YKS

PMYO Polis Alımları TYT ile mi Yapılacak?

Akıllara takılan “PMYO için TYT Yeterli mi?” “Polis Alımları 1.oturum ile mi Yapılacak?” “PMYO için 2.oturuma girmeye gerek var mı?” gibi sorulara YÖK Başkanı Yekta Saraç’tan cevap geldi.

Yapılan açıklamalar da yeni sisteme göre PMYO ön başvuruları YKS sınavının 1.oturumu olan TYT Temel Yeterlilik Testi’ne göre alınacak. PMYO başvuruları için 2.oturum olan AYT sınavının gerekmediği, sadece TYT sınavına girmeniz PMYO için yeterli olacağı bu açıklamalar ile artık garantilenmiş oldu.

TYT Sınavında Testler ve Soru Sayıları Nelerdir?

  • 40 Türkçe Sorusu,
  • 20 Sosyal Bilimleri (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Din Kültürü, 5 Felsefe)
  • 40 Matematik,
  • 20 Fen Bilimleri (7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji)

Olmak üzere TYT sınavında toplam 120 soru sorulacak. Bu sınav 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak ve toplam 135 dakika süre verilecek. 

Sitemiz üzerinde TYT sınavına ait pek çok bilgilendirici yazı bulunmakta. Çalışmalarınıza yön vermek için mutlaka sitemizde ki rehber yazılardan ve çalışma taktiklerinden yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamalar göre PMYO’lara TYT puanı ile yerleştirme yapılacak. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sayfanın alt kısmından yorum yaparak görüşlerinizi belirtebilir veya cevabını aradığınız soruları bizlere sorabilirsiniz.


Üniversite Öğrencileri!
Özel Yurtlar ve Fiyatları Hakkında Bilgi Almak için TIKLAYINIZ


Üniversite Öğrencileri!
Özel Yurtlar ve Fiyatları Hakkında Bilgi Almak için TIKLAYINIZ


6 Yorumlar

  1. Merhaba tyt sözel puanı geçerli mi acaba lütfen beni bilgilendirir misiniz benim tyt sözel puanım 284 pmyo ya başvuru yapabiliyor muyum

    1. Öncelikle merhaba bildiğim kadaıyla taban puan 260 ve sadece tyt önemli olduğu ve tyt den alınan puanla polisliği garantileme fırsatı olduğu belirtildi .Ama emin olmanI istediğim için bunu çevrenizdeki emniyet müdürlüğü kurumun ayrıntılı bir bilgi almanı tavsiye ederim. bu arada nasıl çalıştığın hakkında bana bir bilgi verirsen teşekkür ederim. not:11. sınıfım.

  2. Ben her iki sınava da girdim . İki sınavın ortalaması ile başvuru yapabilir miyim ? Yoksa sadece TYT puanı mı alınacak ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu