Rehber YazılarTYTYKS

TYT Coğrafya Nasıl Çalışılır?

TYT Coğrafya konuları birçok öğrenci için zorlayıcı olabilmekte ve bu nedenle de Coğrafya dersi TYT sınavında en çok korkulan dersler arasında yer almaktadır. Fakat doğru çalışma teknikleri ile bu dersin üstesinden gelmek ve yüksek netler yapmak mümkün olmaktadır.

Coğrafya testine hazırlanırken dikkat edilecek bazı noktalar ile kişiler daha kolay ve hızlı bir şekilde coğrafya konularını öğrenebilmektedir. TYT Coğrafya nasıl çalışılır? Sorusuna yanıt olarak şu adımların takip edilmesi gerekmektedir.

 • Konu anlatımlarını okurken sadece ezberlemek yerine anlamaya çalışın. Kavramları ve terimleri iyi öğrenin.
 • Konu anlatımlarını tamamladıktan sonra konu özetleri hazırlayabilir veya aklınıza takılanları not alabilirsiniz.
 • Coğrafya dersinde harita kullanımı çok önemlidir. Haritalar üzerinde yer şekillerini, iklim tiplerini, şehirleri ve diğer coğrafi unsurları öğrenmeniz gerekmektedir.
 • Coğrafya çalışırken harita bilgisine ayrı bir önem vermek ve mümkün oldukça her konu için haritaları öğrenmek gerekmektedir.
 • Konu anlatımlarını öğrendikten ve haritalara hakim olduktan sonra bol soru çözmeniz gerekmektedir. Soru çözmek konuları pekiştirmenizi ve sınav formatına alışmanızı sağlamaktadır.
 • Soruları çözerken önce tümdengelim, sonra tümevarım yöntemini kullanabilir, önceki yıllarda çıkmış TYT Coğrafya sorularını çözerek sınava dair fikir edinebilirsiniz.
 • Coğrafya dersinde kalıcı öğrenme için tekrar çok önemlidir. Konuları ve çözmüş olduğunuz soruları düzenli olarak tekrarlayın.
 • Sınavda zaman yönetimi çok önemlidir. Soruları hızlı ve doğru bir şekilde çözmeniz gerekmektedir. Bu nedenle zaman tutarak coğrafya testleri çözmek önem arz etmektedir.
 • Coğrafya testinde güncel olaylarla ilgili de sorular çıkabilmekte ve bu nedenle coğrafya ile ilgili güncel olaylar hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir.

TYT Coğrafya’da başarılı olmanız için bu adımları takip etmeniz ve düzenli bir şekilde çalışmanız önemlidir. Kendinize güvenerek ve disiplinli bir şekilde çalışarak hedeflerinize ulaşabilmeniz mümkün olmaktadır.

TYT Coğrafya Ne Kadar Zamanda Biter?

TYT Coğrafya ne kadar zamanda biter? Sorusu, özellikle TYT sınavına hazırlık sürecinde doğru planlama yapabilmek adına öğrenciler tarafından oldukça merak edilen sorulardan biridir. Coğrafya için TYT konuları çok fazla değildir ve düzenli bir çalışma ile kısa sürede bitirilebilmektedir.

TYT Coğrafya’nın ne kadar sürede biteceği ise çalışma şeklinize, temelinize ve ayırabileceğiniz zamana bağlı olarak değişmektedir. Ortalama olarak eğer hiç temeliniz yoksa 2 aylık bir sürede tüm TYT coğrafya konuları bitirilebilmektedir.

Temel bilginiz varsa ve bilgileriniz sağlamsa konu öğrenimi yerine daha çok soru çözemeye odaklanarak 1 ayda tüm konular bitirilebilmektedir. Konuları biliyor ve pekiştirmek istiyorsanız da 1-2 haftalık bir soru çözümü ve genel tekrar yeterli olabilmektedir.

Ancak bu süreler sadece tahminidir. Daha net bir zaman planı için şu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Konuların kapsamını ve zorluk seviyesini gözden geçirin.
 • Kendi çalışma hızınızı ve öğrenme stilinizi bilin.
 • Gerçekçi bir çalışma programı oluşturun.

TYT Coğrafya Ne Zaman Çalışılmalı?

TYT Coğrafya için ne zaman çalışmaya başlayacağınız genel çalışma planınıza ve diğer dersler için verdiğiniz öneme bağlı olarak değişebilmektedir. TYT Coğrafya ne zaman çalışılmalı? Sorusuna yanıt olarak; Özellikle sayısallar için son 2-3 aylık süreç önerilmektedir.

Eşit ağrılık veya sözel öğrencilerinin ise özellikle coğrafyaya TYT’ye hazırlık sürecinde en baştan çalışıp ilk aylarda bitirmesi ve sınava son aylarda ise soru çözümü ve genel tekrar yapması önerilmektedir. Eğer diğer derslerinizin temelleri sağlamsa coğrafyaya erken başlayabilirsiniz.

Özellikle bu size konuları rahatça öğrenmek ve pekiştirmek için zaman kazandırmaktadır. Eğer diğer derslerinizde eksikleriniz varsa, önce onlara odaklanabilirsiniz. Coğrafyaya daha sonra temelinizi sağlamlaştırdıktan sonra başlayabilirsiniz.

Coğrafya Harita Nasıl Öğrenilir?

TYT Coğrafya konuları içerisinde harita bilgisi çok önemlidir. Özellikle TYT konuları içerisinde haritanın önemli olduğu pek çok konu bulunmakta ve ayrıca TYT Coğrafya testinde çok fazla sayıda haritalı soru sorulmaktadır.

Haritaları ve haritalar üzerinde önemli konuları öğrenmek, Coğrafya testinde başarılı olabilmek için en önemli gereklilikler arasında yer almaktadır. Coğrafya harita nasıl öğrenilir? Sorusuna yanıt olarak; Harita öğrenmek için uygulayabileceğiniz teknik ve yöntemler arasında şunlar yer almaktadır.

 • Bir atlas edinin ve haritaları detaylı bir şekilde inceleyin.
 • Konuları çalışırken haritalar üzerinde notlar alın.
 • Boş bir Türkiye haritası edinin ve önemli şehirleri, nehirleri, dağları ve diğer coğrafi unsurları işaretlemeye çalışın. Her işaretlediğiniz yer için adını ve hangi bölgede olduğunu yazın.
 • Türkiye’yi 7 coğrafi bölgeye ayırın ve her bölgenin önemli coğrafi unsurlarını öğrenin. Her bölgenin kendine özgü özellikleri olduğunu ve bu özelliklerin haritada nasıl gösterildiğini öğrenin.
 • Harita bulmacaları ve oyunları oynayarak haritayı eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Harita bilgisini hafızanızda tutmak için düzenli olarak tekrar yapmanız önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu