YKS

2018 YKS (TYT-AYT) Ne Zaman – Geri Sayım

Yükseköğretim Kurumları Sınavına Kaç Gün Kaldı? YKS (TYT-AYT) Tarihleri Neler? YKS Ne Zaman? YKS Kaç Gün Kaldı? TYT Ne Zaman? gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. YKS Geri Sayım, TYT Geri Sayım ile sınava kaç gün kalmış öğrenebilirsiniz.

YÖK Başkanı’nın en son yaptığı açıklamalarına göre YKS sınavları Ramazan Bayramı sonrası 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde yapılması planlanıyor. Ayrıca artık 09.45 kuralı uygulanmayacak ve öğrenciler sınav başlama saati 10.00’dan sonra gelirse sınava alınmayacak.

Açıklanan bilgilere göre sınavların tarihleri şu şekilde;

– 30 Haziran Cumartesi günü sadece TYT – Temel Yeterlilik Testi sınavı yapılacak ve bu sınavda 120 soru sorulacak. Sınav süresi ise 135 dakika olarak belirlendi. 

– 1 Temmuz Pazar sabahtan AYT yani Alan Yeterlilik Testi sınavı yapılacak. Bu sınavda ise istediğiniz bölümün puan türünün gerektirdiği testleri çözeceksiniz. Bu sınav tek kitapçıktan oluşacak ve içerisinde Matematik, Fen Bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2 testleri olacak. Kitapçıkta 160 soru olacak ve bu sorular için 180 dakikalık bir süre belirlendi. 

– 1 Temmuz Pazar öğleden sonra ise YDS yani Yabancı Dil sınavı yapılacak ve bu sınavda 80 soru sorulacak. Sınav süresi ise 120 dakika olarak belirlendi.

Sonuç Tarihi ise 31 Temmuz 2018 olarak belirlendi. Aşağıdan YKS (TYT-AYT) sınavlarına kaç gün kalmış sayaç sayesinde öğrenebilirsiniz. 

YKS (TYT-AYT) Geri Sayım – Kaç Gün Kaldı?

[ujicountdown id=”YKS Geri Sayım” expire=”2018/06/30 10:00″ hide=”true” url=”” subscr=”” recurring=”” rectype=”second” repeats=””]

15 Dakika Kuralı Kalktı mı?

Pek çok öğrencinin sınavı kaçırmasına neden olan 15 dakika kuralı yeni gelen sistem ile kaldırıldı. Biliyorsunuz önceden 10.00’da başlayan sınav için en geç 09.45’de salonda olmanız gerekiyordu, fakat artık yeni sistem ile birlikte bu kural kaldırıldı diyebiliriz. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in yaptığı açıklamalar ise şöyle: “15 dakika kuralı kalktı. Adaylarımız 10.00’dan itibaren sınava giremeyecek. Yani 09.45 kuralını uygulamayacağız. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sınava başlama saati 10.00, bu saatten sonra gelenler alınmayacak.”

YKS Geri Sayım, YKS Ne Zaman başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soruyu yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için Tıklayınız
üniversite hazırlık kitapları
En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için Tıklayınız
üniversite hazırlık kitapları
Etiketler

İlgili Makaleler

22 Yorumlar

  1. Merhaba ben herhangı bır ıkı yıllık onlısans yerlesmek ıcın (acık ogretım) nasıl bır yl ızlemem gerekır ben her ıkı oturumada katılacakmıyım? meslek lısesı mezunuyum alanım yok..

  2. Hocam;değişimlerden bizi haberdar edip,siteyi güncel tutttuğunuz için çok teşekkür ederim!

  3. Herkese şimdiden başarı dolu bir sınav olmasını dilerim. öncelikle sorum şu ben liseyi dışarıdan bitirdim yks ve tyt sınavından dil sınavına girmem şart mı yoksa 3,oturumdan da girmem mi gerekiyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir