Tanıtım Yazısı

Rapor Parası Sorgulama


Birçok insanın merakla beklediği konulardan başında 2018 yılı rapor ücretleri gelir. Öncelikle bu sorunun cevabından önce bu ücretin nasıl hesaplandığı konusunda bilgi sahibi olmakta fayda var. Yapılan açıklamalara göre 2018 yılında brüt olarak hesaplanan asgari ücret tutarı 2029 TL olarak belirlenmiştir. Bu bedel üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu rapor ücretlerini hesaplıyor. Hesaplamalar sonrasında rapor ücreti veya bedeli olarak üst ve alt limit tutarları ortaya çıkmıştır. Rapor parasının hangi kıstaslara göre verildiği ise merak edilen bir diğer başlıktır. Yapılan inceleme ve araştırmalara göre insanlar ve sigortalılar herhangi bir meslek kazası, hastalık, iş yerinde meydana gelen kazalar ve iş kazasından dolayı ortaya çıkabilecek iş göremezlik durumunda rapor parası almaya hak kazanırlar.

Günlük Rapor Parası Ne Kadar?

Açıklanan bilgilere göre rapor parası olarak verilen 1 günlük iş göremezlik ücreti iki ana başlık altında hesaplanır. Bu başlıklardan birisi ayakta tedavi bir diğeri ise hastanede yatış olarak ortaya çıkan tedavi yöntemidir. Öncelikle ayakta yapılacak tedavi giderlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilecek rapor parası 1 günlük 45 Lira 10 Kuruş olarak belirlenmiştir. Hasta ayakta tedavi olursa 1 günlük iş göremezlik parası bu miktar üzerinden hesaplanarak hak sahibine verilecek. Bir kişinin hastaneye yatması ve daha sonrasında alacağı 1 günlük iş göremezlik raporu ise 33 Lira 82 Kuruş olarak verileceği açıklanmıştır. Özellikle burada dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de rapor gün sayısıdır. Belirlenen mevzuata göre iki günlük raporlara herhangi bir bedel ödenmez. İki günü aşan günlerde ise ilk iki gün çıkartılarak arta kalan günlerin rapor paraları ödenir.

Doğum Sonrası ve Öncesi Rapor Ücreti Ne Kadar?


Toplumda birçok kadın iş gücü olarak çalışmalarını sürdürür. Bu açıdan kadınların doğum öncesinde veya sonrasında yasal olarak tanımlanan izin hakları bulunur. İzin hakları doğum öncesinde 8 hafta ve doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta olarak belirlenmiştir. Bu süre yapılan hesaplamalara göre 112 gün süre tutar. Bir bayanın doğum izinin tamamını kullanması durumunda alacağı ücret hesaplanmıştır. Bu hesaplama asgari ücret üzerinden yapılırsa 2018 yılı rapor parası olarak 5051 Türk Lirası 20 Kuruş olarak tahsil edilir.

Hesaplamalar Nasıl Gerçekleştirilir?

Birçok insan tarafından rapor paralarının ne şekilde hesaplandığı ve nereden sorgulama yapılacağı da merak edilen bir diğer husustur. İşçiler, memurlar ya da iş verenler tarafından merak edilen soruların başında 2018 yılı rapor hesaplamaları nasıl yapılır sorusu gelir. Yapılan incelemelere göre doğum raporu ve normal iş göremezlik raporu iki yöntem ile hesaplanıyor. Hastalanan kişilerin rapor öncesindeki 3 aylık brüt kazancın toplamı ile çalışılan son 3 aylık dönemde toplam sigortalı gün sayısına bölünür. Bu bölünmede ortaya çıkan miktarın ayakta olması durumunda 3/2 si verilirken bu miktar yatarak tedavisinin tamamlanması durumunda yarısı olarak verilir. Doğum yapan kadınların isterse doğum öncesinde kullanacakları 8 haftalık süreyi doğum sonrasına da aktarabilirler. Bu tercih rapor parasında herhangi bir hak kaybına neden olmaz. Elbette kadının aldığı ücret üzerinden yapılan hesaplamalara kişiye özel olarak tahsil edilir.

Rapor Parası Nereden Sorgulanır?


Öncelikle sorgulama aşamasına geçmeden önce hastanenin ve iş verenin üzerine düşen işlemleri tamamlaması gerekir. Bu işlemlerin ardından sigortalı olan kişi 170 numaralı telefonu arayarak konu hakkında detaylı bilgi alabilir. Bunun yanı sıra SGK’ya ait olan internet sitesine giriş sonrasında rapor sorgulama ekranından gerekli olan bilgiler elde edilebilir. Rapor paralarının 2018 yılında açıklanan miktarlar üzerinden hesaplanması sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı bankaları yada PTT üzerinden tahsilat işlemi ortalama 15 gün içerisinde gerçekleşir.

https://www.ssk.biz.tr/ssk-rapor-parasi-sorgulama/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu