Tanıtım Yazısı

Yurtdışında Düşük Bütçeli Kaliteli Eğitim Almanın Yolları

Yurtdışında eğitim almak için yüzlerce hatta binlerce seçenek karşımıza çıkmaktadır ve kendimize en uygun seçeneği bulmak için bazı filtrelemeler yapmamız bu seçeneklerin sayısını azaltıp kafa karışıklığını ortadan kaldıracaktır.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmek gerekirse;

  • Yök denkliği
  • Okul ücretleri
  • Yaşam maliyetleri
  • Eğitim dili
  • İş bulma oranı
  • Göçmenlik seçenekleri

Yök denkliği
Yurtdışında eğitim aldıktan sonra yök denkliği problemini aşmak için neredeyse her yıl değişen yök tanıma kanunu gözden geçirip okula başlamadan önce denkliğinin olup olmadığını belgelemek gereklidir. Belgeleyemezseniz mezun olduktan sonra ülkeye döndüğünüzde denklik almak için gerekli koşulları sağlamanız gerekmektedir ve bunun için de bazı bölümlerden mezun olduktan sonra Türkiye’de geçerli bir diploma sahibi olmak adına bazı sınavlara girebilirsiniz.

Okul Ücretleri
Ana dili İngilizce olan ülkeler için belirtmek gerekirse başlangıç seviyede eğitim ücretleri 10.000 USD civarında olup 45.000 USD civarına çıkabilmektedir. Bu ülkeler dünya sıralamasında ilk 100 içinde bir çok üniversite barındırması neticesinde eğitim kalitesi anlamında kendilerini kanıtlamışlardır.Ancak konum olarak Türkiye’ye hem daha yakın hem daha ekonomik hem de yök denkliği olan ülkeler mevcut. Bu ülkelerden bahsetmek gerekirse Polonya, Ukrayna ve Belarus başta olmak üzere yıllık eğitim ücreti ortalama 2000 usd olarak Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden daha ucuza gelmektedir.

Yaşam Maliyetleri
Yaşam maliyetleri öğrencilerin kendi alışkanlıkları ve seçtiği ülkeye göre yine büyük bir farklılık gösterecektir. Ancak temel düzeyde bahsetmek gerekirse Türkiye şartlarına en yakın veya daha uygun olan seçenekler Polonya, Ukrayna ve Belarus olacaktır.

Eğitim Dili
Eğitim dili İngilizce olan okullar artık neredeyse her ülkede mevcut ve aynı zamanda uluslararası geçerliliğe sahiptir ancak gittiğiniz ülkenin dilinde eğitim almak isterseniz, başlangıç seviyesinde o ülkenin diline sahip olmanız ve 1 yıllık hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir.

İş Bulma Oranı
İş bulma oranı gidilen ülkenin ekonomik yapısı, tercih edilen bölüm ve tabi ki öğrencinin niteliğine göre değişmektedir. Genel hatlarıyla öğrenciler yaşam maliyetlerini veya konaklama maliyetlerini karşılayabilmektedirler.Göçmenlik seçenekleri
Göçmenlik seçenekleri için okunan bölümün önemi çok büyüktür. Polonya mezuniyet sonrasında öğrencilere belirli sürede çalışma izni vermektedir ve ayrıca göçmenlik için de ilk adım olarak bunu desteklemektedir.

Bütün bu seçenekleri değerlendirdikten sonra öğrencilerin kendilerine en uygun seçeneği belirlemesi için yeterli bilgilere başlangıç seviyesinde sahip olmak mümkün.

Ayrıntılı Bilgi için Buraya Tıklayabilirsiniz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu