Çalışma Taktikleri

YGS Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

atlasakademireklam
atlasakademireklam

Öncelikle bu yazacaklarım tamamen bana yararı olduğunu düşündüğüm için uyguladım. Herkesin anlama ve uygulama şekli farklı olacağı için illa ki benim yaptığım gibi yapın demeyeceğim. Anlattıklarımdan size hangisi uyuyorsa onu uygulayabilirsiniz. Ben nasıl çalışılır, nasıl yapmam lazım bilmiyorum diyenler için de deneye deneye tüm yöntemlere bakıp size hangisi yararlı oluyor önce onu belirlemenizi öneririm

 

Şunu da belirteyim; önerdiğim kaynaklar, Youtube kanalları hiçbir şekilde reklam amaçlı değildir. Hadi başlayalım 🙂

 

 

NASIL YGS TÜRKÇE ÇALIŞTIM?

 

*Öncelikle Türkçe bana göre 3’e ayrılıyor; 

1-Paragraf

2-Dil Bilgisi

3-Cümlede Anlam

 

1) Paragraf İçin Yaptıklarım;

 

“Paragrafın Şifresi” adlı bir yayın var. 2 kitabı vardı bende. Biri “Paragraf Nasıl Çözülür?” adı altında paragrafı kısa yoldan çözme yöntemleri anlatılıyor, diğeri de sadece soru bankası.

Paragrafın Şifresi

 

Önce mavi renkli olan konu anlatımlı olanı okur, arkasından soru bankasını açar ve çalıştığım konunun testlerini çözerdim. Bana yararı olduğunu düşünüyorum, kitapçılarda bulup içeriğine bakarsınız, beğenirseniz alır çözersiniz. Ben öneriyorum açıkçası.

 

 

2) Çıkmış Soruları Çözmelisiniz;

 

Hangi yayın olduğunun pek bir önemi yok ama sınava girmeden önce kesinlikle çıkmış sorulara bakabilirsiniz. Ve yine tavsiyem sadece YGS-LYS’de çıkan soruları değil KPSS, ALES gibi sınavlarda da çıkan paragraf sorularını içeren kitaplara bakabilirsiniz.

 

 

3) Kitap Okumak ve Paragraf Çözmek;

 

*Paragraf sorularından hiç soru kaçırmak istemiyorsanız yapmanız gereken en büyük şey bol bol kitap okumaktır. Sınav sebebiyle kitap okumak pek mümkün olmuyor maalesef. Kitap okumaya vaktiniz yoksa yapmanız gereken diğer önemli yöntem de bol bol paragraf sorusu çözmektir. Yani ne kadar çok soru çözerseniz o kadar alışkanlığınız olacak, ilk cümleyi okuduğunuz da ne sorulduğunu, cevabın ne olduğunu anlayacaksınız.

 

Tavsiye Yazı : 2018 YGS Türkçe Konuları

 

4) Dil Bilgisi İçin Yaptıklarım;

 

Youtube üzerinde Önder Hoca‘nın kanalına bakabilirsiniz. Bence bir kitaptan konu sırasına bakın sırasıyla izleyin. Bana bolca yararı oldu siz de deneyebilirsiniz. Ayrıca Önder Hoca’nın Youtube kanalı haricinde bir de konu anlatımlı soru bankası bulunmakta. Konu anlatımının arkasından çözümlü testler mevcut. Kitapçılarda bulunuyor bu kitap, inceleyebilirsiniz.

Türkçe Dil Bilgisi YGS-LYS Önder Hoca

Dil bilgisi konusunda da ne kadar çok soru çözerseniz o kadar çok konuya hakim olursunuz.

 

 

5) Cümlede Anlam için yaptıklarım;

 

Aslında cümlede anlam paragrafın kısa hali oluyor. Yani paragraftaki yöntemler burada da geçerli. Onun haricinde birkaç önemli kavram var. Öncelikle onları açıklamalarıyla bir kağıda yazın. Soru çözdükçe bakarsınız mecaz anlam neymiş, öznel anlatım neymiş, dolaylı anlatım neymiş gibi baktıkça aklınızda kalır yani.

 

Hiç soru kaçırmamanın yöntemi yine bol bol soru çözmek. Ve yine tavsiyem çıkmış soruları çözerseniz daha iyi olur. ÖSYM kelimeleri değiştirip aynı soruları soruyormuş gibi bir şey düşünüyorum ben. Yani farklı elinizde bir kaynak olsun onun haricinde kesinlikle çıkmış soruların yer aldığı bir kaynak çözün.

 

 

6) Bu bölmelerin haricinde kullandığım kaynaklar;

 

FEM Türkçe El Kitabı

Fem Türkçe El Kitabı

 

 

Limit YGS Türkçe Soru Bankası

 

İnformal Türkçe Çıkmış Sorular

 

Benim önerilerim, kullandığım kaynaklar, yaptıklarım bu şekilde. Dediğim gibi herkesin anlama şekli farklı olacağı için size uymama ihtimali var. Umarım yararı olur diyerekten şimdilik kocaman bir görüşürüz 🙂

 

 

-elifliblog

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir