5. Sınıf Test Çöz5.SınıfTest Çöz

5. Sınıf Türkçe Metin Türleri Testi Çöz

ÜniRehberi ekibi olarak sizler için 5. sınıflara özel Türkçe Metin Türleri Testi hazırladık. Testte toplam 10 Adet Türkçe Metin Türleri sorusu bulunmakta. Sınava başlamadan önce mutlaka süre tutmayı unutmayınız. Haydi Sınava Başla! – ÜniRehberi ailesi olarak başarılar dileriz. 


5. Sınıf Türkçe Metin Türleri Testi Çöz

Tebrikler - 5. Sınıf Türkçe Metin Türleri Testi Çöz adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Ben lezzetli ve tatlı bir şeftaliydim. Cildim ütülenmiş gibi dümdüz ve incecikti. Yanaklarıma gelince onlar sarıdan pembeye dönmüş ve kızarmıştı. Sabahın taze çiğ damlaları henüz yıkanmışım gibi kabuğumun üstündeydi. İçimdeki iri çekirdek yeni bir şeftali ağacının tohumu olmayı düşleyip duruyordu.
Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
Anlatım I. kişi ağzından yapılmıştır.
B
Kurgusal unsurlara yer verilmiştir.
C
İkilemelerden yararlanılmıştır.
D
Hikâye edici bir metindir.
Soru 2
İki hafta kaldı: Dev asteroit yaklaşıyor. NASA, dev bir asteroidin 4 Şubat'ta Dünya’ya en yakın konuma geleceğini bildirdi. Saatte yaklaşık 108 bin kilometre hızla Dünya’ya yaklaşan dev asteroit, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesini (NASA) alarma geçirdi. "Tehlikeli" kategorisinde değerlendirilen asteroit, iki hafta sonra gezegenimize en yakın konuma ulaşacak. Yaklaşık 1,1 km genişlikte olduğu tespit edilen asteroit, 4 Şubat günü gezegenimize 4.208.641 km mesafeden geçecek. Bilim adamları, bu büyük kaya parçasının Dünya ile temas etmesi durumunda Dünya’nın buz devrine dönebileceğini belirtiyor.
Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
Dili açık ve anlaşılırdır.
B
Kurgusal unsurlara yer verilmiştir.
C
Nesnel cümleler kullanılmıştır.
D
Bilgilendirici bir metindir.
Soru 3
Aşağıdakilerden hangisi hikâye edici bir metin değildir?
A
Zavallı at, sahibine uzun yıllar hizmet etmiş ama sonunda çalışamayacak kadar yaşlanmıştı. Bunu iyice anlayan sahibi, atına “Seni artık istemiyorum, ahırımdan git!” dedi.
B
Sibirya kurdu, kızak çekme ve bekçilik işlerinde iyi olan, sıcağı sevmeyen bir köpek türüdür. Gözleri biraz ürkütücüdür ama gerçekte sevecen ve yaramaz bir köpektir. Oyuncudur, bu yüzden çocukların çok sevdiği köpek türlerinden biridir.
C
Her gün kızak kayma yarışı yapıyorduk. Caminin yanındaki çarşıya çıkan yokuş, oyun yerimiz olmuştu. Üçümüz, kızağı çekerek yokuşun başına varıyor, oradan aşağıya kadar kayıyorduk.
D
Polat ve Ali, eski bezlerle ve hasır parçalarıyla ağacın dalını sarmaya başladılar. Yoksa bu dal, kışın sonuna kadar dayanamayacaktı. Dalı sardıktan sonra diğer ağaçları da kontrol ettiler.
Soru 4
Aşağıdakilerden hangisi bilgilendirici bir metindir?
A
Bir gün korunun yanındaki düzlüğe kamyonlarla kum ve çakıl getirdiler. Dağlar gibi yığdılar çimento torbalarını. Sonra fabrikanın adamları geldi buraya. Çimentoları dökmeye başladılar.
B
Koşarak kapıyı açtım. Bisikletimi dışarıya çıkardım. Önce bir bezle bisikletimin her tarafını sildim. Frenlerine ve lastiklerinin havasına baktım. Her şey normaldi, artık gidebilirdik.
C
O yılın yaz aylarını ben Marmaris’te geçirdim. GünceAyvalık’taydı. Birbirimize ayda iki kez mektup yazmak için sözleşmiştik. Günce bana Ayvalık yaşamını yazıyordu, ben de ona Marmaris’teki günlerimi anlatıyordum.
D
Çöl, başka kara parçalarına göre çok farklı bir iklim yapısına sahiptir. Çöllerde çok az yağmur yağar. Fakat bu bile bitkilerin çiçek açması ve tohum salması için yeterli olur.
Soru 5
Serdar'ın akvaryumunda birbirinden güzel üç tane balık vardı. Serdar bu balıklara gözü gibi bakıyor, hiçbir şeylerini eksik etmiyordu. Bu kadar ilgi ve sevgiye rağmen balıklar çok mutsuzdu. Altın renkli balık, siyah renkli balığa bakıp iç çekiyor ve “Ne güzel bir rengi var, hele uzun siyah kuyruğu, yüzerken ne de güzel dalgalanıyor! Ne olurdu ben de onun gibi simsiyah olsaydım ya da şu kırmızı balık gibi kırmızı olsaydım?” diyordu. Kırmızı renkli balık ise “Ne olurdu ben de geceler kadar kara ya da şu altın renkli balık gibi pırıl pırıl olsaydım?” diye üzülürdü. Siyah renkli balığa gelince o da “Neden kırmızı ya da altın gibi pırıl pırıl değilim?” diye söylenirdi bütün gün.
Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
Anlatım III. kişi ağzından yapılmıştır.
B
Öyküleyici anlatımdan yararlanılmıştır.
C
Hayal ürünü unsurlara yer verilmiştir.
D
Fabl türünde yazılmıştır.
Soru 6
Elif, hiç tanımadığı bir ortamda buldu kendisini. “Mavi Ay Oteli’ne hoş geldiniz!” diyordu sevimli bir bayan görevli. Ne olduğunu anlayabilmek için çevresine bakındı. Salonun pencerelerinden ufuktaki kocaman, mavili beyazlı topu gördü Elif. Dünya'nın uzaydan görünüşüydü bu. Elif,
─ Neredeyim, diye sordu.
─ Ay’dasınız Elif Hanım, dedi görevli.
─ Nasıl geldim buraya?
─ Dünya'dan Ay'a servis yapan uzay mekiğimizle geldiniz.
─ Hiçbir şey anımsamıyorum.
─ Bu, doğal efendim! Ses hızının beş katı bir hızla yapılıyor uçuşlarımız. Bu da kimi konuklarımızda geçici bir unutkanlığa yol açıyor.
Bu parçada aşağıdaki hikâye unsurlarından hangisine yer verilmemiştir?
A
Olay
B
Şahıs
C
Yer
D
Zaman
Soru 7
Güneş yeni doğduğu için ortalık tam olarak aydınlanmamıştı. Yataktan kalktım yavaş yavaş, yüzümü yıkadım. İçimde nedenini bir türlü anlayamadığım bir sıkıntı vardı. Annem kahvaltıyı hazırlamıştı. Masada zeytin, peynir, yağ, bir de yumurta... Ağzıma zorla aldığım lokmaları yutamadım. Sadece çayı içtim. Annem, yediklerime bakmadığı için beni zorlamadı.
Bu hikâyede anlatılan olayın geçtiği zaman aşağıdakilerin hangisinde doğru verilmiştir?
A
Öğle
B
Sabah
C
İkindi
D
Akşam
Soru 8
Aşağıdaki metinlerden hangisi yay ayraç içinde verilen türde yazılmamıştır?
A
Bilinen ilk hesap makinesi abaküstür. Abaküs, ilk kez Atina yakınlarındaki Salamis Adası’nda kullanıldı. Üzerine birçok sütun oyulmuş mermer abaküste sayıları, minik çakıl taşları simgeliyordu. (Masal)
B
İngiltere’deki Uluslararası Ömür Boyu Yaşam Merkezi, hafızanın müzikle iyileştirilebileceğini tespit etti. Bazı hastalar üzerinde araştırma yapan 50 uzman, ileri seviyede hafıza kaybı olanların bile müziği algılayabildiklerini açıkladı. Bu araştırma, müziğin hafıza üzerindeki olumlu etkisini ilk kez ortaya çıkarmış oldu. (Haber yazısı)
C
Tilki çok acıkmış ve bir bağa girmiş. İştah açıcı üzümlerden yiyerek karnını doyurmak istemiş. Ancak bir türlü yetişip de o güzelim üzümlerden yiyememiş. Bu sefer de ‟Önemli değil canım, nasıl olsa hepsi ekşiydi.” demiş. (Fabl)
D
İki çocuk neşeyle alt kamaraya indiler. Dolaplardan ağları ve oltaları alıp hızla yukarı çıktılar. Ufaklık, ağın ucunu denize doğru atarken “Yunus, Yunus...” diye seslendi. (Hikâye)
Soru 9
Serdar’ın akvaryumunda birbirinden güzel üç tane balık vardı. Serdar bu balıklara gözü gibi bakıyor, hiçbir şeylerini eksik etmiyordu. Bu kadar ilgi ve sevgiye rağmen balıklar çok mutsuzdu. Altın renkli balık, siyah renkli balığa bakıp iç çekiyor ve “Ne güzel bir rengi var, hele uzun siyah kuyruğu, yüzerken ne de güzel dalgalanıyor! Ne olurdu ben de onun gibi simsiyah olsaydım ya da şu kırmızı balık gibi kırmızı olsaydım?” diyordu. Kırmızı renkli balık ise “Ne olurdu ben de geceler kadar kara ya da şu altın renkli balık gibi pırıl pırıl olsaydım?” diye üzülürdü. Siyah renkli balığa gelince o da “Neden kırmızı ya da altın gibi pırıl pırıl değilim?” diye söylenirdi bütün gün.
Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
Kişileştirmeden yararlanılmıştır.
B
Hikâye edici bir metinden alınmıştır.
C
Anlatım I. kişi ağzından yapılmıştır.
D
Kurgusal unsurlara yer verilmiştir.
Soru 10
Endonezya’nın Açe bölgesinde dün sabah on balina karaya vurdu. Kendi çabalarıyla suya dönemeyen balinalara civar köylerden gelen insanlar yardım etti. Balinaları kimi köylüler tekneleriyle, kimileri de elleriyle denize iterek hayata döndürmeye çalıştı. Balinalardan üçü için artık çok geçti çünkü yapacak bir şey kalmamıştı.
Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
A
Masal
B
Hikâye
C
Fabl
D
Haber yazısı
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
10 tamamladınız.

Sınavı bitirdikten sonra mutlaka bizim için yorum kısmından geri bildirim yapmayı unutmayınız. Sorular nasıldı, kaç doğru yaptınız, hatalı soru var mıydı, test seviyesi nasıldı? yorum kısmından bizlere bildirmeyi unutmayınız 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu