TYT

Y-TYT Nedir?

Y-TYT, açılım olarak Yerleştirme Temel Yeterlilik Testi Puanı demektir. Üniversite sınavında temel yeterlilik testine giren öğrencilerin puanları hesaplanırken okul puanlarının da dahil olduğu puan Y-TYT olarak bilinmektedir. Y-TYT puanı ve sıralaması, öğrenciler eğer TYT sınavına göre tercih yapacaklarsa, tercih yaparken bakmaları gereken kısımdır.

Y-TYT ile Alan Bölümler

Üniversite sınavına girdiğinizde 3 farklı şekilde tercih yapabiliyorsunuz. TYT ve AYT puanınıza göre lisans bölümlerini tercih edebilir, YDT puanınıza göre yabancı dil bölümlerini tercih edebilir veya sadece TYT sınavı ile önlisans bölümlerini tercih edebilirsiniz. TYT sınavı ile tercih yaparken sonuç belgesinde yazan Y-TYT kısmı dikkate alınır. Y-TYT puanı ve sıralaması ile 2 yıllık bölümler ve yetenek sınavı ile alan bölümlere başvuru yapabilirsiniz. Y-TYT puanınız ile yetenek sınavlarına girmeye hak kazanabiliyorsunuz. Y-TYT ile alan bölümler listesine de bakmayı unutmayınız.

TYT ile Y-TYT arasındaki fark nedir?

Sonuç belgelerimizde TYT kısmında yazan puan ve sıralamalar, diploma notu eklenmemiş kısımdır. Diploma notumuzun puanlara dahil olduğu kısım Y-TYT kısmıdır.

Y-TYT kaç yıllık?

Y-TYT ile tercih yapmayı düşünüyorsanız 2 yıllık bölümler ve yetenek sınavı ile alan bölümlere başvuru yapabilirsiniz.

Y-TYT ne anlama geliyor?

Y-TYT, Yerleştirme Temel Yeterlilik Testi puanı anlamına gelmektedir.

Y-TYT ek puanlı yerleştirme nedir?

Sonuç belgelerinde karşımıza çıkan ek puanlı yerleştirme, bir mesleğe yönelik program uygulayan lise mezunlarına, kendi alanları ile ilgili meslek yüksekokulları ile bazı lisans programlarına yerleştirme yapılırken ayrıca verilecek olan bir puandır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu