Tanıtım Yazısı

2022’de Yapılabilecek İş Fikirleri


1- Dijital Sanat: Son yıllarda dijital para piyasası oluşması ile sanal para olan coin çeşitleri hayatımızda büyük yer kaplamaya başladı. Bu sanal dünya sadece coin çeşitleri ile sınırlı kalmadı ve bir evren yaratılmaya başlandı. Metaverse, NFT gibi kavramlar öğrendik. Metaverse, arsaların parsel parsel satıldığı bir platform oldu. Bu kavramlar artık hayatımızda kesinlikle olacak. Hepimizin belki de bir sanal avatarı olup bu evrende ayrı bir hayat yaşayacak. Aslında bu dünyalara yıllar öncesinden çeşitli sanal gerçeklik oyunları ve sanal gerçeklik gözlükleri ile giriş yapılmıştı. NFT ise bir sanal cüzdan oluşturup sanal ürünlerin olduğu sanal pazar yerlerindeki alınıp satılan dijital sanat eserleridir. Ödemeler cion çeşitleri ile yapılmaktadır. Bu alan böylelikle sanatçılara, oyun yazılımcılarına, bilgisayar yazılımcılarına, stilist, varlık danışmanı, tur rehberi, yapımcılar, senaryo yazarı gibi birçok mesleğe yeni iş imkânı sunacaktır. Ayrıca, güvenlik yöneticisi, planlayıcı, ekosistem geliştirici, donanım üreticisi ve geliştiricisi, bilim insanları, reklam engelleme uzmanı, siber güvenlik uzmanı gibi yeni iş fikirleri ile yeni meslekler ortaya çıkacaktır.

2-Bulut Depolama: Her dakika bilgisayar, tablet ve mobil telefon kullanımımız artmaktadır. Günümüz dünyasında hem iş hem özel hayatımızda tüm verilerimizi fiziki değil sanal ortamlarda saklayıp muhafaza etmekteyiz. Hafıza kartları ve fiziki bellekler popülerliğini kaybetmektedir. Bulut depolama alanları belli abonelik ücretleri ile belli miktarlarda veri depolama imkânı sağlayan alanlardır. Kullanımları artması ile bulut depolama ile ilgili iş fikirleri çoğalmaktadır. Birçok kişi bu alandaki iş imkanlarını görerek çalışmak için bu sektörü tercih etmeye başlamıştır.

3-Karton Kutu ve Koli İmalatı ile Satışı: Alışveriş alışkanlıklarının son yıllarda tamamen kökten bir şekilde değişmesi sonucu karton kutu ve koli tüketimi yüksek bir oranda artmıştır. Online alışveriş ile gönderilen nerdeyse her üründe ambalaj için karton kullanıldığından kargo şirketleri için en önemli ürün koli ve kutu olmuştur. Gerek kurumsal firmalar gerekse küçük işletmeler kutu için belli bir kaynak ayırmaktadır. Dolayısıyla bu sektör her geçen gün büyüyüp gelişmekte ve yeni iş fikirleri ile ön planda olmaya devam etmektedir.

4- Kargo Şirketi Açmak: Salgın süreci ile evlerde kalan kişiler tüm alışverişini online sitelerden yapmaya başlayınca kargo şirketleri kapasitelerinden fazla çalışmaya başlamıştır. Bu açığı gören yatırımcılar ve girişimciler yeni kargo firmaları kurmaya başlamıştır. Birçok yeni firma kurulmuş olup hizmet kalitesinin artması beklenmiştir. Hatta bazı butik kargo şirketleri bile ortaya çıkmıştır. Aynı şehirde gün içerisinde ya da çok kısa sürede teslimat yapma gibi iş fikirleri ile piyasada üstünlük sağlayan firmalar ön plana çıkmıştır. Pandemi sonrasında da online alışveriş alışkanlıkları devam etmesi ile bu sektör daha da büyüyecek gibi görünmektedir.5-Otomotiv Yedek Parça İmalatı ve Satışı: Otomobil fiyatlarının tüm dünyada atan fiyatları ile yedek parça fiyatları için uygun fiyatlı piyasaları oldukça değerlenmiştir. Yedek parça imalatı yapan firmalar ve kişiler için bu alanı fırsata çevirmiştir. Yedek parça imalatı ve satışı yeni iş fikri olmaktan öte girişimciler için oldukça mantıklı birer yatırım alanı olmuştur. Elektrikli ve hibrit araçların popülerlik kazanması ile yedek parça ihtiyaçlarında oldukça büyük değişiklikler olmuştur. Ürün imalatı ile ilgili girişimlerde ülkemizde devlet birçok destek vermektedir.

6-Yıkım Müteahhitliği: Kentsel dönüşüm uygulaması ile her gün birçok semtteki evler yenileme kapsamına girmektedir. Dönüşümün ilk aşaması halihazırdaki binanın yıkılmasıdır. Bu yeni bir iş alanında uzmanlık gerektiğini herkese hatırlatmıştır. Yıkım müteahhitliği, kentsel dönüşüm yasası ile son yıllarda popüler mesleklerden biri olmuştur. Binaların güvenli bir şekilde yıkılması görevi ile yıkım müteahhitliği için yüksek bütçeli bir yatırım yapılması gerekmektedir.

7- Evde Sağlık Hizmetleri: Dünyayı saran bu salgın fırtınası ile belli yaştaki kişiler evde kalmak zorunda olup evde sağlık hizmetlerinden yararlanmıştır. Bu süreç bize sağlık çalışanlarının ne kadar kıymetli olduğunu anlatmakla kalmamış onlara ne kadar ihtiyacımız olduğunu da fark etmemiz gerektiğini anlatmıştır. Evden çıkamayacak durumdaki kişilerin nasıl yalnız kalabildiğini, onlara yardım etmek için sağlık çalışanlarına muhtaç olduklarını anladıktan sonra bu sektör çalışanlarına ihtiyaç fark edilmiştir. Bu sektör daha da büyümeye devam edecektir. Bu ihtiyaç hem çalışan hem de yatırımcıların hayli dikkatini çekmiştir. Evde sağlık hizmetleri gelişmekle birlikte çok çeşitli yeni iş fikirleri ortaya çıkmaktadır.

8- Su Bayisi Açmak: Covid 19 salgını ile birlikte inşanlar sağlık konusunda daha titiz ve hassas davranmaya başlamıştır. Bu eğilim ile en çok tüketilen ve vücudumuzun büyük bir kısmını oluşturan su daha da önem kazanmıştır. İnsanlar sağlıklı olmak için iyi ve kaliteli su içmeleri gerektiğini anlamıştır. Bu yüzden su sipariş miktarı artmıştır. İyi su satarak bu alanda başarı elde etmek mümkündür. Online pazaryerlerinde de yer alan su bayileri büyümeleri çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.Okuyunuz: Bayilik Veren Firmalar

9- Mobil Uygulama Geliştirmek: Hayatımızın büyük kısmı telefon ve bilgisayar başında online bir dünyada geçirmekteyiz. Bankacılıktan alışverişe kadar her işlemimizi telefonlar üzerinde mobil uygulamalar aracılığıyla yapmaktayız. Her gün onlarca yeni uygulama piyasaya çıkmaktadır ve bu sektör her geçen gün daha da büyümektedir. Yazılımcıların her türlü güncel gelişmeyi takip edip yeni uygulamalar üretmesi artık bir ihtiyaç olmuştur. Yeni hayatımızın ihtiyaçlarını karşılamak için mobil uygulamalar vazgeçilmezimiz olmuştur. Hem Türkiye hem dünyada pandemi şartları ile en çok büyüyen sektörler arasında yazılım sektörü başı çekmektedir.

10- Perakende Satış Sitesi Kurmak: Ticaret herkesin yapabildiği ve yapmak istediği bir sektör olarak sevilmektedir. Trendyol, Hepsiburada gibi perakende satış platformlarının Pazar payı sürekli büyümektedir. Bu büyüme, insanlara cazip gelmekte ve yeni iş fikirleri arasında büyük bir yer edinmektedir.

11- Youtube kanalı açmak; instagram, tiktok gibi sosyal medya hesaplarını kullanarak influencer olmak: ülkemizdeki üniversite sayılarının artması ve ekeonomik koşullarla genç işsiz üniversite mezun sayısı artmaktadır. Genç kitle sabit bir işyerinde belli mesai saatleri içinde çalışmayı artık cazip bulmamaktadır. Özgür, yaratıcı ve çalışma koşullarını kendilerinin belirlediği işlerde çalışmayı istemektedirler. Sosyal medya danışmanlığı da tercih edilen mesleklerden olmuştur.12-Girişim Danışmanlığı: Girişimcilik, bağımsız çalışma koşulları ve yaratıcılığı besleyen tarafları ile oldukça yoğun ilgi görmektedir. Ama insanlar bu yola nasıl başlayacaklarını, neler yapmaları gerektiğini danışacak uzmanlar aramaktadır.

13-Yat Kiralama: Covid 19 ile tatil anlayışı da değişmiştir. Aileler otel ve sabit lokasyonlardan bağımsız, kalabalıktan uzak olmak için yat turizmini artık daha çok tercih etmektedir. Pandemi süreci ile yat kiralama oranı epey artmıştır.

14- Drone ile Teslimat: Teknoloji gelişimi harikalarından biri olan drone; hayatımızın çok çeşitli yerinde görülmektedir. Drone ile sipariş teslimatı son günlerin favori hizmet sektörlerindendir.

15-Bisiklet Kiralama: Araç fiyatları artan bu piyasada elektrikli ve standart bisiklet çeşitleri satışları artmıştır.16-Serbest Grafik Tasarımcı: Online hayatın her alanında gerekli olan görsellerin bir tasarımcı tarafından oluşturulması günümüz ihtiyaçlarındandır.

17- Kariyer ve Yaşam Koçluğu: Meslekler ve iş hayatı bu kadar değişim geçirirken insanlar kariyer planlamalarını yapmak için danışacakları kişilere ihtiyaç duymaktadırlar.

18-Uzaktan Eğitim: Okulların kapanıp eğitimin online ortamlara taşınması ile uzaktan eğitim keşfedilmiş ve kolaylıkları ile yaygınlaşmıştır.

19-Güzellik Merkezi Açmak: Güzellik anlayışının değişimi ile çeşitli operasyonlar artık düzenli bir şekilde uygulanması gerekli işlemler kategorisine geçmiştir.20- Domain Satışı, Web Sitesi Kurulum İşlemleri: Her işletme sahibi kişinin, tüccarların, girişimcileri satışlarını internet üzerinden yaptığını düşünürken web sitesi kuruluşu, domain almak gibi işlemler zorunlu bir hal almıştır.

21-Makale Yazarlığı: Dilediğiniz yerden dilediğiniz kadar zaman ayırarak yazdığınız yazılardan para kazanmak büyük bir zevkle yapılacak bir iştir.

22- Sanal Ofis Kiralama Hizmeti: Şahıs şirketi kuran küçük işletmeler, serbest çalışan girişimcilerin düzenli bir ofis kirası ödemesinin önüne geçen bir hizmet sektörüdür. Paylaşımlı ofis olarak da bilinir.

23- Sanat Terapi Merkezleri Kurulumu; Online Psikoterapi, Psikolog Hizmetleri: Özgürlüğü kısıtlanan, sağlığı tehdit altında olan bir dönem sonrası psikolojik olarak herkesin bir desteğe ihtiyacı olmaktadır. Bazen sanatla bazen bilimle bu sıkıntılara çözüm aranmıştır ve aranacaktır.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu