YKS

AYT Nedir? (Kapsamlı Rehber & Merak Edilen Sorular)


Lise öğrencilerinin üniversite kazanabilmeleri için girmeleri gereken bir sınav bulunmaktadır. Bu sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS. YKS sınavı 3 oturumdan oluşmaktadır. Bu sınavda ikinci oturum olarak Alan Yeterlilik Testi isimli bir sınav ile karşılaşıyoruz. Bu yazımızda AYT Nedir? sorusunun cevabını arayan öğrenciler için detaylı bir rehber oluşturduk. Hazırsanız başlayalım.

AYT Nedir?

AYT yani açılımı ile Alan Yeterlilik Testi, üniversite sınavlarına girecek öğrenciler için hazırlanmış 2.oturum sınavıdır. Bu oturumda adaylara tek bir kitapçık verilmekte. Bu kitapçık içerisinde tüm puan türlerine ait testler bulunmaktadır. Sayısal, eşit ağırlık, sözel puan türleri ile alım yapan lisans bölümlerine yerleşmek isteyenler bu sınava girmek zorundadır. Adaylar hangi puan türünün hesaplanmasını istiyorsa o testlerden sorumludur. AYT‘de bulunan dersleri ve sorumlu olduğunuz testleri alttaki linkten öğrenebilirsiniz.

AYT Hangi Sınıfları Kapsar?

AYT sınavında karşımıza çıkacak sorular genel olarak okulda işlediğimiz 11 ve 12. sınıf konularını kapsamaktadır. Fakat az miktarda 9 ve 10. sınıf konuları da karşımıza çıkabiliyor. Yani bir nevi AYT sınavı için tüm lise konularından sorumluyuz diyebilirim. Bu sınavda daha çok öğrencilere bilgiye dayalı sorular sorulmaktadırAYT’ye Kaçıncı Sınıf Öğrencileri Girebilir?

Öğrencilerin merak ettiği bir diğer soru ise AYT sınavına kaçıncı sınıfta girileceğidir. Alan yeterlilik sınavına sadece lise son sınıf öğrencileri, liseden mezun olmuş öğrenciler girebilmektedir. 

Ben üniversitede okuyorum AYT sınavına girebilir miyim? diye soruyorsanız cevabımız evet. Üniversite okumanız sınava girmenizi engellemez. Sizlerin de sınava girme hakkı vardır.

AYT Baraj Puanları Kaç Olarak Ayarlandı? 

AYT puanınızın hesaplanmasını etkileyen 0.5 net kuralı bulunmaktadır. Bu kural ile ilgili bilgilere 0.5 net kuralı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.AYT puanım TYT puanımı etkiler mi?

Hayır. AYT sınavında ne yaptığınız TYT puanınızı etkilememektedir. Bu soru çok fazla geliyor, TYT puanı ile tercih yapacak fakat AYT sınavına da girmek isteyenlerin gönlü rahat olsun. Kendinizi AYT sınavında test edebilirsiniz. TYT puanınızı etkilemez. Fakat TYT puanı AYT puanını etkilemektedir.

AYT sınavında diğer testleri çözsem puanımı etkiler mi?

Hayır etkilemez. Mesela Sayısal puanınızı sadece fen bilimleri ve matematik testleri etkilemektedir. Eğer bu 2 test haricinde diğer testleri çözerseniz Sayısal puanınızı etkilemez.AYT Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?

Artık yeni düzenleme ile birlikte tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT4 Yıllık Lisans Bölümleri ve Yüksekokullar ise AYT sınavı ile alım yapacak. Aşağıda ki link üzerinden puan türleri hakkında bilgi alabilir ve hangi bölüm hangi puan türü ile alım yapıyor öğrenebilirsiniz. 

AYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

Aşağıda bulunan link üzerinden TYT ve AYT sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

159 Yorumlar

  1. merhabalar ben 2 yıllık paramedik önlisans mezunuyum bu yıl ayt ve tyt ye girdim ayt den 4 yıllık bir açıköğretim tercih etmek istiyorum mezun olduğum halde ayt den tercih hakkım varmı yoksa dgs yemi girmem gerekiyordu ?

  2. Yukarıda sayısalı örnek olarak belirtmişsiniz ama yine de kesinleştirmek adına söyleme ihtiyacı hissettim. Sözel bölümden tercih yapacağım lâkin ek olarak EA puanımın da olmasını istediğimden ötürü alanım dışında çözeceğim matematik sorularının sözel puanıma herhangi olumsuz bir etkisi olur mu?

  3. Ben sözel bölümü okuyorum ama istrğdim bölüm EA da ayt de EA puanım hesaplanırmı yoksa lisede EA olmak mı zorundayım eğer

    1. EA olmak zorunda değilsiniz. Sınavda eşit ağırlık testlerini çözerseniz puanınız hesaplanır.

  4. Paramedik okumak istiyorum tyt mı yapmalıyım yoksa ayt mı ve ikinci olarak paramedik için sayısal mı lazım sözel mı

    1. Paramedik bölümü “İlk ve Acil Yardım” olarak geçmektedir. 2 yıllık bir bölümdür ve TYT yeterlidir.

  5. ayt sınavında eşit ağırlık işaretleyip hepsini çözersem sayısal ya da sözele geçiş yapma şansım var mı yoksa optikte işaretlediğim mi geçerli oluyor?

  6. Sayısalcıyım ama ayt de sözel ve eşit ağırlık puanlarının da hesaplanmasını istiyorum işaretlemeden çözdüğümüzde mi hepsi hesaplanıyor yoksa işaretlemek zorundamıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu