en etkili çalışma yöntemini belirlemek adına oldukça merak edilmektedir. Her öğrenci farklıdır ve farklı çalışma yöntemlerine ihtiyaç duyabilmektedir.

Size en uygun çalışma yöntemini bulmanız ve kendinize bir çalışma planı oluşturmanız önemlidir. Ancak genel olarak TYT Fizik çalışırken dikkat etmeniz gereken hususlar arasında şunlar bulunmaktadır.

Konuları Anlamak

 • İlk adım müfredatta yer alan tüm konuları detaylı bir şekilde anlamaktır. Ders kitaplarını, konu anlatımlı videoları ve online kaynakları kullanarak konuya hakim olun.
 • Kavramları ezberlemek yerine, mantığını ve arkasındaki prensipleri anlamaya çalışın.
 • Örneklerle pekiştirme yapmak, konunun daha iyi kavranmasını sağlayacaktır.

Formül ve Kavramları Ezberlemek

 • Fizikte birçok formül ve kavram bulunmaktadır. Bunları ezberlemek için notlar almanız, kartlar hazırlamanız ve tekrarlar yapmanız önemlidir.
 • Formüllerin nasıl ve ne zaman kullanılacağını da öğrenmeniz gerekmektedir.
 • Kavramlar arasındaki bağlantıları kurmak ezberlemeyi kolaylaştıracaktır.

Soru Çözmek

 • Konuları anladıktan ve kavramları ezberledikten sonra bol bol soru çözmeye başlamanız gerekmektedir.
 • Soru çözmek bilgilerin pekiştirilmesini, formüllerin farklı soru tiplerinde uygulanabilmesini ve sınav formatına alışılmasını sağlamaktadır.
 • Kolaydan zora doğru ilerleyerek soru çözmeniz özgüveninizi de artıracaktır.
 • Çözemediğiniz sorular için çözümleri incelemek ve doğrusunu öğrenmek de önem arz etmektedir.

Zaman Yönetimi

 • TYT Fizik sınavında 40 soruya 60 dakika zaman ayrılmakta ve bu nedenle zaman yönetimi oldukça önemlidir.
 • Soruları hızlı ve doğru bir şekilde çözmek için pratik yapmanız gerekmektedir.
 • Zaman tutarak deneme sınavları çözmeniz, sınav temposuna alışmanızı sağlayacaktır.

TYT Fiziğe Nereden Başlamalıyım?

TYT Fiziğe nereden başlamalıyım? Sorusu, özellikle Fizik çalışmasını en iyi şekilde yapabilmek isteyen öğrenciler için önemli bir sorudur. Belirli bir sistem ile Fizik TYT konuları çalışmak, en iyi verimi alabilmeyi sağlayabilmektedir.

TYT Fizik konuları birçok öğrenci için zorlayıcı olabilmektedir. Fakat doğru bir çalışma planı ve kaynak seçimleriyle başarıya ulaşmak mümkün olmaktadır. TYT Fizik müfredatı 9 ve 10. sınıf konularını kapsamaktadır.

Başlangıç olarak müfredatı inceleyip hangi konulardan sorumlu olduğunuzu ve her bir konunun ağırlığını öğrenmeniz önemlidir. Özellikle basitten karmaşığa doğru gitmek hem öğrenme sürecini kolaylaştırmakta hem de özgüven kazandırabilmektedir.

Öğrencilerin bu nedenle ilk olarak 9. Sınıf ilk konusu olan “Fizik Bilimine Giriş” konusundan başlayarak okul müfredatını takip ederek düzenli ve sıralı bir şekilde çalışması etkili olmaktadır. Her konuya başlamadan önce, ilgili temel kavramları ve tanımları iyi anlamanız gerekmektedir.

Temel kavramlar, fizik problemlerini çözmeniz için gerekli temeli oluşturacaktır. Kavramları öğrenirken sadece ezberlemek yerine görsellerden ve örneklerden faydalanarak anlamlı bir şekilde öğrenmeye özen göstermeniz de bu süreçte önem arz etmektedir.

TYT Fizik Konuları Ne Kadar Sürede Biter?

TYT Fizik konuları çoğu öğrenci için zaman alıcı olabilmektedir. Özellikle TYT Fizik konuları ne kadar sürede biter? Sorusu, diğer dersler ve fizik dersi için doğru planlama ve zaman ayrımı yapmak için önem arz etmektedir.

Merak edilen bu sorunun cevabı, öğrencinin mevcut seviyesine, çalışma disiplinine ve ayırabileceği zamana göre değişmektedir. Eğer sıfırdan başlıyorsanız, fizikte sağlam bir temel oluşturmak için öncelikle temel kavramları ve formülleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Temel kavram ve formül aşaması, konu anlatımlı videoları izleyerek yaklaşık 1-2 ay sürebilmektedir. Temel seviyeyi tamamladıktan sonra konuları pekiştirmek için bol bol soru çözmeniz önemlidir. Özellikle bu aşamada, konu ile ilgili farklı kaynaklardan testler çözmek gerekmektedir.

Yaklaşık 1-2 ay içerisinde yeterli sayıda fizik sorusu çözülerek tüm bu süreç 2-3 ay içerisinde sonlanabilmektedir. Eğer önceden bir bilginiz varsa öncelikle hangi konularda eksiğiniz olduğunu belirlemeniz gerekmektedir.

Bunu yapmak için deneme sınavları çözebilir veya konu testlerini inceleyebilirsiniz. Eksiklerinizi belirledikten sonra o konulara tekrar çalışarak ve soru çözerek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Eksiğinizin miktarına ve çalışma disiplininize göre bu aşama 1 – 2 ay arasında sürebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu