Üniversite Zamanı

2017-2018 KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite tercihlerinin yapılması ve sonuçların açıklanması ile birlikte öğrenciler için kayıt serüveni ve kyk yurt başvurusu telaşı başladı. Öğrencilik yaşamının en önemli konularından olan barınma ihtiyacı devlet yurtları tarafından desteklenmektedir. Bu yurtlarda uygun fiyata barınma ihtiyacını karşılamak isteyen öğrencilerin belirlenen başvuru süresi içinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2017-2018 kyk yurt başvurusu süresini 14-20 Ağustos tarihleri olarak belirledi. Öğrenciler yurt başvurusu ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye yurtkur.gsb.gov.tr adresinden ulaşabilecek.

 

KYK Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır?

KYK yurt başvuruları için öncelikle kyk.gov.tr adresine giriş yapılır. Ardından 2017-2018 yurt başvuruları için gerekli alana tıklanır. ”Başvuruda dikkat edilecek hususlar” yazısını dikkatlice okuduktan sonra başvuru şartlarının onaylandığını gösteren kutucuğu işaretleyerek ”Başvuru ve Güncelleme” ile ilgili sekme tıklanır. Açılan sayfada başvuru sahibinin kimlik bilgileri doldurularak güvenlik kodu girilir ve sonrasında da öğrenim bilgileri ile ilgili istenen bilgiler doldurulur. Bu aşamadan sonra ise aile ilgili bilgiler istenecektir. Ailede eğitim gören kardeş sayısı ve mal varlığı gibi konularda doğruluğu araştırılacak bilgiler istenir. Bu nedenle bilgilerin doğru yazılması önemlidir. Adres bilgileri ve e-posta adresinin istenmesinden sonra da son olarak bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek kaydet sekmesi tıklanır.

Kyk yurt başvurusu için işlemleriniz tamamlandı. Kurumun web sayfası üzerinden interaktif olarak alınan başvurular kamu kurum ve kuruluşlarınca araştırılmaktadır. Öğrencilerin interaktif başvuru sırasında her alanı dikkatle incelemesi ve başvuru kısmındaki her bilgiyi doğru girdiğinden emin olmaları gerekir. Aksi taktirde hatalı, eksik ya da aykırı beyanlar başvurunun onaylanması açısından sorun oluşturabilmektedir. Kyk yurt başvurularının e-devlet üzerinden alınması nedeniyle öğrencilerin e-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. 2017-2018 öğretim yılı için üniversiteye kayıt yaptıran hazırlık sınıfı öğrencileri, 1. sınıf öğrencileri, ara sınıflarda eğitime devam etmekte olan öğrenciler ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitimini sürdürmekte olan öğrenciler KYK yurt başvurusu yapabilecekler.

kykyurtbaşvuru

KYK Yurt Başvurusu Yapmalı mıyım?

Yurt başvurusu sürecinde olan çoğu öğrenci KYK yurduna başvurup başvurmama konusunda kararsızdır. Birçok öğrencinin kyk yurtları konusunda bilgisi olmamakla birlikte, çoğu öğrenci de ”KYK yurtlarında yapamazsın” gibi almış olduğu yanlış yorumlar nedeniyle başvurudan uzak durmaktadır. Şunu unutmamak gerekir ki, öğrencilik yaşamında maddi açıdan rahatlık isteyenler için KYK yurtları kaçırılmaması gereken bir fırsat. Özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin burada uygun fiyata barınma ve yemek ihtiyacını karşılayabilme şansının bulunması mükemmel bir fırsat. Kişiye özel yatak ve dolap hizmetinin bulunduğu KYK yurdunda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği de ücretsiz olarak verilmektedir. Özel yurtta kalma imkanı bulunmayan, maddi açıdan zorlanacağını düşünen ve özellikle de kalabalık ortamlarda yaşayabileceğine inananların 2017-2018 KYK yurt başvuruları sürecinde bu fırsatı değerlendirmelerinde fayda var. 14-20 Ağustos tarihleri arasında yurt başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz.

[irp posts=”1473″ name=”Çift Anadal ve Yandal Programı Nedir?”]

KYK veya başvuru hakkında aklınıza takılan veya merak ettiğiniz sorular varsa yorum kısmından bize sorabilirsiniz. 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir