Haberler

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti; burun kemik ve kıkırdak yapısının, burun deliklerinin altında yapılan bir kesiyle veya burun içinden açılan bir kesi içerisinden estetik kurallara uygun olarak tekrar revize edilmesi işlemidir. Rinoplasti tanımı hem cerrahi hem de estetik kaygıların giderilmesinde öncü olan bir cerrahi operasyondur şeklinde de yapılabilmektedir. Rinoplasti prosedürü ilk olarak hasta muayenesi ile başlar. Daha sonra hasta için gerekli ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak rinoplasti ameliyatı planlanma süreci başlar.

Rinoplastinin Faydalarına İlişkin Şok İstatistikler

‘Rinoplasti görünüşü nasıl etkiler?’ sorusuna verilebilecek ilk cevap hastanın kendini iyi hissetmesiyle başlar. Rinoplasti sonrası hastaların kendilerine olan özgüvenleri artar ve sağlık koşullarında da iyileşmeler görülür. Burun estetiği başarı oranı günden güne artış göstermektedir. Bu sayede kişiler rahat nefes alıp vererek estetik burunlara kavuşmaktadırlar. Kişiler ‘ihtiyaç duymasalar bile rinoplasti operasyonuna gider mi?’ konusunda pek çok görüş bulunmaktadır. Kimileri küçük kusurlara rağmen bile bu operasyonla kusursuz görünüme kavuşma taraftarı iken kimileri de tamamen sağlık sorunları sebebiyle operasyonu yaptırmaktadır.

Burun Estetiği İyileşme Süresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Burun ameliyatı sonrası prosedür uygulamasının en başında ağrıyı azaltmak için soğuk uygulama önerilmektedir. Bunun yanı sıra yüksek yastıkta yatarak ağrı azaltma uygulamaları önerilmektedir. Burun ameliyatı sonrası iyileşme süresi oldukça uzun süreleri kapsamaktadır. Bu süreçte burun temizliği için sprey ve ilaç kullanımına özen gösterilmelidir. Burun ameliyatı sonrası iyileşme tam anlamıyla 6 ay-1 yıl arasında değişiklik göstermektedir. İyi bir bakım süreci ve doğru uygulamalarla bu süreci daha kısa tutmak mümkündür.

Rinoplasti Hayatınızı Nasıl Daha İyiye Yönelik Değiştirecek?

Rinoplasti faydaları arasında ilk sırada gelen madde daha kolay nefes alıp verebilmektir. Burun kemiği yamukluğu nedeniyle sık sık tıkanmalar yaşanan, nefes alıp vermede yaşanan zorluk rinoplasti sayesinde sona ermektedir. ‘Ameliyat sonrası yeni burnunuzla neler yapabilirsiniz?’ sorusunun en net cevabı konforla nefes alabilirsiniz olacaktır. Bir diğer yanıt ise estetik görünüm sayesinde artmış özgüveninizle ortamlarda sosyalleşebilirsiniz olacaktır.

Rinoplasti İşleminin Maliyeti Nedir?

Rinoplasti yaptırmaya karar veren bir bireyin aklında oluşan ilk soru ‘rinoplasti maliyeti ne kadar?’ olmaktadır. Rinoplasti maliyeti, yapılan işlemin detaylarına göre değişmektedir. Maliyet operasyon süresince yapılacak olan işlem detaylarına göre belirlenmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Rinoplasti ameliyatı olması gereken rinoplasti ameliyatı adayları içerisinde, zorlukla nefes alıp veren, sık sık burun tıkanıklığına maruz kalan ve burun şekil bozukluklarına sahip olan bireyler yer almaktadır.

Ameliyattan Sonra İyileşme Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme ne kadar sürer?’ sorusu ameliyat olmaya karar verenlerin gözünü en çok korkutan konular arasında yer almaktadır. Ameliyat süreci zor olmasına karşılık sonucunda ulaşılan görüntü tüm hasta bireyler için oldukça tatmin edici olmaktadır. Ameliyat sonrası tam bir iyileşmenin sağlanması yaklaşık 1 yılı bulmaktadır. Ancak bunun öncesinde şişliklerin ve morlukların geçme süreci daha erken başlamaktadır. Rinoplasti ameliyatından sonra iyileşme süresi diğer operasyonlara göre daha uzun sürelerde gerçekleşmektedir.

Burun Estetiği İşlemleri Hakkında Bilmediğiniz Ama Bilmeniz Gereken Terimler

Burun estetiği türleri içerisinde en sık uygulanan yöntem primer rinoplastisidir. Bu işlemde kemik ve kıkırdağa müdahale edilerek burun görünümünün düzeltilmesi amaçlanır. Sıklıkla tercih edilir. İyileşme süreci uzundur. ‘Septorinoplasti nedir?’ sorusunun cevabı ise primer rinoplastiye ek olarak uygulanan nefes alıp verme sorununun çözülmesini de içeren cerrahi yöntemdir. Bir diğer rinoplasti yöntemi ise komplike rinoplastidir. Bunda da primer cerrahiye ek olarak yapılması gereken uygulamaları içeren rinoplasti operasyonlarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu