okyanus yayıncılık
YKS

AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular

Alan Yeterlilik Testi AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Testleri yani kısa hali ile AYT artık yeni dönemde üniversite sınavlarına girecek arkadaşlar için hazırlanmış 2.oturum sınavıdır. Bu oturumda adaylara tek bir kitapçık verilmekte. Bu kitapçık içerisinde tüm puan türlerine ait testler bulunmaktadır. Adaylar hangi puan türünün hesaplanmasını istiyorsa o testleri çözmek zorundadır.

“AYT sınavı ne zaman yapılacak? Sınav kaç dakika sürüyor ve kaç soru var?” gibi sorulara gelirsek Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sınavı 180 dakika sürecek ve 23 Haziran 2018 Pazar günü saat 10:15’de yapılması bekleniyor. AYT sınavının genel puana etkisi %60’dır. TYT sınavı etkisi %40, AYT sınavı etkisi ise %60 olarak belirlenmiştir. Alttaki linke tıklayarak AYT sınavına kaç gün kalmış öğrenebilirsiniz.

AYT’de Hangi Dersler Var?

2.Oturum üzerinde bulunan testler ve soru sayıları ise şöyle;

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru
-Matematik Toplam 40 Soru
-Fen Bilimleri Toplam 40 Soru
-Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

Puan türlerine göre çözülmesi gereken testler;

SAYISAL: Matematik + Fen Bilimleri
SÖZEL: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2
EŞİT AĞIRLIK: Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1

AYT Puanımın Hesaplanabilmesi için Kaç NET Yapmam Gerekiyor?

ÖSYM artık puanların hesaplanabilmesi için bazı kurallar getirdi. Alan Yeterlilik Testi puanınızın hesaplanabilmesi için öncelikle TYT sınavından 150 puan ve üzeri almanız gerekmektedir. Sadece 150 puan almak yetmiyor ayrıca TYT Türkçe ve TYT Matematik testlerinden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir. AYT sınavında ise puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız puan türünüz için gerekli testlerde en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir.

Örneklendirecek olursak mesela sayısal bir öğrenci AYT sınavında fen bilimleri ve matematik testlerini çözmek zorundadır. Bu testlerin en az birinden 0.5 net yaparsa puanı hesaplanacaktır. Fakat mesela öğrenci 2 testten de 0.5 net yapamamışsa puanı hesaplanmaz. Sayısal ile örneklendirdiğimiz olayı siz diğer puan türleri içinde yapabilirsiniz. 

AYT Puanım TYT Puanımı Etkiler mi?

Hayır. AYT sınavında ne yaptığınız TYT puanınızı etkilememektedir. Bu soru çok fazla geliyor, TYT puanı ile tercih yapacak fakat AYT sınavına da girmek isteyenlerin gönlü rahat olsun. Kendinizi AYT sınavında test edebilirsiniz. TYT puanınızı etkilemez. Fakat TYT puanı AYT puanını etkilemektedir.

AYT Sınavında Diğer Testleri Çözsem Puanı mı Etkiler mi?

Hayır etkilemez. Mesela Sayısal puanınızı sadece fen bilimleri ve matematik testleri etkilemektedir. Eğer bu 2 test haricinde diğer testleri çözerseniz Sayısal puanınızı etkilemez.

AYT Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?

Artık yeni düzenleme ile birlikte tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT4 Yıllık Lisans Bölümleri ve Yüksekokullar ise AYT sınavı ile alım yapacak. Aşağıda ki link üzerinden puan türleri hakkında bilgi alabilir ve hangi bölüm hangi puan türü ile alım yapıyor öğrenebilirsiniz. 

Tavsiye Yazı: YKS (TYT-AYT) Puan Türleri ve Bölümleri

AYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

AYT sınavı eski sistemde olduğu gibi LYS konuları olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ki link üzerinden TYT ve AYT sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: YKS (TYT-AYT) Konuları Nelerdir?

AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

25 Yorumlar

  1. Ben şimdi sayısal olarak diğer bölümleri yaparsam onlardan fazla puan gelir mi veya yanlış yaparsam sözelde ki yaptıklarımdan yanlışlar olursa sayısaldaki doğruları götürür mü

  2. BEN SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM TYT SINAVINA GİRDİM AMA AYT YE GİRMEDİM VE YERLEŞEMEDİM PUANIM YAPTIĞIM TERCİHLERE YETİYOR ZATEN KENDİ ALANIMDA TERCIH YAPTIM AMA DEDĞİM GİBİ YERLEŞEMEDİM NEDEN OLABİLİR ACABA AYT YE GİRMEDİĞİM İÇİN Mİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

  3. eşit ağırlıkçı en çok hangi derslere ağırlık vermeli matematik mi türkçe mi yüzde dilimini söyler misin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir