Haberler

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Uygun fiyatları ve Türkiye genelindeki her noktada hizmet veren PTT Kargo için takip yapmak son derece kolay yöntem ile sağlanmaktadır. PTT Kargo takibi sayesinde gönderdiğiniz ya da beklediğiniz kargoların nerede olduğunu öğrenebilir, tahmini teslim sürelerini de kolayca öğrenebilirsiniz. PTT Kargo takibi için farklı yöntemler bulunmaktadır.

PTT Kargo Takibi Nereden Yapılır?

PTT Kargo ile gönderdiğiniz ya da beklediğiniz kargoların takibini 2 farklı yöntem ile yapabilirsiniz. PTT Kargo takibi yapmak için öncelikle 444 1 788 numaralı çağrı merkezini arayabilir ve kargonuzun hangi bölgede olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda konuşma engeli bulunan kimseler için de görüntülü konuşma imkânı sunan PTT çağrı merkezi, bu sayede işlemlerin herkes için rahatlıkla yapılmasını sağlamaktadır.

Diğer bir yöntem ise internet üzerinden sorgulama yapmaktır. PTT Gönderi Takip Sistemi üzerinden kargo takip numaranızı girerek, başka herhangi bir bilgi gerektirmeden kargo hareketlerinizi öğrenebilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta internet üzerinden yapılacak kargo takipleri için sadece gönderi takip numarasının bulunması gerekmektedir, isim soyadı üzerinden sorgulama yapılmamaktadır. Gönderi numarasını öğrenmek için ise şubelere gidebilir ya da çağrı merkezi üzerinden destek alabilirsiniz.

Bunun dışında E-devlet üzerinden PTT Kargo takibi yapmak da mümkündür. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapınız,
  • Sisteme giriş yapmak için şifreniz yoksa tüm Türkiye genelindeki PTT şubelerinden şifre alabilirsiniz,
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna “PTT gönderi takibi” yazınız.
  • Açılan sayfa üzerinden gönderi takip numarası ya da barkod numaranızı giriniz.
  • Bilgilerin doğru girilmesi halinde kargonuzun nerede olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Adres Değişikliği Yapılır mı?

Gönderiye çıkmış olan kargolar için adres değişikliği yapmak olanaklıdır. Ancak PTT Kargo takip ve adres değişikliği yapmak için sadece gönderici bu hizmetten yararlanabilmektedir. Kargosunu teslim ettiği şubeden henüz çıkış yapılmadıysa, başvuru yaparak gönderi adresini değiştirmek mümkündür. Ancak şubeden kargo çıkış yapılmışsa, müşteri hizmetlerini arayarak kargo adresi değişikliği talebinde bulunmak mümkündür. Gönderim sırasında kayıt edilen bilgilerin müşteri hizmetleri tarafından teyit edilmesi gerekmektedir. Bu işlemler sadece yurt içi kargo gönderilerde geçerlidir.

Kaynak : https://www.ssk.biz.tr/ptt-barkod-sorgulama/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu