TYTYKS

4 Yıllık TYT Bölümü Var Mı?

YKS (TYT-AYT) sınav sisteminin gelmesinden sonra üniversiteye girişte bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri de bölümlerin puan türlerinde oldu. Eskiden bazı 4 yıllık yüksekokullar YGS ile alım yapıyordu. Yeni sistemde yapılan açıklamalara göre 2 yıllık önlisans bölümleri TYT, 4 yıllık lisans bölümleri ise 2.oturum olan AYT ile alım yapacak. Bu açıklamanın üzerine öğrenciler “4 yıllık TYT bölümü var mı? Yüksekokullar TYT ile mi alacak yoksa AYT ile mi alacak? Hangi Yüksekokullar TYT ile alım yapacak?” gibi soruların cevabını aramaya başladılar. 


TYT Puanıyla 4 Yıllık Bölümlere Gidilir mi?
Arkadaşlar yeni sisteme göre artık TYT ile sadece 2 yıllık önlisans TYT bölümleri ve yetenek sınavı gerektiren bölümler alım yapmaktadır. Bazı Yetenek sınavı ile alan bölümler 4 yıllıktır. Eğer başarılı olursanız sadece TYT sınavı ve yetenek sınavına girip 4 yıllık bölüm okumuş olursunuz.

4 yıllık Yüksekokullar ise artık 2.oturum olan AYT sınavında ki puan türlerine göre alım yapacak. Alttaki linkten hangi yüksekokullar hangi puan türü ile alım yapacak öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

12 Yorumlar

 1. yeni sistem bir felaket…4 yıllık yüksekokullar sayısal puanıyla alacaksa tyt puanı ne işe yarıyor o zaman ?eskiden ygs ile tercih yapabiliyorduk.ne diyim sevinin ösym yetkilileri..

 2. Böyle sınav sisteminin ben gelmişini geçmişini seveyim…
  YGS ile 4 yıllık bölüme giriliyordu geçensene ve ben istediğiim üniversite olmadığı için bi sene daha girdim. Çok pişmanım çünkü Önceden YGS ile 4 yıllık girdiğim okula şuan giremicem neden çünkü ÖSYM bir köpek ….

 3. Merhaba, geçen sene ygs5 ten alım yapan çocuk gelişimi bölümü (4 yıllık yüksekokul) bu sene ayt den mi alım yapacak ?

   1. Merhaba,
    Okul puanı eklenmiş y-tyt puanı ne işe yarayacak peki? Ayrıca eskiden ygs ile alan bölümler şimdi nasıl bir yerleştirme politikası izleyecek? Puanlarda artış veya azalma olacak mı ? ..

 4. Haklısın kardeşim gene vurdular yüzümüze. Bir işi de düzgün yapsınlar. Uçak bakım istiyordum ama artık hayal bu sene.

  1. Bende hemsirelik istiyordum arti bir bolum daha okumak icin ozaman tyt ile bende giremem buna illa ikinci oturumda sart oldu .

 5. Böyle bi saçmalık olabilir mi ya ben o kadar zamandır TYT puanı ile 4 yıllık üniversite hayal ederken şimdi iptal olduğunu mu bildiriyorlar ? Haksızlık değil mi bu ? Önceki yıllardaki mezunlar YGS puanı ile 4 yıllık üniversitelere gidebilirken bize yapılan bu haksızlık nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu