6. Sınıf Test Çöz6. Sınıf Türkçe Test Çöz6.SınıfTest Çöz

6. Sınıf Türkçe Cümlede Anlam Testi Çöz

ÜniRehberi ekibi olarak sizler için 6. sınıflara özel Türkçe Cümlede Anlam Testi hazırladık. Testte toplam 10 Adet Türkçe Cümlede Anlam sorusu bulunmakta. Sınava başlamadan önce mutlaka süre tutmayı unutmayınız. Haydi Sınava Başla! – ÜniRehberi ailesi olarak başarılar dileriz. 


6. Sınıf Türkçe Cümlede Anlam Testi Çöz

Tebrikler - 6. Sınıf Türkçe Cümlede Anlam Testi Çöz adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Pek çok insan karanlıktan, gök gürültüsünden, yüksekten, kapalı yerlerden korkar. (I) Bunlar sık rastlanan, bir anlamda sıradan fobilerdir. (II) Ama bir de genelde pek rastlanmayan, duyduğunuzda “Olur mu hiç öyle fobi?” diyeceğiniz sıra dışı fobiler vardır. (III) Kar fobisi de bunlardan biridir. (IV) Kar fobisi olanların büyük bölümü, karda mahsur kalmaktan korkar hatta bunun düşüncesi bile onları ürpertir.
Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde örnekleme yapılmıştır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
Soru 2
(I) Selçuk’tan İzmir’e doğru giderken sağda Şirince köyünün yol ayrımı var. (II) Meyve ağaçları arasından kıvrılarak tepeye uzanan asfalt yol Şirince’ye ulaşıyor. (III) Şirince köyünün genel havası da adı gibi şirin. (IV) Dağların kucak açtığı bembeyaz evleri, köyü çevreleyen yemyeşil doğası ve hoş bir havası var.
Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde kişisel düşünceye yer verilmiştir?
A
I ve II
B
I ve III
C
II ve IV
D
III ve IV
Soru 3
(I) Kapadokya’da, hepsi birer sönmüş fırın olan yanardağlara inat yağan kar, karnını doyurmak için yuvasından çıkan tilkilerin ayak izlerini biraz sonra silecek. (II) Güvercinler ise küçücük yuvalarında birbirlerine sokularak ısınacaklar. (III) Erciyes Dağı’nın zirvesinde bekleyenler -rüzgâr gibi kayakçılar, çocuklarını kucaklarına alarak kızağa binmiş babalar- birazdan yola çıkacaklar. (IV) Dağdaki ışık öylesine güzelleşecek ki güneşle kar, sonsuza dek birbirinden ayrılmayacak sanki.
Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde benzetme vardır?
A
I ve III
B
I ve IV
C
II ve III
D
II ve IV
Soru 4
(I) Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biridir bisiklet. (II) Sokaklarda keyifle dolaşmamızı sağlayan bu eğlence aracı, doğa dostu bir taşıttır; bir otomobile göre çok daha az enerji harcar. (III) İklim değişikliğinin önüne geçmek için de en iyi çözümlerden biridir bisiklet çünkü öteki taşıtların aksine, atmosfer için zararlı hiçbir gaz salmaz. (IV) Bu nedenle okula ya da işe bisikletle gidip gelmek harika bir fikirdir!
Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde karşılaştırma yapılmıştır?
A
I ve II
B
I ve IV
C
II ve III
D
III ve IV
Soru 5
Eskiden insanların iletişim kurmak amacıyla yazdığı mektuplar, - - - -
Bu cümle aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanırsa nesnel bir yargı meydana gelir?
A
tarihin tozlu sayfalarını süsleyen çok önemli sanat eserleridir.
B
yeni edebiyatın en sevilen türlerinden biri olmaya adaydı.
C
samimi duyguların paylaşıldığı mükemmel yazılardı.
D
son dönemde internet ve telefonun gerisinde kaldı.
Soru 6
(I) İstanbul’un sahip olduğu çok kültürlülüğü tek başına bünyesinde barındıran İstanbul kemençesinin buğulu sesine hayranım. (II) Tamamen el emeği göz nuru olan bu zarif çalgıyı yapmak için sevgi ve tecrübe gerekiyor. (III) İstanbul kemençesi, oyulmuş bir ağacın üzerine “göğüs” adı verilen ve yine ağaçtan yapılan bir kapak kapatılarak üretiliyor. (IV) Kemençenin kapağı yani göğüs kısmı, kemençeye has sesi verdiği düşüncesiyle selvi ağacından yapılıyor.
Bu parçada numaralanmış cümlelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
I. cümlede beğenme anlamı vardır.
B
II. cümlede öznel anlatımdan yararlanılmıştır.
C
III. cümlede örneklendirme yapılmıştır.
D
IV. cümlede neden-sonuç ilişkisi vardır.
Soru 7
Kuşlar, gagalarını yalnızca kendilerini ve yavrularını beslemek için değil, yuva yapımında kullanacakları ot ve dal parçalarını taşımak için de kullanırlar.
Aşağıdakilerden hangisi bu cümleden kuşlarla ilgili kesin olarak çıkarılacak bir yargı değildir?
A
Yavrularını gagasını kullanarak besler.
B
Yuva yapmaktaki amacı, yavrularını korumaktır.
C
Gagasını, beslenme dışındaki işlerde de kullanır.
D
Ot ve dal parçalarıyla yuva yapar.
Soru 8
- - - yollar kapalıymış.
Yukarıda boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilirse cümlede sebep-sonuç ilişkisi oluşmaz?
A
Kar yağdığı için
B
Aldığımız haberlere göre
C
Alt yapı çalışmaları yapıldığından
D
Selden dolayı
Soru 9
(I) Kış, beyaz bir kuştur; rengârenk yaklaşan ilkbaharın geldiğini görünce uçup gider. (II) Kış uçup gitmeden onun sessiz şarkısını içinizde duyabilmek için yollara çıkmalısınız. (III) Kendinizi evlere, iş yerlerine kapatmamalı; soğuğa yenik düşmemelisiniz. (IV) İçinizdeki tembel sesi susturup kendinizi dışarı atmalı ve bu beyaz örtünün tertemiz güzelliğinin tadını çıkarmalısınız.
Bu parçada numaralanmış cümlelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
I. cümlede benzetme yapılmıştır.
B
II. cümlede amaç-sonuç ilişkisi vardır.
C
III. cümlede koşula bağlı bir durum söz konusudur.
D
IV. cümlede öneri anlamı vardır.
Soru 10
(I) Çocuklar, geçtiğimiz aylarda Zeyrek’te çok şaşırtıcı ve eğitici bir etkinliğe katıldılar. (II) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden bir ekibin düzenlediği etkinliklerle semtlerini tanıdılar. (III) Her zamanki sokaklarında şimdiye kadar oynamadıkları oyunları oynadılar. (IV) Bu sırada Zeyrek’in tarihiyle ilgili bilgiler edindiler.
Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde nesnel anlatım yoktur?
A
I
B
II
C
III
D
IV
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
10 tamamladınız.

Sınavı bitirdikten sonra mutlaka bizim için yorum kısmından geri bildirim yapmayı unutmayınız. Sorular nasıldı, kaç doğru yaptınız, hatalı soru var mıydı, test seviyesi nasıldı? yorum kısmından bizlere bildirmeyi unutmayınız 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu