Rehber Yazılar

Hukukla İlgili Merak Edilen Sorular

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bu yazımız da eşit ağırlık öğrencilerinin genellikle hedef olarak belirlediği Hukuk bölümü hakkında merak edilen soruları yanıtlayacağız. Sizinde aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Hadi hiç vakit kaybetmeden soruları cevaplamaya başlayalım 🙂

 

1- Maddiyat sıkıntısı olur mu bu meslekte? Her şeyiyle çok güzel ama yine de bu kriter de birazcık önemli.

Maddiyat sıkıntısı staj dönemi biraz olabilir ama şunu da kabul etmek gerekir ki tıp dışındaki çoğu bölümde bu sıkıntı vardır. Ancak stajdan sonraki dönem de iyi bir hukuk eğitimi alınmışsa maddiyat sıkıntısı söz konusu olmaz.

 

2- Hukuk için matematik ne kadar önemli? Benim diğer derslerim çok iyi ama matematik biraz kötü ?

Hukuk bilindiği üzere TM2’den TM3’e geçti. Bu şu demek matematik ve geometrinin katkısı düştü. Yani iyi edebiyat ve coğrafya netlerinin yanına biraz ortalama bir matematik hukuk için yeterli olacaktır.

 

3- Merhabalar. Öncelikle şunu sormak istiyorum ortalama netler nasıl olmalı? Günde kaç saat çalışılmalı?

Tabi her sene kendi içinde değerlendirilmeli. Ancak ortalama bir şey isteniyorsa YGS’den 310-320 üzeri alan bir öğrencinin LYS’de 46 üstü edebiyat, 18 üstü coğrafya ve 20 üstü matematik netleri ile Hukuk rahatlıkla gelir. Günde kaç saat sorusu da eğer temeli sağlam bir öğrenciyseniz 3 saat bile yeterli olacaktır. Ama sağlam değilse temeliniz açıkçası sınır koymayın, kısıtlama getirmeyin ve hedef koyun. Günlük bitmeyene kadar uyumayın. Başarının anahtarı budur.

 

4- Diyelim savcılık sınavına girdik ama kazanamadık. Tekrardan avukatlık/öğretim üyesi gibi mesleklere yönelebilir miyiz?

Tabi ki de. İlla savcılık sınavına girdi diye o yolda devam etmek zorunda değilsiniz. Tekrardan avukatlık öğretim üyeliği gibi alanlara yönelebilirsiniz. Kpss’ye girip kurum avukatlığını deneyebilirsiniz.

 

5- Hukuk okumak zor mudur?

Biraz zor tabi diğer bölümlere göre. Ama sınava hazırlanmayla karşılaştırılamaz bile. Düzenli çalışırsan derslerini geçersin. Emek ister hukukçu olmak.

 

Hukuk İle İlgili Sorular

 

6- Hukuk okumak ezbere mi dayalı yoksa mantık üzerine mi kurulu?

Hem ezber hem mantık gerekli. Ezberlediğin bazı kuralları belli belirli bir mantığa oturtup problem çözersin. Yani ne sadece mantık ne sadece ezber.

 

7- Bölüme girmeden önce okumayı tavsiye ettiğin kitaplar var mıdır?

Kemal Gözler > “Anayasa hukuku ders notları” 1.sınıf için yeterli olacaktır. Bölümde zaten yeterince kitap alınacak. Erkenden almanın faydası yok. Bu kitap okunursa ön hazırlık olur anayasa dersine.

 

8- Bir hukukçu da olması gereken özellikler nelerdir?

Pratik zekaya sahip olması, eldeki verileri çözüm odaklı kullanabilmesi, ezber yeteneğinin olması, okuduğunu anlayıp yorumlaması bunlar yeterli olur. Zaten hukuk kazanan bir insanda bu becerilerin çoğu olacağını düşünüyorum 🙂

 

9- Hukuk okuyunca yurt dışında çalışma imkanları tamamen sınırlanmış olur mu?

Hukuk okumak yurt dışında çalışmayı sınırlandırmaz. İstenirse yurt dışında çalışma imkanları da vardır.

 

10- Hukuk Fakültesinde okumak isteyen gençlere veya yeni başlayanlara tavsiyeleriniz neler?

Hukuk okumak meşakkatli zor bir yoldur. Sabırlı olmalısınız. Adalet duygularınızı kaybetmemelisiniz ve hemen hukuk kitaplarına gömülmemelisiniz. Nasıl olsa 4 yıl bol bol uğraşacaksınız. Yaz tatilini doya doya yaşayın 🙂

 

Sizin de hukuk ile ilgili merak ettiğiniz sorular varsa yorum kısmına yazabilirsiniz 🙂

ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ
11'li TYT Setimiz ile Evde Sınava Hazırlanın SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

  1. Alman bir adam Belçikalı bir kadın Hollanda da evleniyorlar
    5 yıl İtalyada yaşıyorlar Rizeye tatile geliyorlar şiddetli bir kavga edip kadın soluğu Rize adliyesinde alıyor hangi kanuna göre boşanırlar?

  2. Merhaba. Hukuk için dilin önemi var mı örneğin bazı üniversitelerde hazırlık sınıfı da var, hazırlık okumayı tercih etmeli miyiz?
    Bir de yüksek lisans yapmak istediğimizde hangi bölümlerden yapabiliriz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir