YKS

AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular

Alan Yeterlilik Testi AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Testleri yani kısa hali ile AYT artık yeni dönemde üniversite sınavlarına girecek arkadaşlar için hazırlanmış 2.oturum sınavıdır. Bu oturumda adaylara tek bir kitapçık verilmekte. Bu kitapçık içerisinde tüm puan türlerine ait testler bulunmaktadır. Adaylar hangi puan türünün hesaplanmasını istiyorsa o testleri çözmek zorundadır.

“AYT sınavı ne zaman yapılacak? Sınav kaç dakika sürüyor ve kaç soru var?” gibi sorulara gelirsek Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sınavı 180 dakika sürecek ve 23 Haziran 2018 Pazar günü saat 10:15’de yapılması bekleniyor. AYT sınavının genel puana etkisi %60’dır. TYT sınavı etkisi %40, AYT sınavı etkisi ise %60 olarak belirlenmiştir. Alttaki linke tıklayarak AYT sınavına kaç gün kalmış öğrenebilirsiniz.

AYT’de Hangi Dersler Var?

2.Oturum üzerinde bulunan testler ve soru sayıları ise şöyle;

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru
-Matematik Toplam 40 Soru
-Fen Bilimleri Toplam 40 Soru
-Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

Puan türlerine göre çözülmesi gereken testler;

SAYISAL: Matematik + Fen Bilimleri
SÖZEL: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2
EŞİT AĞIRLIK: Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1

AYT Puanımın Hesaplanabilmesi için Kaç NET Yapmam Gerekiyor?

ÖSYM artık puanların hesaplanabilmesi için bazı kurallar getirdi. Alan Yeterlilik Testi puanınızın hesaplanabilmesi için öncelikle TYT sınavından 150 puan ve üzeri almanız gerekmektedir. Sadece 150 puan almak yetmiyor ayrıca TYT Türkçe ve TYT Matematik testlerinden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir. AYT sınavında ise puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız puan türünüz için gerekli testlerde en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir.

Örneklendirecek olursak mesela sayısal bir öğrenci AYT sınavında fen bilimleri ve matematik testlerini çözmek zorundadır. Bu testlerin en az birinden 0.5 net yaparsa puanı hesaplanacaktır. Fakat mesela öğrenci 2 testten de 0.5 net yapamamışsa puanı hesaplanmaz. Sayısal ile örneklendirdiğimiz olayı siz diğer puan türleri içinde yapabilirsiniz. 

AYT Puanım TYT Puanımı Etkiler mi?

Hayır. AYT sınavında ne yaptığınız TYT puanınızı etkilememektedir. Bu soru çok fazla geliyor, TYT puanı ile tercih yapacak fakat AYT sınavına da girmek isteyenlerin gönlü rahat olsun. Kendinizi AYT sınavında test edebilirsiniz. TYT puanınızı etkilemez. Fakat TYT puanı AYT puanını etkilemektedir.

AYT Sınavında Diğer Testleri Çözsem Puanı mı Etkiler mi?

Hayır etkilemez. Mesela Sayısal puanınızı sadece fen bilimleri ve matematik testleri etkilemektedir. Eğer bu 2 test haricinde diğer testleri çözerseniz Sayısal puanınızı etkilemez.

AYT Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?

Artık yeni düzenleme ile birlikte tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT4 Yıllık Lisans Bölümleri ve Yüksekokullar ise AYT sınavı ile alım yapacak. Aşağıda ki link üzerinden puan türleri hakkında bilgi alabilir ve hangi bölüm hangi puan türü ile alım yapıyor öğrenebilirsiniz. 

Tavsiye Yazı: YKS (TYT-AYT) Puan Türleri ve Bölümleri

AYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

AYT sınavı eski sistemde olduğu gibi LYS konuları olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ki link üzerinden TYT ve AYT sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: YKS (TYT-AYT) Konuları Nelerdir?

AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ
En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ
Etiketler

İlgili Makaleler

57 Yorumlar

 1. Yani aytden barajı geçemesem ama 15 net yapsam o üniye gidebilirmiyim 4 yıllık sıralamam 600bin üniversitenin sıralamasıda 600 bin yinede gidebilirmiyim?

 2. Merhabalar ben tm bölümü öğrencisiyim Ayt’de matematikten 5-10 soru yapsam olur mu yoksa hepsini yapmam mı gerekiyor

 3. Merhaba
  Ben engelliyim liseyi alansız dışarıdan bitirdim. AYT de bütün dersleri yapmak istiyorum. Bütün dersleri yapsam olur mu? Ama alan olarak bakarsak alanım sözel. yanıt verirseniz çok sevinirim.

 4. Merhaba ayt sınav giriş belgemde din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını cevaplayacak diyor sadece din kültürü ve ahlak bilgisini cevaplamam yeterli mi

 5. MERHABA SAYISAL BÖLÜMDEN TERCİH YAPACAĞIM.TYT DE SAYISAL BÖLÜM İÇİN KATSAYI VARMI ? MESELA MATEMATİK NETLERİ AYT’YE DAHA ÇOK PUAN GETİRİYOR MU? YOKSA TYT’DE BÜTÜN TESTLER EŞİT OLARAKMI YANSIYOR? TEŞEKKÜR EDERİM.

 6. Ben sayısal öğrencisiyim. Ayt de hem sayısal hem de eşit ağırlık puanımın hesaplanmasini istiyorum. Sınava başvuru yaparken bunu belirtmedim. Yani ayrıca onun için de para yatırmadım. Bir sorun olur mu?

 7. Meslek lisesindeyim ve bölümüm sayısal olarak geciyor Aytde edebiyat yapsam puani mi etkiler mi yoksa full matematik fen mi yapmalıyım?

 8. Merhaba,ben liseyi açık öğretimden bitirdim 2016 mezunuyum. Daha sonra 2 yıllık dış ticaret bölümüne başladım fakat ikinci sınıfta bırakmak zorunda kaldım. Bu yıl tekrar sınava gireceğim,iç mimarlık düşünüyorum. Sınavlar puan ve yerleşim hakkında pek bir bilgim yok yardımcı olabilirmisiniz?

 9. Üniversite sınavına gireceğim ve hiç alt yapım yok bana yardımcı olabilecek şeyler önerir mısınız alanım çocuk gelişim veya sosyoloji

 10. ya şimdi benim istediğim üniversite sayısal .BU yüzden sosyal bilimleri boş bıraksam olur mu?

 11. Merhaba (AYT) üniversitelerin açıkladığı taban ve tavan puanlara okul un verdiği ek puan da dahil olucakmı yoksa AYT puanı mı geçerli Teşekkürler.

 12. Merhaba ben dil öğrencisiyim ve ben dil bölümünden gidilecek yerlere gitmek istemiyorum ben şimdi ayt de sayısal derslerini çözersem (çözebilirim dimi) ayrı bi sayısal puanı mı hesaplanır bana VE benim liseden dil çıkışlı olmam yani İngilizce biliyor olmam bana sayısal bir alanda olsam da üniversitede avantaj sağlar mı

  1. Sayısal testlerini çözebilirsiniz. İngilizcenin katkısı ise %100 ingilizce bölümleri bulunmakta ve dersler İngilizce anlatılıyor. Hazırlık sınıfını rahatlıkla geçersiniz ve dersleri anlamakta sıkıntı çekmezsiniz.

 13. Ben bir meslek lisesindeyim ve devlet bize sayısal diyor ben ayt nin hepsini çözersem eşit ağırlıktan da seçim yapabilir miyim ??? Benim için çok önemli lütfen cevap verin

 14. Ben şimdi sayısal olarak diğer bölümleri yaparsam onlardan fazla puan gelir mi veya yanlış yaparsam sözelde ki yaptıklarımdan yanlışlar olursa sayısaldaki doğruları götürür mü

 15. BEN SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM TYT SINAVINA GİRDİM AMA AYT YE GİRMEDİM VE YERLEŞEMEDİM PUANIM YAPTIĞIM TERCİHLERE YETİYOR ZATEN KENDİ ALANIMDA TERCIH YAPTIM AMA DEDĞİM GİBİ YERLEŞEMEDİM NEDEN OLABİLİR ACABA AYT YE GİRMEDİĞİM İÇİN Mİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

 16. eşit ağırlıkçı en çok hangi derslere ağırlık vermeli matematik mi türkçe mi yüzde dilimini söyler misin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir