TYT

PMYO Polislik TYT mi AYT mi? AYT Gerekli mi?

Akıllara takılan “PMYO için TYT Yeterli mi?” “Polis Alımları 1.oturum ile mi Yapılacak?” “PMYO için 2.oturuma girmeye gerek var mı? Polislik için AYT Gerekli mi?” gibi sorulara YÖK Başkanı Yekta Saraç’tan cevap geldi.

Polislik TYT mi AYT mi?

Yapılan açıklamalar da yeni sisteme göre PMYO ön başvuruları YKS sınavının 1.oturumu olan TYT Temel Yeterlilik Testi’ne göre alınacak. PMYO başvuruları için 2.oturum olan AYT sınavının gerekmediği, sadece TYT sınavına girmeniz PMYO için yeterli olacağı bu açıklamalar ile artık garantilenmiş oldu. 


TYT Sınavında 40 Türkçe Sorusu, 20 Sosyal Bilimleri, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri olmak üzere TYT sınavında toplam 120 soru sorulacak. Sınav için toplam 135 dakika süre verilecek. 

Sitemiz üzerinde TYT sınavına ait pek çok bilgilendirici yazı bulunmakta. Çalışmalarınıza yön vermek için mutlaka sitemizde ki rehber yazılardan ve çalışma taktiklerinden yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamalar göre PMYO’lara TYT puanı ile yerleştirme yapılacak. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın alt kısmından yorum yaparak görüşlerinizi belirtebilir veya cevabını aradığınız soruları bizlere sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

13 Yorumlar

  1. Tyt den istenilen puanı aldıktan sonra üniversite tercihi gibi tercih mi yapmamız gerekiyor, puan aldıktan sonra hangi aşamalar oluyor

    1. Puanın barajı geçmiş ise ve verilen şartlar uyuyorsa PMYO okullarından birine başvurabilirsin

  2. Merhabalar birkaç sorum var öncelikle okul puanı dahil oluyormu yoksa yks puanımı dikkate alınıyor ve hem tyt hemde ayt ye girmek zorunlumu yoksa sadece tyt ye girsek yeterlimi veya iki sınavada girsek ortalama puanmı alınıyo yoksa tyt veya ayt mi

  3. Merhaba tyt sözel puanı geçerli mi acaba lütfen beni bilgilendirir misiniz benim tyt sözel puanım 284 pmyo ya başvuru yapabiliyor muyum

    1. Öncelikle merhaba bildiğim kadaıyla taban puan 260 ve sadece tyt önemli olduğu ve tyt den alınan puanla polisliği garantileme fırsatı olduğu belirtildi .Ama emin olmanI istediğim için bunu çevrenizdeki emniyet müdürlüğü kurumun ayrıntılı bir bilgi almanı tavsiye ederim. bu arada nasıl çalıştığın hakkında bana bir bilgi verirsen teşekkür ederim. not:11. sınıfım.

  4. Ben her iki sınava da girdim . İki sınavın ortalaması ile başvuru yapabilir miyim ? Yoksa sadece TYT puanı mı alınacak ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu