YKS

AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular

Alan Yeterlilik Testi AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Testleri yani kısa hali ile AYT artık yeni dönemde üniversite sınavlarına girecek arkadaşlar için hazırlanmış 2.oturum sınavıdır. Bu oturumda adaylara tek bir kitapçık verilmekte. Bu kitapçık içerisinde tüm puan türlerine ait testler bulunmaktadır. Adaylar hangi puan türünün hesaplanmasını istiyorsa o testleri çözmek zorundadır.

AYT sınavının genel puana etkisi %60’dır. TYT sınavı etkisi %40, AYT sınavı etkisi ise %60 olarak belirlenmiştir. 

AYT’de Hangi Dersler Var?

2.Oturum üzerinde bulunan testler ve soru sayıları ise şöyle;

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru
-Matematik Toplam 40 Soru
-Fen Bilimleri Toplam 40 Soru
-Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

Puan türlerine göre çözülmesi gereken testler;

SAYISAL: Matematik + Fen Bilimleri
SÖZEL: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2
EŞİT AĞIRLIK: Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1

AYT Puanımın Hesaplanabilmesi için Kaç NET Yapmam Gerekiyor?

ÖSYM artık puanların hesaplanabilmesi için bazı kurallar getirdi. Alan Yeterlilik Testi puanınızın hesaplanabilmesi için öncelikle TYT sınavından 150 puan ve üzeri almanız gerekmektedir. Sadece 150 puan almak yetmiyor ayrıca TYT Türkçe ve TYT Matematik testlerinden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir. AYT sınavında ise puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız puan türünüz için gerekli testlerde en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir. TYT YKS Puan Hesaplaması için TIKLAYINIZ ★★

Örneklendirecek olursak mesela sayısal bir öğrenci AYT sınavında fen bilimleri ve matematik testlerini çözmek zorundadır. Bu testlerin en az birinden 0.5 net yaparsa puanı hesaplanacaktır. Fakat mesela öğrenci 2 testten de 0.5 net yapamamışsa puanı hesaplanmaz. Sayısal ile örneklendirdiğimiz olayı siz diğer puan türleri içinde yapabilirsiniz. 

AYT Puanım TYT Puanımı Etkiler mi?

Hayır. AYT sınavında ne yaptığınız TYT puanınızı etkilememektedir. Bu soru çok fazla geliyor, TYT puanı ile tercih yapacak fakat AYT sınavına da girmek isteyenlerin gönlü rahat olsun. Kendinizi AYT sınavında test edebilirsiniz. TYT puanınızı etkilemez. Fakat TYT puanı AYT puanını etkilemektedir.

AYT Sınavında Diğer Testleri Çözsem Puanı mı Etkiler mi?

Hayır etkilemez. Mesela Sayısal puanınızı sadece fen bilimleri ve matematik testleri etkilemektedir. Eğer bu 2 test haricinde diğer testleri çözerseniz Sayısal puanınızı etkilemez.

AYT Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?

Artık yeni düzenleme ile birlikte tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT4 Yıllık Lisans Bölümleri ve Yüksekokullar ise AYT sınavı ile alım yapacak. Aşağıda ki link üzerinden puan türleri hakkında bilgi alabilir ve hangi bölüm hangi puan türü ile alım yapıyor öğrenebilirsiniz. 

Tavsiye Yazı: YKS (TYT-AYT) Puan Türleri ve Bölümleri

AYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

AYT sınavı eski sistemde olduğu gibi LYS konuları olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ki link üzerinden TYT ve AYT sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: YKS (TYT-AYT) Konuları Nelerdir?

AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ
11'li TYT Setimiz ile Evde Sınava Hazırlanın SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler

İlgili Makaleler

146 Yorumlar

 1. ilk defa sınava girecem açık liseden mezunum sayılsaldan hiç anlamıyorum. mesela ayt sınavında sadece sözelleri çözüp sayısalı boş mu bırakıyoruz lütfen bilgi verin.

  1. Evet boş bırakabilirsin. Sözel puanının hesaplanmasını istiyorsan sadece sözel testleri çözmen yeterli.

 2. Merhaba, ben tyt’d ve ayt’de matematik hariç herşeyi çözsem eşit ağırlık mı olur yoksa sözel mi

 3. Ben tyt,ayt ve ydt ye gireceğim bu sene.Ayt de alan seçimi yapmasak yani soruların hepsini yapsam sayısal,eşit,sözel hepsi hesaplanır mı?

 4. lisede alan seçimde sayısal seçtim peki aytde sayısal girmek zorunda mıyım yoksa eşit ağırlıktan girebilir miyim

 5. Diploma notu bölünüyor mu yoksa ekleniyor mu sadece,,,
  bir diğer sorum sayısalcıyım ve aytde mat ve fen bilimleri dışında diğer dersleri çözersem puanına katkı sağlar mı? SORUMU YANITLARSANIZ ÇOK MEMNUN KALIRIM TEŞEKKÜRLER:)

  1. Diploma puanınızı 0.6 ile çarpılıp eklenmektedir. AYT’de fen ve mat harici çözdüğünüz testler sayısal puanınızı etkilemez.

  2. EŞİT ağırlık bölümünü seçtim ama ayt de hem sözel hem de sayısala girmek istiyorum bir sorun olur mu

 6. sayısal öğrencisiyim edebiyattan sorumlu değiliz ama alanımız olmasa da çözdüğümüz sorular puanımızı etkiler mi

 7. Sayısalım ama sözelden tercih yapmak istiyorum. Ayt de sözel çözsem sorun olur mu? Sözelden tercih yapabilir miyim?

  1. AYT sınavı dil hariç tüm alan testlerin içermektedir. Alanının dışında ki testleri de çözebilirsin.

 8. alanım sayısal sınavda sayısal çözmesem sadece eşit ağırlık işaretlesem sorun olur mu?

 9. Merhaba tmciyim aytde matematik çözmesem onun yerine fen bilimleri çözsem puanim hesaplanir mi

 10. hem YDT’ye hem de EA Ayt’sine girebilir miyim cevaplarsanız sevinirim hem ordan hem ordan istediğim bölümler var Şu an 11 im

 11. Hukuk istiyorum eşit ağırlıkçıyım ayt de matematik şart mı şartsa da kaç soru kaç net yapmam lazım

 12. bölümüm eşit ağırlık . aytde fazladan sosyal bilimler 2 ve fen çözmemin zararı olurmu. yada puana eklenirmi diyelimki sözelden gideceğim. bir zararı veya artısı olurmu. teşekkür ederim.

 13. TYT deki sosyal bilimler sorularıyla AYT deki sosyal bilimler 1 soruları aynı tarz mı
  yoksa AYT sosyal bilimler 2 ye mi daha yakın sorular

 14. Merhabalar ben 11 tm yim şimdi 12 ye geçtim mf olmak istiyorum ve karantinada tamamlamaya başladım.Mezuna kalmadan 11 imi kolayca tamamlarsam yapabilirmiyim?

 15. Merhaba eşit ağırlıkçıyım AYT de matematik yapmasam puanım hesaplanırmı? Yani sadece edebiyat sos1 sos2 yapsam?

 16. istediğim bölüm 270 puan sayısal buna tyt puanının etkisi nedir?
  tytden ne kadar net yapsam iyi olur?

  1. Puan ve sıralama hesaplama sistemimizi kullanmanızı tavsiye ederim. Oradan netler girerek denemeler yapabilirsiniz.

  2. Merhaba, ayt de sayısal öğrencisi olarak fen değil eşit ağırlık testlerini cevapladım. Eşit ağırlıktan puanım hesaplanır mı.

 17. Ben sayısal öğrencisiyim ama ayt m iyi değil tyt den iyi yapıp ayt den düşük bı net yapsam bile sıralamam tutarsa istediğim yere gidebilir miyim

  1. Ne kadar düşük yaptığına bağlı. Puan hesaplama sistemimizden net denemeleri yapabilirsin. Kaç puan ve kaç sıralama yaptığını görebilirsin.

  2. Ben sözelim ayt kendi bölümünde ki soruları mi çözmek zorundayım başka sorular da yapsam noluyo merak ettim

 18. Eşit Ağırlık öğrencileri sosyal bilimler-2 çözmek zorundalar mı yoksa Edebiyat+sosyal bilimler-1 yeterli midir ?

   1. Merhaba, EA’dan girecekler ayt ‘de din sorularını cevaplaması bir şey kazandırmaz değil mi ? diğer sorum da yine EA dan girecekler fen sorularını yanıtlarsa puan kazanamaz ama kaybetde değil mi? Fen bölümünü sallamak istiyorum açıkcası… hiç bir yerde tam cevabı bulamadım.

    Teşekkler

    1. Eşit ağırlığın sorumlu olduğu testler bellidir. Fen çözersen EA puanını etkilemez. BURAYA tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsin.

 19. AYT sınavında hem sözel hem sayısal da yapabilir miyiz ayrı ayrı yoksa sadece birini mi seçmek zorundayız.

 20. Bir sorum olacaktı şimdi ben mf bölümü öğrencisiyim her iki sınavımda da( AYT, TYT) Sosyal+ Edebiyat derslerini çözsem ve bunlar sayısal puanımdan daha yüksek olsalar üniversite seçimimi buna göre yapabilir miyim yoska sayısal puanıma göre mi yapmak zorunda kalacağım?

 21. Ben sayısalciyim ama ayt de iyi değilim ayt de eşit ağırlık derslerini çözebilir miyim eşit ağırlık bölümünden tercih yapabilirimiyim

   1. ben tyt girdim kazandım sonra ayt girdim ama kazanamadım tyt ye geri dönüş yapıp 2 yıllık okuyabilir miyim?

   2. Meraba ben meslek lisesindeyim bilişim okuyorum ayt de sözel veya esit secebilrmiyim yani biliisim hangi alan oluyo?

    1. İstediğin testleri çözüp, istediğin tercihi yapabilirsin. Bilişim genel olarak sayısal olmaktadır.

 22. Ben eşit ağırlık seçecek bir öğrenciyim. Ayt’de sayısal ders olarak sadece matematik çözersem sayısal puanım hesaplanmaz mı? Sayısal puanımın hesaplanabilmesi için fen bölümünü de mi çözmem gerekir? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

 23. Merhaba , ben sözel alanını yapacağım ama sayısaldan da 2-3 tane emin olduğum soruyu işaretlemek istiyorum. Puanlama sistemine sayısaldan işaretlediklerim de hesaplanır mı. “Sözel seçeceğim ama birkaç tane sayısal yaparsam “

 24. Hem eşit ağırlık hem sayısal çözüp gelen puana göre hangisi daha yüksekse ondan seçim yapma gibi bir hakkımız var mı, yoksa sınava direkt şundan hesaplansın diye mi giriyoruz?

 25. Yani aytden barajı geçemesem ama 15 net yapsam o üniye gidebilirmiyim 4 yıllık sıralamam 600bin üniversitenin sıralamasıda 600 bin yinede gidebilirmiyim?

 26. Merhabalar ben tm bölümü öğrencisiyim Ayt’de matematikten 5-10 soru yapsam olur mu yoksa hepsini yapmam mı gerekiyor

 27. Merhaba
  Ben engelliyim liseyi alansız dışarıdan bitirdim. AYT de bütün dersleri yapmak istiyorum. Bütün dersleri yapsam olur mu? Ama alan olarak bakarsak alanım sözel. yanıt verirseniz çok sevinirim.

 28. Merhaba ayt sınav giriş belgemde din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını cevaplayacak diyor sadece din kültürü ve ahlak bilgisini cevaplamam yeterli mi

 29. MERHABA SAYISAL BÖLÜMDEN TERCİH YAPACAĞIM.TYT DE SAYISAL BÖLÜM İÇİN KATSAYI VARMI ? MESELA MATEMATİK NETLERİ AYT’YE DAHA ÇOK PUAN GETİRİYOR MU? YOKSA TYT’DE BÜTÜN TESTLER EŞİT OLARAKMI YANSIYOR? TEŞEKKÜR EDERİM.

 30. Ben sayısal öğrencisiyim. Ayt de hem sayısal hem de eşit ağırlık puanımın hesaplanmasini istiyorum. Sınava başvuru yaparken bunu belirtmedim. Yani ayrıca onun için de para yatırmadım. Bir sorun olur mu?

 31. Meslek lisesindeyim ve bölümüm sayısal olarak geciyor Aytde edebiyat yapsam puani mi etkiler mi yoksa full matematik fen mi yapmalıyım?

 32. Merhaba,ben liseyi açık öğretimden bitirdim 2016 mezunuyum. Daha sonra 2 yıllık dış ticaret bölümüne başladım fakat ikinci sınıfta bırakmak zorunda kaldım. Bu yıl tekrar sınava gireceğim,iç mimarlık düşünüyorum. Sınavlar puan ve yerleşim hakkında pek bir bilgim yok yardımcı olabilirmisiniz?

 33. Üniversite sınavına gireceğim ve hiç alt yapım yok bana yardımcı olabilecek şeyler önerir mısınız alanım çocuk gelişim veya sosyoloji

 34. ya şimdi benim istediğim üniversite sayısal .BU yüzden sosyal bilimleri boş bıraksam olur mu?

 35. Merhaba (AYT) üniversitelerin açıkladığı taban ve tavan puanlara okul un verdiği ek puan da dahil olucakmı yoksa AYT puanı mı geçerli Teşekkürler.

 36. Merhaba ben dil öğrencisiyim ve ben dil bölümünden gidilecek yerlere gitmek istemiyorum ben şimdi ayt de sayısal derslerini çözersem (çözebilirim dimi) ayrı bi sayısal puanı mı hesaplanır bana VE benim liseden dil çıkışlı olmam yani İngilizce biliyor olmam bana sayısal bir alanda olsam da üniversitede avantaj sağlar mı

  1. Sayısal testlerini çözebilirsiniz. İngilizcenin katkısı ise %100 ingilizce bölümleri bulunmakta ve dersler İngilizce anlatılıyor. Hazırlık sınıfını rahatlıkla geçersiniz ve dersleri anlamakta sıkıntı çekmezsiniz.

 37. Ben bir meslek lisesindeyim ve devlet bize sayısal diyor ben ayt nin hepsini çözersem eşit ağırlıktan da seçim yapabilir miyim ??? Benim için çok önemli lütfen cevap verin

 38. Ben şimdi sayısal olarak diğer bölümleri yaparsam onlardan fazla puan gelir mi veya yanlış yaparsam sözelde ki yaptıklarımdan yanlışlar olursa sayısaldaki doğruları götürür mü

 39. BEN SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM TYT SINAVINA GİRDİM AMA AYT YE GİRMEDİM VE YERLEŞEMEDİM PUANIM YAPTIĞIM TERCİHLERE YETİYOR ZATEN KENDİ ALANIMDA TERCIH YAPTIM AMA DEDĞİM GİBİ YERLEŞEMEDİM NEDEN OLABİLİR ACABA AYT YE GİRMEDİĞİM İÇİN Mİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

 40. eşit ağırlıkçı en çok hangi derslere ağırlık vermeli matematik mi türkçe mi yüzde dilimini söyler misin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir