Tanıtım Yazısı

Online Alışveriş Büyümeye Devam Ediyor

11 Mart 2020 tarihinde başlayan Covid-19 pandemisi ile birlikte insanların hayatına giren karantina ve önlem kavramları özellikle alışveriş sektöründe kökten değişimlere neden oldu. Pandeminin ilk başlangıç dönemlerinde oldukça kısıtlı olan online alışveriş operasyonları artan talep karşısında kısa bir süre içerisinde değişim geçirmeye başladı. Hızlı bir şekilde Migros, A-101, Getir, İsteGelsin gibi markalar sektöre hızlı bir giriş yaparak pazar paylarını arttırmak için özellikle hızlı ve indirimli fırsatlarlı müşterilerine sunmaya başladılar. Özellikle Migros Büyük Mağazacılık Toptan ve E-Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bartın tarafından verilen röportajda online alışveriş hizmetlerini genişlettikleri zaman aralığı için “Son 20 günde evlere teslim ettiğimiz sipariş sayısı 3 katına çıktı.” bilgisini verdi.

Online alışveriş konusunda başı özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler çekiyor. Yoğun nüfus, artan talep ve avantajlı fiyatları sunarak piyasa lideri olma yarışının bir sonucu olarak sektör çok hızlı bir şekilde büyüdü. 2020 yılının e-ticaret sektörü verilerine göre ise yıl içinde sektörün satış hacmi %88, sipariş sayısı ise %77 artarak yeni bir rekor kırdı. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) tarafından açıklanan 2020 yılı e-ticaret verileri baz alınarak 2021 yılı sonunda rekor derecede büyüyen sektörün hedefi, 2020 yılının e-ticaret verilerini açıkladı. ETİD verilerinde açıklandığına göre Covid-19 etkisi ile birlikte 2020 yılında online alışveriş harcamaları bir önceki yıla göre %85 oranında artış gösterdi. Özellikle Migros katalog 2021 verilerine ilişkin olarak Kimbino tarafından açıklananan istatistiklere göre pandemi başlangıcından veri ilgili firmanın çevrimiçi kataloglarının ziyaret oranları %30’un üzerinde artış gösterdi. Bunun yanı sıra A-101, Bim ve Şok gibi zincir marketlerin katalog ve kampanyalarına ilişkin ziyaretçi sayısı da yine benzer şekilde %20’nin üzerinde arttı. 2020 yılında rektör büyüme yaşayan e-ticaret sektörünün 2021 hedefi ise yüzde 400 milyar TL civarında.

Pandemi koşulları gereğince insanların maske, mesafe ve hijyen koşullarına dikkat etmesi nedeniyle online alışveriş sürecinde temassız teslimat yeni bir seçenek olarak ortaya çıktı. Özellikle karantina ve tam kapanma döneminde temassız teslimat seçeneğini kullanan tüketicilerin sayısının %50’yi geçti. Temassız teslimatın yanı sıra tüketiciler ödemelerini de online olarak yapmayı tercih ediyorlar. Online alışveriş pazarında aslan payını almak isteyen firmalar ardı ardına avatanjlı fiyatları ve indirimleri de sunuyor. Özellikle ücretsiz teslimat, indirimli ürünler veya sepette indirim gibi fırsatlar ile Migros ve Getir gibi eve servis hizmeti veren markalar da kampanyaları ile öne geçmeye çalışıyorlar. Bu aşamada kullanıcılar için avantajlı fırsatları sunan uygulamaların tercih edilmemesi, tek bir uygulama bağlı kalınmaması da maksimum fayda sağlanması açısından da son derece önem taşıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu