Haberler

Evde Filtre Kahve Demlemek İsteyenlerin Bilmesi Gereken En Önemli Teknikler

Nitelikli filtre kahve aromasını evinizin rahatlığında üstelik çok daha uygun fiyatlarla tüketebileceğinizi biliyor muydunuz? Evde filtre kahve hazırlamak için illa tam otomatik kahve makinelerine sahip olmanız gerekmiyor. Kullanımı çok daha pratik ekipmanlarla ve basit tekniklerle en az dışarıda sipariş ettiğiniz bir fincan kahve kadar lezzetli ve kaliteli bir sonuç elde edebilirsiniz.

Evde kaliteli bir filtre kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız öncelikle menşei belli olmayan (marketlerde satılan pek çok filtre kahve ne yazık ki böyle), farklı ülkelerin çekirdekleriyle hazırlanmış harmanlardan uzak durmalısınız. Çünkü kahve çekirdeği yetiştiği ülkeden ziyade yöreye göre bile farklı özellikler gösterebilir.

Örneğin; Kolombiya’nın doğusunda yetişen kahve çekirdekleri ile batısında yetişen kahve çekirdeklerinin sahip olduğu lezzet birbirinden farklı olabilir. Dolayısıyla markette satılan filtre kahve çeşitleri yerine yöresel filtre kahve çeşitleri arasından seçim yapmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde en iyi tekniği ve ekipmanı da kullansanız ortaya çıkacak sonuç orta halli olacaktır.

Mithra Coffee yöresel Arabica çekirdekler arasından yaptığı seçimlerle kahveseverlere nitelikli bir lezzet şöleni vadediyor. Oluşturduğu filtre kahve harmanlarında Arabica çekirdeklerin en kaliteli varyetelerine yer veriyor. Ayrıca sipariş üzerine öğütüm yaptığı için kahve çekirdekleri tazeliğinden de ödün vermeden fincanınıza konuk oluyor. Yani öyle market kahveleri gibi raflarda aylarca beklemiyor.

Dolayısıyla evde kaliteli filtre kahve deneyimi yaşamak için ilk işiniz Mithra Coffee üzerinden damak tadınıza uygun bir filtre kahve seçmek. Diğer taraftan filtre kahve siparişi verirken mutlaka kullanacağınız ekipmana göre seçim yapmayı da ihmal etmeyin. Çünkü kahve partiküllerinin kalınlığı ve inceliği ekipmanlara göre değişiklik gösteriyor.

Filtre kahve demlemeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli noktaya değindiğimize göre demleme aşamasında kullancağınız tekniklere geçelim. Sizinle paylaşacağımız filtre kahve demleme teknikleri usta baristalar tarafından uygulanıyor. Dolayısıyla sizi lezzete ulaştıracak en önemli adımlar.

Filtre Kahveseverlerin Bilmesi Gereken Demleme Teknikleri:

  1. Kahve demlerken kullanacağınız suyun sıcaklığı son derece önemli. Profesyonel baristaların önerdiği su sıcaklığı 94-95°C’dir. Dolayısıyla siz de evde filtre kahve demlerken suyun bu sıcaklık aralığında olmasına dikkat edin.
  2. Filtre kahve demlerken dikkat edeceğiniz diğer bir nokta ise suyu dökme hızı ve döküş stili. Suyu kahvenin üzerine bir anda dökmemelisiniz. Kullandığınız ekipman her ne olursa olsun suyu sakin bir şekilde kahvenin üzerine eklemelisiniz. Ayrıca kahve ile suyu buluştururken dairesel çizgide hareket etmelisiniz.
  3. Diğer bir önemli nokta ise blooming yani çiçeklenme evresi. Kahve demlerken pek çok kişi bu ayrıntıyı atlıyor. Ancak kahvenin lezzetini etkileyen en önemli tekniklerden biri bu. Blooming evresi için kahvenin üzerine ilk etapta 30-45 ml su eklemelisiniz. Daha sonra eklediğiniz su miktarı kadar beklemelisiniz. Örneğin, 30 ml su eklediyseniz 30 saniye kadar çiçeklenme evresi için beklemeniz gerekiyor.
  4. En son adımda ise suyun kalanını kahvenin üzerine yine sakin bir şekilde ve dairesel yönde hareket ederek kahvenin üzerine eklemelisiniz.
  5. Eğer v60, Chemex gibi ekipmanlar kullanıyorsanız kahveyi servis etmeden önce kahvenin toplandığı hazneyi dairesel yönde bir iki defa çevirmelisiniz. Bu kahvenin içindeki aromaların eşit bir şekilde dağılmasını sağlayacak.

Evde bu teknikleri kullanarak profesyonel lezzete ulaşabilirsiniz. Tabii ki Mithra Coffee’nin yöresel filtre kahve çeşitleriyle evde nitelikli aromalar hazırlamanız çok daha kolay olacak.

Evde Kullanılabilecek Pratik Filtre Kahve Ekipmanları Nelerdir?

Pratik kahve ekipmanları ile evde nitelikli aromalar hazırlayabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit olan kahve ekipmanları sayesinde dilediğiniz lezzeti dakikalar içinde hazırlayabilirsiniz. Peki ama evde kullanılacak pratik filtre kahve ekipmanları neler?

Evde kullanımı en yaygın olan kahve ekipmanları arasında ilk sırada French press yer alıyor. Farklı bütçelere hitap eden çok sayıda French press modeli bulunuyor. Siz de kendi bütçenize uygun olan bir French press temin edebilir ve evde nitelikli lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Evde filtre kahve demlemek için kullanılan diğer kahve ekipmanları V60 ve Chemex’tir. Ancak bu ekipmanlar French presse nazaran daha maliyetliler. Bu sebeple kullanımları French press kadar yaygın değil. Ancak bu kahve ekipmanları ile hazırlanan aromaların tadı da bir başka diyebiliriz.

Mithra Coffee kahve ekipmanları içinde evde kullanılabilecek pratik pek çok modele yer veriyor. Her bütçeye hitap eden kahve ekipmanları ile kahve tutkunlarına evde kendi kahvelerini keyifle hazırlama fırsatı sunuyor. Kahve ekipmanları arasında hem farklı French press modellerini hem de V60 modellerini bulabilirsiniz. Yani site üzerinden dilediğiniz kahve çekirdeklerini seçebileceğiniz gibi ihtiyacınız olan kahve ekipmanlarını da alabilirsiniz.

Mithra Coffee’den seçtiğiniz kahve ekipmanlarına aynı gün kargo hizmetiyle ya da aynı gün teslimat seçeneğiyle sahip olabilirsiniz. Aynı gün teslimat hizmeti yalnızca İstanbul’da uygulanıyor. Ancak aynı gün kargo hizmeti Türkiye’nin her yerinde geçerli.

Zengin Aromalı Kaliteli Kahve Çekirdekleri Mithra Coffee’de!

Üçüncü nesil kahveciliğin yeni adresi Mithra Coffee! Mithra Coffee dünyanın en kaliteli üretimlerinin yapıldığı bölgelerden seçtiği kahve çekirdekleriyle kahve severlere eşsiz bir lezzet deneyimi sunuyor.

Her biri farklı yörelerden seçilen kahve çeşitleri bulundukları yörenin lezzetini de beraberinde getiriyor. Sunduğu harmanlarda tek bir yörenin kahve çekirdeğine yer veriyor. Dolayısıyla aldığınız kahve çeşidi size belli başlı aromaları keşfetmeyi vadediyor.

Mithra Coffee zengin aromalı çekirdekleri kahveseverlerin beğenisine sunarken çekirdeğin hikayesini de onlarla paylaşıyor. Yani internet sitesi üzerinden alacağınız kahve çekirdeğinin; geldiği yöreyi, yetiştiği yüksekliği, çekirdek türünü ve varyetelerini, işlenme yöntemini, asidite ve gövde yapısını, tadım notalarını rahatlıkla görebilirsiniz. Böylelikle sizin için en uygun seçimi yapabilirsiniz.

Dolayısıyla Mithra Coffee ile içtiğiniz kahvenin yalnızca aromasını değil hikayesini de keşfedeceksiniz. Kısacası çiftlikten fincana büyüleyici bir yolculuğa çıkacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu