6. Sınıf Test Çöz6. Sınıf Türkçe Test Çöz6.SınıfTest Çöz

6. Sınıf Türkçe Metin Türleri Testi Çöz

ÜniRehberi ekibi olarak sizler için 6. sınıflara özel Türkçe Metin Türleri Testi hazırladık. Testte toplam 10 Adet Türkçe Metin Türleri sorusu bulunmakta. Sınava başlamadan önce mutlaka süre tutmayı unutmayınız. Haydi Sınava Başla! – ÜniRehberi ailesi olarak başarılar dileriz. 


6. Sınıf Türkçe Metin Türleri Testi Çöz

Tebrikler - 6. Sınıf Türkçe Metin Türleri Testi Çöz adlı sınavı başarıyla tamamladınız.

Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%.

Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Aşağıdakilerden hangisi hikâye edici bir metin değildir?
A
Karanlık ve dar yollarda, ellerinde fenerle komşudan dönen kadınlara rastladı. Yavaş yavaş kasabanın dışına uzanarak Büyükçay’ın kenarına geldi. Burada uzun bir tahta köprü vardı. Havran’a ve Kemer’e gidecek arabalar bu köprünün üstünden geçiyordu.
B
Öfke ve kin, doğruluğun sınırları dışındadır. Bu duygular mantığını kullanmayan insanların işine yarar sadece. Doğru ve temiz işler, hep ölçülü ve ağırbaşlıdır. Ölçü olmayan yerde kavga, gürültü ve haksızlık vardır.
C
Burası beni hasta edecekti. Birden ürperdim ve ellerimi yüzüme götürdüm. Şu mahzende, şu kış gecesinde, şu hava akımlarının ortasında terliyordum. Terden ıslanmış saçlarıma dokundum.
D
Gece olunca ağaçların bilgesi o tatlı sesiyle ormana masallar anlatırmış. Ağaçlardan biri kurumaya yüz tutsa bütün ağaçlar ona yardım etmek için elinden geleni yaparmış. Gökyüzünden yağan yağmuru bile adaletle bölüşüp içerlermiş.
Soru 2
Bilgi Ağacım, Sevgili Dergim,
Seni okurken çok eğleniyorum. Bana ve tüm okuma meraklılarına dünyanın farklı köşelerinden bilgiler sunuyorsun. Derslerime başarı, bilgilerime bilgi katıyorsun. Seni çok seviyorum. Başka bir sayında yazılarımı ve yaptığım resimleri görmek dileğiyle... Hoşça kal!
Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
A
Günlük
B
Mektup
C
Anı
D
Tiyatro
Soru 3
Bahçıvan, Akkavak köyünde doğmuş, orada yaşamıştı. Yaşamı boyunca köyünden öteye geçmemişti. Bu topraklardan ayrı kalmanın ne demek olduğunu bilmiyordu. Şu bereketli toprağın üstünde ve uçsuz bucaksız mavi göğün altında yabancısı olduğu hiçbir duygu yoktu. Kendi dar ve sert kabuğunda yaşayan diğer insanlara göre daha zengindi bahçıvanın iç evreni.
Bu metinle ilgili,
I. Hikâye edici bir metinden alınmıştır.
II. Karşılaştırma yapılmıştır.
III. Benzetmeye yer verilmiştir.
IV. Birinci kişi ağzından anlatılmıştır.
yargılarından hangileri söylenemez?
A
I ve II
B
I ve IV
C
II ve III
D
III ve IV
Soru 4
Küçük ve şirin bir kız, Aydede’yi seviyordu. Zamanla aralarında büyük bir sevgi ve dostluk oluştu. Kızın sesi çok güzeldi ve Aydede için her gece şarkı söylüyordu. Bulutlu bir gecede Aydede’yi göremeyen kız ağlamaya başladı. Aydede de küçük kızı göremediği için ağlıyordu.
Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
Kurguya dayalıdır.
B
Kişileştirmeden yararlanılmıştır.
C
Hikâye edici bir metinden alınmıştır.
D
Benzetmeye yer verilmiştir.
Soru 5
Öğretmen son mektubu da zarflayıp öteki zarfların üstüne bıraktı. Zarflar ak güvercin güzelliğinde üst üste sıralanmıştı. Öğretmen kalktı, gerindi, hiç uykusu olmadığını düşündü. Ses etmeden dışarıya çıktı. Gecenin nemini yüklenmiş mindere sessizce oturdu. İbrahim Ağa’nın bağı üstünde dinlenen yıldızlar iri iri parlıyordu.
Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
Betimleyici anlatımdan yararlanılmıştır.
B
Benzetmeye başvurulmuştur.
C
Hikâye türünde yazılmıştır.
D
Anlatım birinci kişi ağzından yapılmıştır.
Soru 6
Lisedeki edebiyat öğretmenimiz Sabahattin Eyüboğlu, bir gün Ankara’daki şairleri ve yazarları okulumuza getirmişti. Açık oturum benzeri bir edebiyat gecesi yapıldı. Cahit Sıtkı Tarancı başta olmak üzere bütün şairler şiirlerini okudular. Edebiyat konuları üzerine tartıştılar. En ateşlileri Yaşar Kemal’di. Bir ara, “Bu okunanların hiçbiri şiir değil. Şiir halktan söz etmeli. Halkın sancısını, çilesini taşımalı.” dedi. Öbürleri de ona cevap verdiler. Daha sonra bize de şiir okuttular. İlk şiirimi okurken şaşırıverdim. Öyle utandım ki kıpkırmızı kesildim. Cahit Külebi “Zararı yok, bende de olur böyle. İnsan unutabilir. Hiç belli etmeden geçivereceksin.” deyince rahatladım ve başka bir şiir okudum. O zaman alkışladılar.
Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
A
Haber yazısı
B
Hikâye
C
Anı
D
Gezi yazısı
Soru 7
Birçok üzüntüyle ettik sabahı
Haber yolladık, ümitsiz güneşe
Alıştık geceye, sevdik siyahı
Veda ettik kalplerimizde yanan ateşe
Bu dörtlükle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
“Kalp” “güneş”e benzetilmiştir.
B
Dize sonlarında ses benzerlikleri vardır.
C
Mecazlı ifadeler kullanılmıştır.
D
Kişileştirme yapılmıştır.
Soru 8
Aşağıdakilerden hangisi bilgilendirici bir metindir?
A
İmece gününde kızlar, delikanlılar en güzel giysilerini kuşanmışlardı. Köyün içinde biri dolanıyor, “İmeceye…” diye bağırıyordu. Herkes imeceye hazırlanıyordu. Derken yola çıktık
B
Sıcak bir yaz günüydü. Arı, neşeli neşeli uçuyordu. Papatya onu hayranlıkla izledi ve arıya şöyle dedi: ― Arı kardeş, ne kadar güzel uçuyorsun! Bir gün beni de alıp gezdirebilir misin?
C
Günümüzde kirlilik en önemli çevre sorunlarından biridir. Kirliliğin yol açtığı en kötü sonuçlardan biri de asit yağmurlarıdır. Bu yağmurların etkisiyle ormanlar yok olabilir, göllerdeki canlı türleri tükenebilir, insanlar zarar görebilir.
D
Pişekâr ― Aman birader, bir tarafında bir sakatlık filan yok ya inşallah! Kavuklu ― Yok İsmail, birdenbire ne olduğunu anlayamadım
Soru 9
Budapeşte’nin en bilinen simgeleri olan heykeller, her köşeden karşımıza çıkıyor ve bizi selamlıyor. Burada adımbaşı heykelle karşılaşsak da “Küçük Prenses” heykelinin yeri bambaşka. Tramvay hattı üzerindeki bir durakta bulunuyor bu heykel. Bu sevimli kız çocuğu heykeli, ilk bakışta bir erkek çocuğunu andırıyor.
Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
A
Gezi yazısı
B
Haber yazısı
C
Hikâye
D
Anı
Soru 10
Kuzey Kutbu’nda son 9 ayda Türkiye kadar buzul eridi. NASA’nın araştırmalarına göre Kuzey Kutbu’ndaki buzullar eskisinden daha hızlı eriyor. NASA’nın 2004 ve 2005 uydu verilerine göre Kuzey Kutbu’nun tüm yıl boyunca kalan daimî buzulları %14 oranında azaldı. NASA uzmanları bunun, Türkiye’nin yüz ölçümü kadar bir buzul kütlesinin erimesi anlamına geldiğini belirtiyorlar.
Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
A
Masal
B
Hikâye
C
Haber yazısı
D
Anı
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
10 tamamladınız.

Sınavı bitirdikten sonra mutlaka bizim için yorum kısmından geri bildirim yapmayı unutmayınız. Sorular nasıldı, kaç doğru yaptınız, hatalı soru var mıydı, test seviyesi nasıldı? yorum kısmından bizlere bildirmeyi unutmayınız 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu