YKS

2 Yıllık Hemşirelik Bölümü Var Mıdır? Hemşirelik TYT ile Alacak mı?

2017-2018 yılı itibari ile ÖSYM üniversiteye geçiş sınavlarında değişikliğe gitti. Bunun üzerine YGS, LYS sınavları kalktı ve TYT, AYT yani genel ismi ile YKS sistemi getirildi. Bu sistem ile birlikte bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri ise puan türleri. Biliyorsunuz eskiden bazı 4 yıllık bölümlere gidebilmek için sadece YGS sınavına girmek yetiyordu. Fakat artık sadece 2 yıllık bölümler yani önlisans bölümleri TYT ile öğrenci alımı yapmakta. Bunun üzerine hedefi hemşirelik olan öğrencilerin kafasında Hemşirelik TYT ile alacak mı? 2 yıllık hemşirelik bölümü var mı? Sadece TYT sınavına girmek yeterli mi? gibi sorular oluşmaya başladı. gelin bu sorulara cevap vermeye çalışalım.

 

Hemşirelik TYT ile mi Alacak Yoksa YKS ile mi?

Yükseköğretim Kurumları’nın açıkladığı tabloya göre Hemşirelik Sayısal ile alacak. Sayısal derken ne demek istiyorsunuz? diyorsanız yani Sayısal puan türü için hem TYT sınavına hemde 2. oturum olan AYT sınavına girip gerekli testleri çözmeniz gerekecektir. TYT ile alır mı diye soruyorsanız, YOK TYT sınavı ile sadece 2 yıllık bölümler yani önlisans bölümlerini tercih edebilirsiniz demektedir. Fakat tam olarak hemşirelik için özel bir açıklama yoktur fakat şimdiye kadar açıklanan bilgilere göre Sayısal ile öğrenci alımı yapacağı belirtilmiştir. 

Tavsiye Yazı: 2018 TYT-YKS Puan Türleri ve Bölümleri Nelerdir?

 

2 Yıllık Hemşirelik Bölümü Var Mıdır?

Bu sorunun cevabı ise maalesef 2 yıllık hemşirelik bölümü bulunmamaktadır. Hemşirelik lisans bölümüdür ve bu yüzden sadece 4 yıllık bölümler bulunmaktadır. 

Hemşirelik Bölümü Taban Puanları için Tıklayınız…

En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ
En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir