Rehber Yazılar

Çocuklar için Eğitici Oyunlar

Günümüzde teknolojik olanakların artması çocuklarımız ile kaliteli zaman geçirmenin önüne geçebiliyor. Oysa çocuklar, neşe ve enerji doludurlar. Büyüme çağında olduklarından dolayı enerjileri yetişkinlere oranla daha fazladır ve bu enerjiyi atabilmeleri için uygun ortam oluşturulmalıdır. Çocuklarla çeşitli eğitici oyunlar oynayarak hem onların çeşitli kazanımlar edinmesini sağlayabilir hem de zihinsel ve psikomotor açıdan gelişmeleri sağlanabilir. Ayrıca bu oyunlar sayesinde ebeveynler ile çocuklar arasında pozitif iletişim kurulabilir.

Çocukların Çok Sevdiği Eğitici Oyunlar

Çocukların tüm zamanı oyun oynayarak geçtiğinden dolayı her şeyi oyun yoluyla öğrenirler. Oynanan eğitici oyunlar ile doğru yönlendirilirlerse zeka gelişimleri ile sosyal becerilerinde olumlu katkılar sağlanabilir.

Bu yazıda, çocuklar için eğlenceli ve eğitici oyunları bir araya getirdik.

Evet – Hayır Oyunu

4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir oyundur. Evet – hayır oyunu ile çocukların hızlı düşünme becerileri ve diksiyonlarından gelişme sağlanır. Bu oyuna göre sorulan sorulara evet ya da hayır cevaplarının verilmemesi gerekir. Evet ya da hayır cevabı verildiği durumda oyun kaybedilmiş olur. Ebeveynlerin çocuklarının yaş aralığına dikkat ederek sorular sorması, oyunu çocuklar için daha eğlenceli hale getirir.Sıcak – Soğuk

4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir oyundur. 2 kişi ve üzeri ile oynanabilir. Oyun için gerekli olan saklanabilecek ölçüde bir nesnedir. İlk olarak bir ebe seçilir. Saklanmak için seçilen nesne diğer oyuncular tarafından ebe dışarı çıkarılarak, oyun alanının içerisine saklanmalı. Daha sonra içeri alınan ebenin görevi, saklanan nesneyi bulmaktır. Diğer çocuklar, ebe nesneye yaklaştığında ‘sıcak’, nesneden uzaklaştığında ‘soğuk’ diyerek ebeyi yönlendirirler. Nesneyi bulan ebe, diğer oyuncular arasında başka birini ebe olarak seçer. Bu oyun ile çocuklar dikkat becerisi kazanarak, yönergeleri değerlendirme ve sonuca ulaşma becerisini geliştirirler.

Farkı Bul

Farkı bul oyunu, bulmacaya benzeyen bir oyundur. Ancak görme duyusu üzerine yapılandırılır. Bu oyunda birbiriyle aynı gibi görünen ancak küçük farklılıklara sahip ayrıntıların bulunması gerekmektedir. Farkı bul oyunu ile çocukların görsel zekası, analiz becerisi geliştirilir, dikkat gelişimi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Dijital Eğitici Oyunlar

Çocukların zeka ve dikkat becerilerinin gelişiminde artık klasik yöntemlerin yanı sıra dijital alternatifler de kullanılmaya başlandı. Minikler, eğlenirken aynı anda hem keyifle oyun oynayabiliyor hem de zeka becerilerini hiçbir zorlama olmadan geliştirme imkanı buluyor. Telefon, tablet ya da bilgisayar gibi dijital ekranlarda eğitici oyunlar oynamak isteyen çocukların ebeveynlerine ise bu noktada önemli bir görev düşüyor: Çocuğu, dijital tehlikelerden ve kötü oyunlardan korumak. İşte bu noktada en sağlıklı seçeneklerden biri MentalUP Eğitici Zeka Oyunu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin desteği ile hazırlanan bilimsel zeka oyunu MentalUP ile çocuklar, daima güvende kalabiliyor.

Dilerseniz dijital tabanlı Eğitici Oyun MentalUP’ı hemen deneyebilirsiniz. Üstelik ücretsiz.Uçtu Uçtu, Kuş Uçtu

4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir oyundur. 5 kişi ve üzeri ile oynanır. Sınıfta veya evde oynanabilir. Çocuklar Bir masanın çevresinde otururlar. Ebe olarak seçilen oyuncu, diğer oyuncuların karşısına geçer. Ebe “Uçtu uçtu kuş uçtu!” diyerek parmağını havaya kaldırır. Uçabilen bir şey söylediği zaman diğer oyuncuların da parmaklarını havaya kaldırması gerekir. Ancak ebe uçamayan bir hayvan söylediğinde oyuncuların parmaklarını kaldırmamaları gerekir. Örneğin ebe “uçtu uçtu penguen uçtu” derse diğer çocukların parmaklarını kaldırmaması gerekir. Yanılarak parmağını kaldıran oyuncu, oyundan çıkartılır. Bu oyun ile çocukların dikkat becerisi kazanmaları sağlanır.

Bom – Fiz

10 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir oyun olup en az iki kişiyle oynanır. İlk olarak oyuncular halka şeklinde dizilirler. Oyuncular sırasıyla 1’den başlayarak saymaya başlarlar. 5 ve 10’un katları için Bom, 7 ve katları için Fiz denilmesi gerekmektedir. Eğer oyunculardan biri yanılarak 5, 10 ve 7’nin katlarında sayı söylerlerse yanmış olurlar ve oyundan çıkarlar. Bu oyun çocuklara işlem yapabilme ve dikkat becerisi kazandırır.

Deve – Cüce

4 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. En az iki kişiyle oynanır. Oyunu yöneten kişi çocukları karşısına alır. Çocuklar ayakta durur. Yönetici ‘deve’ dediği zaman çocukların ayakta durması, ‘cüce’ dediği zaman ise çömelmesi gerekir. Yönetici hızlı bir şekilde ve karmaşık olarak deve ve cüce yönergelerini söyler. Yanılanlar oyundan çıkartılır, sona kalan oyuncu oyunu kazanır. Bu oyun ile çocukların kaba motor becerilerinde gelişme sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu