Rehber YazılarTYTYKS

TYT Geometri Nasıl Çalışılır?

TYT Geometri, Temel Yeterlilik Testi’nde yer alan ve matematik puanını doğrudan etkileyen önemli bir konudur. Özellikle konuda başarılı olmak için düzenli ve disiplinli bir çalışma programı uygulamak ve bazı önemli püf noktalarına dikkat etmek gerekmektedir.

Her şeyden önce geometriye başlamadan önce temel matematiksel ve geometri kavramlarının sağlam bir şekilde öğrenilmiş olması gerekmektedir. Temel matematik bilgisi zayıf olan öğrencilerin geometriye başlamadan önce bu konuları tekrar etmeleri gerekmektedir.

Geometri ezberlenmesi gereken bir ders değildir. Aksine mantık yürütme ve problem çözme becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle her konuyu ezberlemek yerine, öncelikle o konunun temel prensiplerini ve teoremlerini anlamak önemlidir.

TYT Geometri konuları günlük düzenli çalışma gerektirmektedir. Her gün en az 30 dakika – 1 saat geometriye ayırmak ve bu süreyi verimli bir şekilde kullanmak önemlidir. Geometri de diğer matematik konuları gibi bol bol soru çözmeyi gerektirmektedir.

Farklı tipte sorular çözerek, konuya hakimiyetinizi pekiştirebilir ve sınavda karşılaşabileceğiniz her türlü soruya karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Geometri çalışırken, seviyenize ve öğrenme stilinize uygun kaynak seçmek de önemlidir.

Piyasada çok sayıda geometri kaynağı mevcuttur. Özellikle bu kaynaklardan müfredata uygun bazılarını inceleyerek size en uygun olan en az 2 kayna seçmeniz gerekmektedir. Günümüzde geometriye çalışma konusunda birçok online kaynak da mevcuttur.

Youtube videoları, online kurslar ve geometri çözümlü soru bankaları gibi online kaynaklardan faydalanarak, konu tekrarı yapabilir ve eksiklerinizi giderebilirsiniz.

TYT Geometri Çalışma Programı Önerisi

Geometri, TYT konuları içerisinde öğrencileri en çok korkutan ve zorlayan derslerin başında gelmektedir. Özellikle pek çok farklı soru ile karşılaşılabilmesi nedeniyle öğrencilerin bu noktada bolca soru çözmesi önem arz etmektedir.

Örnek bir çalışma programı arayan öğrenciler için TYT Geometri konuları çalışma programı önerisi şöyle olabilmektedir.

 • Pazartesi: Temel kavramlar tekrarı
 • Salı: Yeni konu öğrenme
 • Çarşamba: Konuyla ilgili soru çözme
 • Perşembe: Konu testi çözme
 • Cuma: Hata analizi ve eksiklerin giderilmesi
 • Cumartesi: Deneme çözme
 • Pazar: Dinlenme ve tekrar

Geometri Nasıl Çözülür?

Geometri pek çok öğrencinin zorlandığı bir derstir ve TYT konuları içerisinde Geometri sorularında zorlanan öğrenciler Geometri nasıl çözülür? Sorusuna yanıt aramaktadır. Geometri, mantıksal düşünme ve görselleştirme becerilerini gerektiren bir matematik dalıdır.

Geometri problemlerini çözmek için bazı temel adımlar ve püf noktalar arasında şunlar bulunmaktadır.

 • Soruyu dikkatlice okuyun ve ne sorduğunuzu anlayın.
 • Verilen bilgileri ve bilinmeyenleri belirleyin.
 • Problemin türünü (örneğin, üçgen, alan, çevre) ve çözmek için hangi matematiksel kavramların gerekli olduğunu belirleyin.
 • Problemi görselleştirmek için çizim yapın.
 • Doğru, üçgen, daire gibi geometrik şekilleri ve aralarındaki ilişkileri çizin.
 • Ölçüleri ve açıları doğru şekilde çizin.
 • Problemi çözmek için hangi adımları atacağınızı planlayın.
 • Hangi teoremleri, formülleri veya kavramları kullanacağınızı belirleyin.
 • Çözüm yolunu adım adım planlayın.
 • Planladığınız adımları dikkatlice uygulayın.
 • Hesaplamaları dikkatli ve doğru şekilde yapın.
 • Her adımı tamamladıktan sonra mantıklı olup olmadığını kontrol edin.

TYT Geometri Ne Kadar Sürede Biter?

Öğrenciler özellikle Geometri dersini sınav zamanına kadar bitirebilmek için TYT Geometri ne kadar sürede biter? Sorusuna yanıt aramaktadır. Tüm Geometri konularını ne kadar sürede bitirebileceğiniz size bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Geometriye dair temeliniz sağlamsa, konuları daha hızlı kavrayabilir ve soru çözmeye geçebilirsiniz. Temel eksikleriniz varsa önce bu eksikleri kapatmanız gerekmekte ve bu da süreyi uzatmaktadır. Günde ne kadar süre geometriye ayırdığınız ve ne kadar düzenli çalıştığınız da sürenizi etkilemektedir.

Seçtiğiniz kaynakların zorluk seviyesi ve konu anlatımlarının açıklığı öğrenme sürenizi etkileyecektir. Anlayabileceğiniz ve size hitap eden kaynaklar seçmeniz önemlidir. Genel olarak TYT Geometriyi bitirmek için ortalama 1 ay ile 2 ay arasında bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır.

TYT Geometri Ne Kadar Çıkıyor?

TYT Geometri ne kadar çıkıyor? Sorusu, özellikle TYT’ye hazırlanan öğrenciler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. TYT’de Geometri dersi için net bir soru sayısı bulunmamaktadır. Matematik testi içerisinde TYT Geometri konuları da bulunmakta ve toplamda 40 sorudan oluşmaktadır.

40 soru içerisinde genellikle 30-32 Matematik sorusu, 8-10 adet ise Geometri sorusu sorulmaktadır. Kısacası TYT’de çıkacak Geometri soru sayısı 8 ila 10 arasında değişiklik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu