YKS

2 Yıllık Hemşirelik Bölümü Var Mıdır? Hemşirelik TYT ile Alacak mı?

aydın üniversitesi
aydın üniversitesi

Biliyorsunuz ÖSYM üniversiteye geçiş sınavlarında değişikliğe gitti. Bunun üzerine YGS, LYS sınavları kalktı ve TYT, AYT yani genel ismi ile YKS sistemi getirildi. Bu sistem ile birlikte bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri ise puan türleri. Biliyorsunuz eskiden bazı 4 yıllık bölümlere gidebilmek için sadece YGS sınavına girmek yetiyordu. Fakat artık sadece 2 yıllık bölümler yani önlisans bölümleri TYT ile öğrenci alımı yapmakta. Bunun üzerine hedefi hemşirelik olan öğrencilerin kafasında Hemşirelik TYT ile alacak mı? 2 yıllık hemşirelik bölümü var mı? Sadece TYT sınavına girmek yeterli mi? gibi sorular oluşmaya başladı. gelin bu sorulara cevap vermeye çalışalım.

Hemşirelik TYT ile mi Alacak Yoksa AYT ile mi?

Yükseköğretim Kurumları’nın açıkladığı tabloya göre Hemşirelik Sayısal ile alacak. Sayısal derken ne demek istiyorsunuz? diyorsanız, yani sayısal puan türü için hem TYT sınavına hemde 2. oturum olan AYT sınavına girip gerekli testleri çözmeniz gerekecektir. ÖSYM, TYT sınavı ile sadece 2 yıllık bölümler yani önlisans bölümleri tercih edilebilecektir. Yani hemşirelik bölümünü kazanmak için AYT sınavına da girmeniz gerekecektir.

★★ Hemşirelik için Kaç NET Gerekir? Öğrenmek için Tıklayınız ★★

2 Yıllık Hemşirelik Bölümü Var Mıdır?

Bu sorunun cevabı ise maalesef 2 yıllık hemşirelik bölümü bulunmamaktadır. Hemşirelik lisans bölümüdür ve bu yüzden sadece 4 yıllık bölümler bulunmaktadır.  Hemşirelik taban puanlarını ve sıralamaları öğrenmek için alttaki linke tıklayabilirsiniz.

★★ Hemşirelik Taban Puanları ve Başarı Sıraları için Tıklayınız ★★


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu