YKS

2 Yıllık Hemşirelik Bölümü Var Mıdır? Hemşirelik Kaç Yıl?

Biliyorsunuz ÖSYM, üniversiteye geçiş sınavlarında TYT – AYT yani genel ismi ile YKS sistemini hayata geçireli uzun bir zaman oldu. Bu sistem ile birlikte bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri ise puan türleri. Biliyorsunuz eskiden bazı 4 yıllık bölümlere gidebilmek için sadece YGS sınavına girmek yetiyordu. Fakat artık sadece 2 yıllık bölümler yani ön lisans bölümleri TYT ile öğrenci alımı yapmakta. Bunun üzerine hedefi hemşirelik olan öğrencilerin kafasında Hemşirelik TYT ile alacak mı? 2 yıllık hemşirelik bölümü var mı? Hemşirelik kaç yıl? Hemşire kaç yıl okur? Hemşirelik sayısal mı? gibi sorular oluşmaya başladı. gelin bu sorulara cevap vermeye çalışalım.

Hemşirelik TYT mi AYT mi?

Yükseköğretim Kurumları’nın açıkladığı tabloya göre Hemşirelik bölümü Sayısal ile alacak. Sayısal derken ne demek istiyorsunuz? diyorsanız, yani sayısal puan türü için hem TYT sınavına hem de 2. oturum olan AYT sınavına girip gerekli testleri çözmeniz gerekecektir. ÖSYM, TYT sınavı ile sadece 2 yıllık bölümler yani ön lisans bölümleri tercih edilebilecektir. Yani hemşirelik bölümünü kazanmak için AYT sınavına da girmeniz gerekecektir. 

2 Yıllık Hemşirelik Bölümü Var Mıdır?

2 yıllık hemşirelik bölümü bulunmamaktadır. Hemşirelik lisans bölümüdür ve bu yüzden sadece 4 yıllık hemşirelik bölümleri bulunmaktadır.

Hemşirelik Kaç Yıl?

Hemşirelik bölümü okumayan isteyen öğrencilerin 4 yıllık öğrenim süresi bulunmaktadır.

Sitemizde bulunan hemşirelik netleri ve hemşirelik sıralama gibi içerikleri de kontrol etmeyi unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu