Rehber YazılarTYTYKS

TYT Tarih Nasıl Çalışılır?

Tarih, TYT sınavında önemli puan kaynağı olan bir derstir. TYT Tarihte başarılı olmak için doğru çalışma tekniklerini kullanmak ve disiplinli bir şekilde çalışmak oldukça önemlidir. Özellikle yüksek bir tarih neti öğrencileri diğer rakiplerinden ayırarak öne geçirebilmektedir.

TYT Tarih nasıl çalışılır? Sorusu da bu noktada TYT’ye hazırlanan öğrenciler tarafından oldukça merak edilmektedir. TYT Tarih konuları çoğu kişi için oldukça fazla ve detaylı gelebilmektedir. Ancak şu ipuçları takip edilerek TYT konuları kolayca ve etkili bir şekilde çalışılabilmektedir.

 • Her şeyden önce bir çalışma programı oluşturmanız ve buna uymanız gerekmektedir. Programınızda hangi konuları ne zaman çalışacağınızı, ne kadar zaman ayıracağınızı ve hangi kaynakları kullanacağınızı belirlemeniz önemli olmaktadır.
 • Konu anlatımı kitaplarını veya videolarını kullanarak tarihsel olayları ve kavramları öğrenmeniz önemlidir. Konu anlatımını okurken veya izlerken notlar almanız ve önemli bilgileri vurgulamanız daha iyi öğrenmenize yardımcı olmaktadır.
 • Konu anlatımını dinlerken veya okurken kendi notlarınızı almanız Tarih dersi için çok önemlidir. Notlarınız önemli bilgileri ve kavramları özetlemeli ve kolayca anlayabileceğiniz şekilde yazılmalıdır.
 • Bilgilerin kalıcı olması için düzenli olarak tekrar yapmanız gerekmektedir. Tekrar yaparken notlarınızı okuyabilir, konu anlatımı kitaplarına veya videolarına tekrar bakabilir veya kendinizi test edebilirsiniz.
 • TYT Tarih testinde farklı türde sorularla karşılaşacaksınız. Bu nedenle farklı soru tiplerini görmeniz ve çözmeniz önemlidir. Çeşitli kaynaklardan testler ve denemeler çözerek hem bilgilerinizi pekiştirebilir hem de sınav formatına alışabilirsiniz.
 • Tarihsel olayları ve dönemleri daha iyi anlamak için tarih belgeselleri ve filmleri izleyebilirsiniz.

TYT konuları için birçok farklı Tarih kaynağı bulunmaktadır.  Ancak seçtiğiniz kaynakların öğrenme stilinize, müfredata ve seviyenize uygun olması gerekmektedir.

TYT Tarih Nasıl Fullenir?

TYT Tarih konuları sıkı bir çalışma ile birlikte bazı hususlara dikkat edilerek kolayca öğrenilebilmektedir. Her ne kadar tavsiye edilmese de özellikle ezberi kuvvetli olan öğrenciler genel bilgileri ve kavramları ezberleyip başarılı olabilmektedir.

Ancak TYT Tarih nasıl fullenir? Sorusuna yanıt arayan öğrencilerin, özellikle Tarih çalışırken en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında şunlar bulunmaktadır.

 • Konuları ezberlemek yerine anlamaya çalışın.
 • Neden-sonuç ilişkilerini kurmaya çalışın.
 • Yıllara ve kronolojik sıraya dikkat edin.
 • Haritaları ve görselleri kullanın.
 • Düzenli olarak tekrar yapın.
 • Kendinizi test edin.
 • Motivasyonunuzu yüksek tutun.

Yukarıdaki hususlara dikkat edilerek TYT tarih testinden ful çekmek mümkün olabilmektedir. Ancak bunun için TYT tarih konuları ve soru çözümüne yeterli vaktin ayrılması gerekmektedir.

TYT Tarih Çalışmaya Gerek Var Mı?

Sınava hazırlanma süreci pek çok öğrenci için zorlayıcı olabilmekte ve pek çok öğrenci zamanı her ders için yeterince verimli kullanamamaktadır. Özellikle Tarih yerine diğer derslere ağırlık vermek isteyen öğrenciler, TYT tarih çalışmaya gerek var mı? Sorusuna yanıt aramaktadır.

TYT Tarihe çalışmaya gerek olup olmadığını birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Eğer sadece Eşit Ağırlık veya Sözel puanıyla bir bölüme girmeyi düşünüyorsanız TYT Tarih puanınızı yükseltmek için önemli bir derstir ve mutlaka çalışmanız gerekmektedir.

TYT’de tarih 40 sorudan oluşmakta ve doğru cevap için 1,2 net puan vermektedir. Özellikle bu da diğer bazı derslere kıyasla nispeten daha kolay bir şekilde net kazanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Eğer Sayısal puanıyla bir bölüme girmeyi düşünüyorsanız TYT Tarih yerine sayısal derslere daha çok odaklanmak da bir tercih meselesi olabilmektedir. Ayrıca yoğun bir çalışma programı olan öğrenciler TYT konuları arasında Tarih’e ayıracak çok fazla zamanı bulamayabilmektedir.

Bu durumda diğer derslere öncelik vermeniz daha mantıklı olabilmektedir. Ancak her ders için yeterli zamanı ve çalışma azmi olan öğrenciler TYT tarih konularına en iyi şekilde çalışarak, burada elde ettiği netlerle rakiplerinin önüne geçebilmektedir.

TYT Tarih Ne Kadar Sürede Biter?

TYT Tarih ne kadar sürede biter? Sorusuna pek çok öğrenci yanıt aramaktadır. TYT Tarihin tüm konularını ne kadar sürede bitirebileceğiniz bazı faktörlere bağlı olarak değişebilmekte ve bu faktörler arasında şunlar yer almaktadır.

 • Daha önce tarih dersiyle hiç ilgilenmediyseniz tüm konuları bitirmeniz 4 ayı alabilmektedir.
 • Tarih dersinde temel bilginiz iyiyse 2 ayda tüm konuları bitirilebilmektedir.
 • Günde 2-3 saat düzenli Tarih çalışırsanız tüm konular 2 ayda bitirilebilmektedir.
 • Günde 1 saat Tarih çalışırsanız 4 ay sürebilmektedir.
 • Konu anlatımlı kitapların yanı sıra video dersler ve soru bankaları gibi kaynaklardan da faydalanırsanız daha hızlı ilerleyebilirsiniz.
 • Kendi öğrenme stilinize uygun kaynaklar ve çalışma yöntemleri kullanmanız daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu