Tanıtım Yazısı

Üniversite Seçimi Yapmadan Önce Mutlaka Kontrol Edin: Eniyiveucuz


Üniversite başvuru sürecinin ilk zorluğu, hangi üniversitelere başvurulacağına karar vermektir. Seçtiğiniz üniversiteleri rastgele seçebilir veya en iyi seçeneklere karar vermek için aylar harcayabilirsiniz. Her iki durumda da, seçim yaptığınız üniversiteden memnun olduğunuzdan emin olmalısınız. Eniyiveucuz yazar ekibi sizlere yardımcı olmak için en iyi üniversiteleri derledi. Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralaması için mutlaka incelemeniz gereken detaylı bir listedir: https://eniyiveucuz.com/turkiye-en-iyi-universiteler/

Üniversite Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

1. Üniversiteyi Türkiye’de mi yoksa yurt dışında okumak

Yurtdışında üniversite okumak pek çok açıdan avantajlı olabiliyor. Bazı üniversiteler akademik yılın farklı dönemlerinde kayıt kabul edebiliyor. Bazılarında ülkemizde 4 yıllık lisans programlarının 3 yılda aynı eğitimi vermesi mümkün olabiliyor.Yurtdışında üniversite okumak isteyenler için çok iyi bir şekilde derlenmiş dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması inceleyiniz.

2. Doğru bölümü seçtiğinizden emin olun

Seçim yapmak istediğiniz bölüm hakkında emin olmanız çok önemlidir. Önümüzdeki üç ila altı yılınızı bunun için harcayacaksınız. Seçiminizle ilgili şüpheleriniz varsa, elinizden geldiğince çok araştırın. İş seçeneklerini, kurs içeriğini, maaşları kontrol edin.

3. Üniversite sıralamalarına bakın

Üniversiteleri aramaya başladığımda, tüm önemli sıralama tablolarını kontrol ettim ve ortalamaları hesapladım. Bazıları size genel bir sıralama verirken, diğerleri her konu için ayrı tablolara sahip olabilir. Benim için en önemli veri öğrenci: personel oranıdır. Bu oran ne kadar düşükse o kadar iyidir. Daha küçük sınıflarda sorular sorabilir ve konuları daha kolay anlayabilirsiniz.


4. Üniversite kütüphanesi hakkında bilgi alın

En önemli şeylerden biri kütüphane. Hayatınızın önemli bir kısmını kütüphanede geçireceksiniz, bu yüzden rahat bir ortam olmalı.

5. Sosyal aktiviteler

İster hevesli bir futbolcu olun ister yüzmeyi sevin, hobinize uygun bir şey olduğundan emin olmak için üniversitede toplulukları ve kulüpleri aramalısınız. Tüm üniversiteler düzinelerce (veya yüzlerce) müfredat dışı aktivite sunar ve bunları kontrol etmek de önemlidir. Üniversite hayatı sadece ders çalışmaktan ibaret değildir!

6. Öğrenci yurdu hakkında bilgi edinin

Üniversiteye başlıyorsanız, muhtemelen ilk kez ailenizden uzaklaşacaksınız. Bu nedenle, oturduğunuz konaklama yerinin “eviniz” diyebileceğiniz bir yerde güzel ve samimi olması çok önemlidir.

Hazırlıklı olun: Nasıl pişireceğinizi, çamaşır makinesini nasıl kullanacağınızı ve yıkamayı nasıl yapacağınızı öğrenmeniz gerekebilir. Oda arkadaşları için endişelenmeyin. Tecrübelerime göre, ortak mutfakta herkesle en iyi arkadaş olmak yaklaşık 2,5 gün sürüyor.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu