YKS

BESYO Puan Türü Nedir?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 17 Aralık 2017 tarihi itibari ile bölümlerin hangi puan türünden alacağını açıkladı. Bunun üzerine öğrenciler bölümlerin hangi puan türünden alacağını araştırmaya başladı. Merak edilen bir bölüm ise BESYO. Öğrenciler, BESYO için TYT mi AYT mi? BESYO hangi puan türü ile alıyor? BESYO için TYT yeterli mi? gibi soruların cevabını araştırmaya başladı.

BESYO için TYT mi AYT mi Gereklidir?

Bu sorunun cevabı ise 2 seçeneklidir. BESYO bölümü büyük bir çoğunluk olarak özel yetenek sınavları ile öğrenci alımı yapmaktadır.  Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına TYT puanı ile
başvurulabilecektir. Bu programlara başvurabilmek için TYT puanınınız en az 150 ve üzeri olması gerekmektedir. Fakat Tercih ile alan BESYO, Spor Bölümleri için 2. sınava da yani AYT sınavına da girmeniz gerekiyor. Bu 2. oturuma girecekler ise TM yani Eşit Ağırlık testlerini çözmek zorundalar.

BESYO Taban Puanlarını Öğrenmek için Tıklayınız

Beden Eğitimi Öğretmenliği için Hangi Testleri Çözmeliyiz?

Eşit Ağırlık yani TM puan türünden sınava girecek arkadaşların çözmesi gereken testler; 1.oturum olan TYT Sınavı ve 2.oturumda olan Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 testlerini çözmek zorundalar. Özel yetenek sınavı ile girecek arkadaşlar ise sadece TYT sınavına girseler yeterli olacaktır.


53 Yorumlar

  1. BESYO sınavı genel olarak Yetenek sınavı ile alıyor. TYT + Yetenek sınavı ile 4 yıllığa gidebilirsiniz.

 1. TM 333 puan aldım sıralamam 174 bin beden eğitimi öğretmenliği ek tercihlerden gelir mi kontenjanları dolmuş mu

 2. beden eğitimi öğretmenliği ayt’den alan 2 üni var ayt’den tercih yapsam yetenek sınavlarına girermiyim ?

 3. Akdeniz universitesi tyt ile aliyormu ben net bilgi alamadım soylermisiniz benim ayt yok sadece tyt ve akdeniz üniversitesinde okumak istiyorum

 4. Sizden cevap bekliyorum yardım edin sadece tyt puanımla kocaeli üniversitesinde okuyabilir miyim okuyamazsam tyt puanına önem verip ve mülakata daha az önem veren üniversiteler var mı

  1. Kocaeli üniversitesi için TYT yeterli olmayacaktır. Eşit ağırlık puan türüne önem vermelisiniz. TYT puanına önem verip mülakata önem vermeye üniversite yok diyebiliriz. Tam dersi oluyor genel olarak.

 5. Benim 70-80 netim oluyor tytde ama mülakatlar için yeterince atik değilim puana daha çok önem veren mülakat ile alan üniversiteleri öğrenmek istiyorum nerden öğrenebilirim

 6. Merhaba, aklıma takılan bir sorum var, cevaplasanız çok sevinirim .Tyt sınavı için ham olarak puana mı bakılıyor yoksa yerleştirme sıralamasına mı ? Yani demek istediğim tyt de okul puanı gelmeyen ve ham olarak 300 puan almış biri, ham puanıyla yaklaşık 200 binde fakat yerleştirmede 400 binde.Değerlendirmeye 200 binlik sıralaması mı alınıyor 400 binlik mi ?

 7. Merhaba ben BESYO düşünüyorum ama sözel yapabiliyorum sözel ile alan üniversite ler varmıdır kaç yıllık tır

 8. Sözel ogrencisiyim besyo istiyorum girebilirmiyim yoksa sınavda eşit ağırliğımı işaretlemeliyim

 9. Besyo 4 yıllık üniversite için kaç puan alınmalı yada tyt den mi besyo 4 yıllık üniversite ye gidilior yoksa ayt mi ?

 10. Merhaba diyelim ki ben TYT’de sınavından 230.000 puan aldım. Sadece TYT sınavına girerek BESYO’da hangi bölümleri tercih edebilirim ve bu kaç yıllık bir üniversite olur.

 11. Tyt ve ayt ye girip puanım besyo yo yetip özel yetenek sınavına girmemize gerek var mı özel yetenek sınavını geçemezsek puanımız boşa mı gidiyor.

 12. Besyoda geçerli olan tyt puani ham puan mi baz alınıp yoksa yerleştirme puani olan y-tyt puan iki geçerli acaba?

 13. Admin tytden barajı gectik ama mesela matematikten sadece 2-3 dogrumuz var besyo okuyabilirmiyiz ?

 14. Yok öyle birsey,beden eğitimi öğretmenliğine 240.000 barajı getirilmiş bu büyük bir haksızlık bunca yıl getirilmedi bu yıl getiriliyor çok büyük bir haksızlık cook sistem degise değişe allak bullak olduk inşallah en kısa zamanda tekrar eski sistem olur ..
  Eğer bu sene ki sistem devam ederse üniversitelerin yarısında beden eğitimi öğretmenliği kontenjanı boş kalacaktır ..

  1. tyt’de 240bin barajı
   resim öğremenliği
   müzik öğretmenliği
   beden eğitimi ve spor öğretmenliği için baraj 2019 yılına kadar ertelendi o uygulama 2019’da geçerli olacak.
   daha bunun gibi bilgiler için instagram’da ( osym7bizi )sayfasını takip edebilirsiniz.

 15. müzik öğretmenliği yani eğitim fakültesi ile alan bölümler geçen sene 180 gibi baraj puanı yeterliydi 2. aşama zorunlu olucak mı bu sene açıklama yaparsanız sevinirim

  1. 2019da uygulanacak artık 240bin barajımüzik beden resim öğretmenliği için 240bin barajı kaldırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir