Lise Konuları

9. Sınıf Biyoloji Konuları ve Müfredatı (2023-2024)

Hepinize merhaba sevgili öğrenciler bu yazımızda sizler için 9. sınıf biyoloji konuları listesini paylaşıyoruz. Biliyorsunuz 9. sınıf liseye ilk adım olarak biliniyor. 9. sınıf biyoloji dersi için sizi zorlayacak pek konu bulunmamaktadır. düzenli tekrar yaparak ve defter tutarak rahatlıkla konuları halledebilirsiniz. Ayrıca tutuğunuz notları saklayarak üniversite sınavına destek olmuş olabilirsiniz. Biyoloji dersi nasıl çalışılır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca sitemizde bulunan biyoloji testlerini de çözmeyi unutmayınız. Güncellenen müfredat kapsamında 9. sınıf biyoloji konuları listesine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

9. Sınıf Biyoloji Konuları

9. Sınıf Biyoloji Konuları 1. Dönem

1. Ünite: Yaşam Bilimi Biyoloji

 • Biyoloji ve Canlıların Ortak Özellikleri
 • Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşikler

2. Ünite: Hücre

 • Hücre
  • Hücre Teorisine İlişki Çalışmalar
  • Hücresel Yapıları ve Görevleri

9. Sınıf Biyoloji Konuları 2. Dönem

2. Ünite: Hücre

 • Hücre
  • Hücresel Yapıları ve Görevleri
  • Hücre Zarından Madde Geçişine İlişkin Kontrollü Deney

3. Ünite: Canlılar Dünyası

 • Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırılması
  • Sınıflandırmanın Amacı ve Faydaları
  • Sınıflandırmada Kullanılan Kategoriler
 • Canlı Alemleri ve Özellikleri
  • Canlı Alemleri
  • Canlıların Biyolojik Süreçlere, Ekonomiye ve Teknolojiye Katkıları
  • Virüsler

9. sınıf biyoloji konuları hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz. Ayrıca 9. sınıf konuları yazımızdan diğer derslerin müfredatını da görebilirisiniz.

İlgili Makaleler

35 Yorumlar

 1. bence biyoloji 1 dönem de hücre daha önce gelir arkasındadan canlıların ortak özellikleri gelir diye biliyorum ben

 2. biyomimetik konusu var mıdır çünkü biyomimetiği araştırmamızı istemişti hoca ve bayaa detaylı istedi ben biyomimeik konusunu kitapta falan da göremedim çünkü sormak istediö

  1. Bence bu kadar ön yargılı olma ben şu an 11. sınıfım ve biyolojiyi çok seviyorum. TYT için dönüp konulara sil baştan çalışmaya geldim.

   1. aga be ben de öyle derdim bok atardım biyoya sonra 12de kesin biyoloji okuyacağım dedim, şu an odtü biyolojideyim.

 3. Allah bunu yapandan razı olsun kendilerine çok teşekkür ederiz. İnşallah bir hastası veya bir derdi varsa derdine çare hastasına acil şifalar versin.

 4. acaba 2019 da döneme başlayacaklar içinde konular uygun mu çalışmayı planlıyorum da

 5. acaba 9 sınıf konuları kaç ayda biter çünkü ben 11 sınıfa gidiyorum ama biz cumartesi kursa gidiyorus 2 saat 9 sınıf biyoloji konusu işliyoruz ondan merak ettim cevap vereieseniz çok mutlu olurum

  1. senin için 3sene geçti şimdi üniverstelisin sanırım kendi attığın yorumu gör diye yorum atayım dedim belki unutmuşsundur attığın bu yorumu…..

 6. Bir şey soracağım ben biyoloji cap yayınları aldım ama galiba eski basım ve konular bana biraz değişik geldi acaba bunu cozmeli miyim?

  1. Okulda gördüğünüz konularla alakalı olan soruları çözmek daha doğru olur kafa karışıklığı olmaz. Ona göre değerlendirirsiniz.

 7. bu biyoloji konuları çok az bunlar 1. dönem olduğu için mi böyle eğer 2. dönemden haberdar iseniz sitenize yollar mısınız
  şimdiden teşekkürler… 🙂

 8. Allah bunu yazan herkesten razı olsun. 8. sınıfı çok iyi bir ortalama ile bitirmeme rağmen LGS sınavında matematik yüzünden istediğim liseye gidemeyeceğimi düşünüyorum. Bu yüzden yazın sıkı bir şekilde çalışarak 9. sınıfı neredeyse bitirmeyi ve gideceğim lisede en iyisi olmayı istiyorum. Okulların kapandığı günden bugüne nereye baksam müfredat değişecek çalışmayın diyordu. Şansıma bu siteyi Allah gösterdi 🙂 Bugün biyoloji ile 9. sınıfa başlayacağım inşallah. Sağ olun var olun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu