Haberler

Üniversite Tercihi Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Öğrencilerin üniversite seçimleri doğrudan geleceklerini de etkileyen önemli bir karardır. Bu nedenle üniversite seçimi yaparken bazı unsurları göz önünde bulundurmaları büyük bir önem taşır. Peki, üniversite ve bölüm seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte bu sorunun yanıtı öğrencilerin beklentilerine göre değişebilir. Ancak yine de her öğrencinin okul seçimi yaparken üzerinde durması gereken çeşitli hususlardan söz edebiliriz.

  • Kaliteli Bir Eğitim

Elbette hangi bölümde eğitim alınacak olursa olsun üniversitenin kaliteli bir eğitim sunmasına dikkat edilmelidir. Kaliteli eğitim, istisnasız her öğrencinin üzerinde titizlikle durması gereken unsurlardan biridir. Alınan eğitim kariyer hayatı boyunca kullanılacak bilgileri içerdiğinden kişinin iş hayatındaki başarısında da doğrudan etkili olur. Okul tercihinde çok sayıda unsurdan ödün verilebilir ancak kaliteli eğitimden asla ödün verilmemelidir. İş yaşamında iyi bir kariyer hedefleyen tüm öğrencilerin bu hususu göz önünde bulundurarak üniversite seçimi yapması önemlidir.

  • Sosyal İmkânlar

Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri üniversitelerin sunduğu sosyal olanaklardır. Üniversiteler, öğrencilerin sadece akademik eğitim aldıkları alanlar değildir. Aynı zamanda sosyalleştikleri ve kendilerini geliştirdikleri eğitim kurumlarıdır. Üniversite hayatının nasıl geçtiği, sunulan sosyal olanaklarla da yakından ilgilidir. İşte bu nedenle üniversite seçimi yaparken sadece kaliteli eğitime değil sunulan sosyal olanaklara da göz atmak gerekir.

  • Staj ve İş Olanakları

Üniversitelerde sunulan eğitim kapsamında öğrencilerin iş hayatına hazırlanmaları da söz konusudur. Sadece teorik bilgilerin değil iş hayatında ihtiyaç duyulan bilgilerin de eğitim kapsamında öğrencilere sunulması, önem taşıyan kriterlerden biridir. Bu noktada öğrencilerin dikkatini en çok çeken üniversitelerden biri İstanbul Gedik Üniversitesi oluyor. “İş Dünyasına Açılan Kapı” sloganı ile öğrencilere seslenen bu okulun son dönemde de öğrencilerin gözdesi olduğu bilgisini ekleyelim. Bu üniversiteyi tercih eden öğrenciler, seçtikleri bölüme bağlı olarak Gedik Holding bünyesinde olan fabrika ya da işyerlerinde staj yapabilme şansını da elde ediyor.

  • Burs Olanakları

Öğrenciler için en önemli unsurlardan biri de üniversitenin burs imkânlarıdır. Özellikle özel üniversiteleri tercih eden öğrenciler için burs olanakları çok daha fazla önem kazanıyor. En az burs kadar önemli olan bir diğer husus da indirim imkânlarının olup olmamasıdır. Burs olanakları, maddi açıdan zorlanmadan okumak isteyen pek çok öğrencinin öncelikli kriteri dahi olabiliyor. İşte bu noktada yüz güldüren imkânları sunan İstanbul Gedik Üniversitesi yine farkını ortaya koyuyor. Çünkü tam burslu ya da %50 burslu okuma imkânı sunan üniversite, indirimli olarak eğitim alma fırsatları da tanıyor. Burs alma ya da indirim imkânından faydalanma koşullarının neler olduğunu öğrenmek için üniversitenin internet sitesi ziyaret edilebilir.

  • Ulaşım ve Konaklama

Öncelikle üniversitenin konumuna mutlaka göz atılmalıdır. Ulaşım ve konaklama konusu da öğrencilerin üniversite hayatında belirleyici olan faktörlerden birine dönüşüyor. Dolayısıyla mutlaka bu iki kriterin de dikkate alınması gerekiyor. Okula kolayca ulaşım sağlanabilmesi ve aynı zamanda barınma ihtiyacının karşılanabilmesi, okulun olduğu şehrin dışında gelen öğrenciler için çok daha fazla önemlidir. Yurt imkânları ve aynı zamanda kiralık ev imkânlarının araştırılması, bu bilgiler doğrultusunda seçim yapılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu