Tanıtım Yazısı

Geleceği Parlak En İyi Meslekler

Meslek seçimi aşamasında bulunanların en çok araştırma yaptığı konulardan biri de; geleceği parlak mesleklerden biri üzerine harekete geçmektir.

Dünya hızla değişirken, insanlığın ihtiyaç duyduğu meslek dalları da hızla değişim gösteriyor. Özellikle teknolojide yaşanan değişimler nedeniyle birçok meslek dalına ihtiyaç artarken, bazı meslek dallarını robotlara, yazılımlara emanet etme oranında artış yaşanıyor.

Yeni İş Fikirleri’nin hazırladığı Geleceğin Meslekleri raporuna göre, gelecek yıllarda (ortalama 10-20 yıl) daha fazla istihdam ve daha fazla maaş fırsatı sağlayabilecek birçok meslek dalı bulunuyor.1. YAZILIM GELİŞTİRİCİ

Yazılım iş dünyasının sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir konudur. En küçük işlermelerden başlamak üzere; yazılım ihtiyaçları gün geçtikçe dünya genelinde artış gösteriyor. Günümüzde dahi ciddi iş fırsatları sağlayan bu meslek dalının önümüzdeki yıllarda da talep artışına maruz kalması bekleniyor.

2. TIBBİ GENETİK UZMANI

Genetik günümüzde dahi birçok hastalığı kökten çözmek için ciddi fırsatlar sağlıyor. Genetik uzmanında iyi bir eğitim ile kendini geliştirebilecek uzmanlara olan ihtiyacın gün geçtikçe artması beklenmektedir.3. VERİTABANI YÖNETİCİSİ

Global dünyada işletmelerin sahip olması gereken çok daha fazla veriye ve bu verileri toplayabileceğimiz veritabanlarına olan ihtiyaç artmaktadır. Ülkemizde veritabanı konusunda başarılı isimler çok ciddi maaşlar almaktadır.

4. YENİLENEBİLİR ENERJİ UZMANIBirçok çevresel faktör nedeniyle günden güne artan küresel ısınma nedeniyle; devlet ve örgütler tarafından yenilenebilir enerjiye yönelik çalışmalar desteklenmeye devam ediyor.

Rüzgar, güneş, su ve benzeri birçok yenilenebilir enerji konusunda uzman isimlere olan talep artıyor. Üstelik bu alanda çalışan isimler dünyanın her yerinde iş fırsatlarına sahip. Önümüzdeki yıllarda bu alanda çalışan uzman isimlerin bir uluslararası aktivist statüsüne dahi alınması beklenebilir.

6. EVDE SAĞLIK DANIŞMANI

Normalde yılda yüzde 3, 4 büyüme kaydeden bir sektör olmasına rağmen; 2020 yılı itibarıyla etkisini gösteren Corona Virüs pandemisi nedeniyle bir anda yüzde 700’den fazla büyüme sağlamış bir sektör. Önümüzdeki yıllarda da artışın bu denli olmasa da ciddi bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.Geleceğin meslekleri konusunda daha şimdiden ön plana çıkmış bir meslek dalıdır.

7. SİBER GÜVENLİK UZMANI

Kaç yaşında olursa olsun, ne iş yapıyorsa olsun, ne ile ilgileniyorsa fark etmez; dünyanın herhangi bir noktasındaki insanın dahi maruz kalabileceği siber güvenlik tehditleri bulunuyor. Bu konu kişisel düzeyde daha az tehdit edici olsa da; işletmeler ve kurumlar için hayati bir konu. Üstelik teknolojilerde yaşanan artış ile birlikte yönetilmesi için mutlaka çok uzman profesyonellere ihtiyaç duyuluyor.8. ÇEVRE MÜHENDİSİ

Doğrudan yenilenebilir enerji ile ilgili meslek dalları arasında da sayılabilir. Gelecek denildiği zaman göz önüne alınması gereken konulardan biri de insan ve çevre uyumunun en iyi şekilde sağlanabilmesidir. Türkiye’de bu alanda mezun sayısı fazla ve istihdam oranı düşük olmasının en büyük nedeni; bu alanda profesyonel bir eğitim sisteminin olmamasıdır. Eğer geleceğin meslekleri arasında yer alan bu mesleği seçmeyi planlıyorsanız, uluslararası eğitim fırsatlarını değerlendirmenizi öneririz.

9. EVLİLİK ve AİLE TERAPİSTİ

Evlilik oranının hızla azaldığı ve boşanma oranının hızla arttığı bir dünyada kesinlikle geleceğin meslekleri arasında yer alan bir meslek dalıdır.10. PAZAR ARAŞTIRMASI ANALİSTİ

Günümüzde işletmelerin en çok ihtiyaç duyduğu konulardan biri de pazar araştırmalarıdır. Ancak bu alanda uzman isimleri bulabilmek gerçekten güç. Ülkemizde başarılı pazar araştırma analistleri aynı anda yüzlerce işletmeye hizmet sağlıyor. Eğer kendinizi geliştirebilirseniz, harika bir iş fırsatı sizleri bekliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu