Tanıtım Yazısı

Mülakata Hazırlanma Aşaması

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönemde iş bulma durumu oldukça sıkıntılı bir sürece girmiş durumda. İnsanların, uzun süre aldıkları eğitim sonrasında istedikleri işe sahip olma oranları gittikçe düşmeye başladı. Yıllar süren eğitim neticesinde mezun olan ve mezuniyet sonrasında gördüğü eğitim ile ilgili olarak çalışma alanlarında görev almak isteyen insanlar, yeterince iş imkanı olmadığından dolayı farklı alanlarda kendilerini iş bulmaya çalışmaktadır. Bu durum genel olarak değerlendirildiğinde kalifiye eleman olarak nitelendirilebilecek birçok kişi, kendi meslek grubu dışında görev almaya başlatmıştır. Öyle ki birçok diplomaya sahip olmasına rağmen aldığı eğitim dışında farklı bir alanda görev yapan çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Bu sorunun temel nedenlerinden birisi, iş imkanlarının yetersiz olması ile birlikte kişilerin iş başvurusu sırasında yaptığı hatalardan da kaynaklanmaktadır. Özellikle iş başvuruları sırasında yapılan ufak hatalar neticesinde işe alınmaları muhtemel olan kişiler ret cevabı ile karşılaşa bilmektedir. Bu durumda hayatın devam edilebilmesi için mecburen farklı alanlarda çalışmaya itilmiş olmaktadır.

Bu gibi durumlara en aza indirmek ve kişilerin diledikleri meslek grubunda görev yapabilmeleri için özellikle mezuniyet sonrasında bazı hazırlıkları yapmış olması oldukça önemlidir. Bu hazırlıklar kişiyi iş hayatına hazırlarken aynı zamanda işe alınma oranını da oldukça yükseltmiş olacaktır. Mezun olma aşamasına gelen kişilerin bu aşamadan sonraki durumlar için belirli hazırlıkları yapmış olması, ilerleyen aşamalarda rakiplerini çok geride bırakmasına yardımcı olacak ve bu sayede dilediği işi yapmaya başlamasını sağlayacaktır.

Mezun olmadan harekete geçmelisiniz

Mezun olmasına kısa bir süre kalan kişiler ilk olarak iş bulma teşebbüslerine girişmelidir. Sanki mezun olmuş gibi araştırmalar yaparak hangi alanlarda görev yapmak tespit ederek bu alanda hizmet veren sektörleri belirlemelidir. Bu sektörlerin belirlenmesi kişiye, en azından hangi şirketlerde görev yapabileceğini belirlemesinde yardımcı olacaktır. Öyle ki bu şirketler arasında genel değerlendirme yaparak hangisinde çalıştığına karar vermesi de oldukça basitleşecektir.Kişilerin bu tespiti yapmasının ardından yapacağı ilk iş ise CV hazırlamak olmalıdır. CV, kişinin iş başvurusu sırasında kullandığı ve işverenlerin oldukça dikkat ettiği hazırlıklar arasında yer almaktadır. Öyle ki bu konuda çok ciddi çalışmaların yapılması gerektiği ve oldukça titizlikle çalışmaların yapılması zorunlu olduğu durumlardan bahsedebiliriz.

Mülakat sorularına iyi hazırlanın

Günümüzde işe alımlar, genel olarak mülakatlarla yapılmaktadır. Bu mülakatlar sırasında işveren tarafından kişiye yöneltilen bazı kalıplaşmış sorular bulunmaktadır. Bu sorulara verilen cevaplar neticesinde kişinin, ilgili pozisyona alınıp alınmayacağı ile ilgili karar verilmekte olduğu için mülakatların oldukça büyük önemi bulunmaktadır. Kişinin mülakata çağrılmasının ardından kendisine verilen randevu tarihinde ve saatinde iş yerinde olması gerekmekte ve sorulan sorulara samimi bir şekilde cevap vermesi gerekmektedir.

Bu cevaplar, o güne kadar almış olduğunuz eğitimlerin ve deneyimlerin neler olduğunu ortaya çıkardığı gibi aynı zamanda ilgili pozisyonda ne kadar başarılı olacağınızı da tespit etmeye yardımcı olmaktadır. Bu konuda işverenlerin oldukça titiz bir şekilde çalıştığı ve her personelin alımı esnasında uygulamanın yapıldığı bilinmektedir. Burada önemli olan ise şirketlerin yaptığı mülakatlara katılabilmektedir.

Bu mülakatları çağrılabilmeniz için ilk etapta şirketin belirlemiş olduğu kriterlere uygun olmanız ve bu kriterler çerçevesinde başvuru yapmış olmanız gerekmektedir. Başvuru yapabilmeniz için de CV’nizi hazırlamış olmanız gerekecektir. Birçok şirket mülakata çağıracağı kişileri ilk olarak ön değerlendirmeye almakta ve belirli kriterleri karşılayan kişileri mülakata davet etmektedir. Mülakata çağrılmış olmak, kesin olarak işe alındığı anlamına gelmese de en azından iş görüşmesi yapılmaya aday birisi olduğunu gösterecektir.CV hazırlama esnasında dikkatli olun

Bu adamın atılabilmesi için de CV hazırlama esnasında oldukça dikkatli ve özenli davranmış olmanız gerekmektedir. Bu hazırlığın yapılması esnasında oldukça titiz bir şekilde çalışılmalı ve tüm ayrıntılar gözden geçirilerek tam olarak istenilen birisi olunduğu ifade edilmelidir. Bu konuda yapılan araştırmalar neticesinde kişilerin profesyonel destek almaları oldukça isabetli bir karar olarak değerlendirilmiştir. Cv hazırlama işlemi sırasında alınan profesyonel destek, başvuru yapanların mülakatlara çağrılma ihtimalini en üst seviyeye çıkarmaktadır.

Genel olarak bakıldığında birçok kişi internet üzerinde araştırmalar yaparak kendisine uygun bir CV oluşturma gayreti içerisine girişebilmektedir. Bu durum internet üzerinde örnek oluşturulan CV’de yer alan hatanın, herkes tarafından uygulanmasına neden olabilmektedir. Bu aşamada gözden kaçırılacak en ufak hata ya da bilgi eksikliği nedeniyle mülakatlara çağırılamaya bilirsiniz. Bunun için oldukça dikkatli bir şekilde hazırlık yapmalı ve bu hazırlık neticesinde başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konuda CVmaker platformundaki çok sayıda örnek cvye bakıp CV oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede profesyonel destek alarak kendiniz için en uygun olacak CV’nin hazırlanması için de çok ciddi bir adım atmış olacaksınız. Bu adamın sonrasında hangi alanda çalışmak istiyorsanız bu alandaki şirketleri belirledikten sonra iş başvurularında bulunabilirsiniz. Yapmış olduğunuz tüm iş başvurularında genel olarak belirlenmiş olan standartları karşılıyor olmanız neticesinde mülakat için davet alabilirsiniz.

Bu daveti çok iyi değerlendirmeli ve mülakata da ayrı bir şekilde hazırlamalısınız. CV hazırlama işlemi sonrasında en önemli adımlardan birisi olan mülakat, sizin işe alınıp alınmamanızla ilgili kesin kararın alındığı bir durum olacağından dolayı bu aşamada da oldukça dikkatli olmalı ve atacağınız adımların hepsinin hesaplamasını yapmalısınız. Unutmayın ki bu aşamalarda yapılabilecek en ufak hatalar neticesinde iş başvurunuzun değerlendirmeye alınmaması muhtemel olacaktır.Bundan dolayı çok planlı bir şekilde hareket ederek gerekiyorsa eğitime ilk başladığınız andan itibaren kendinize ait bir planlama yaparak hareket etmelisiniz. Bu hareket tarzı, sizi hem hayata hazırlamış olacak hem de iş bulma durumunuzu oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca bu durum sayesinde sizinle aynı eğitimlere sahip olan birçok rakibinizi geride bırakmanıza imkan sağlayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu