Tanıtım Yazısı

2018 SAT Sınavı Nasıl Değerlendirilecek?

2018 yılının SAT sınavı tarihleri, henüz geçtiğimiz yıl The Collage Board tarafından duyurulmuştu. Öğrencilerin yurt dışı üniversite hayalini yeşerten SAT sınavı,  artık dijitalde de alınabiliyor. Bununla birlikte Türkiye’de de 2018 SAT sınavı hakkında tüm detaylar belirlendi.  İşte 2018 SAT sınav programı hakkında her şey!

ABD ve Avrupa üniversitelerinde eğitimi mümkün kılan SAT sınavı tarihleri çok önceden belli olmuştu.  2018 yılı SAT sınavı, 10 Mart, 5 Mayıs ve 2 Haziran olarak açıklandı. SAT’nin resmi internet sitesi CollageBoard’un geçtiği habere göre SAT II olarak adlandırılan SAT subject test tarihlerinde değişikliğe gidildi ve böylece, SAT II sınavları artık ekim kasım aralık, mayıs ve hazıran aylarında da alınabilecek.

 

2018 SAT sınavı konuları ve SAT 1, SAT 2
5 Mayıs 2018 günü gerçekleştirilecek olan SAT sınavı, Literature, Amerikan Tarihi, Matematik, Biyoloji, Fizik, Fransızca ve İspanyolca konularını kesin olarak kapsıyor.Matematik ve essay sınavları öğrencinin insiyatifine bırakılırken 60’ar dakikalık fizik sınavı, kimya sınavı, biyoloji içerisinde ekolojik biyoloji ve moleküler biyoloji olarak kategorilendiriliyor. Sözel kısımda ise Amerikan Tarihi ve Dünya Tarihini kapsar, sözel sınavların süreleri de 60 dakika olarak ayarlandı.  SAT sınavı, 2018 yılı itibariyle yazılı formatın yanısıra dijital ortamda da katılım sağlayacak. SAT 1 Reasoning Test ağırlıklı olarak sayısal alanın içerisinde, diş hekimliği, bilgisayar mühendisliği, işletme gibi bölümler var ve adayları en çok zorlayan bölüm olarak bilinir.

SAT 1 ve SAT 2 kategorileri, ağırlıklı olarak ‘SAT 1 mi almalıyım, SAT 2 mi almalıyım’ sorusu ile karşı karşıya. SAT 1, resmi olarak standart SAT formatı olarak kabul görüldü. SAT 2 kategorisi ise, daha çok opsiyonel ve başvuracağınız üniversitenin bölümlerine göre SAT 2 sınavı alınır. Eğer SAT 2 sınavı aldıysanız, gönlünüzdeki üniversitenin SAT 2’ye dair bölümler barındırdığına emin olmanız herhangi bir sürprizle karşılaşılmaması açısından önemli.

SAT 2 olarak adlandırılan, Subject Test olarak sözel ağırlıklı kısım ise yetenek ve sözel bilgi ile harmanlanan reklamcılık, radyo sinema, sanat tarihi, basın ve yayın, gazetecilik, iletişim ve tasarım gibi alanları kapsıyor.

SAT sınavı kabul eden üniversiteler 3 farklı politika izleyerek öğrenci alımlarını gerçekleştiriyorlar. Elbette bu politikalar üzerinden de öğrenciler, kendi SAT sınavı planlarını oluşturarak gelecek planı kuruyorlar.Strateji 1: Sadece SAT 2’yi kabul eden, Subject Test’i değerlendirmeyen üniversiteler.  Bu üniversiteler, SAT sınavı ya da ACT de istiyorlar.

Strateji 2: SAT ve SAT Subject Test isteyen üniversiteler.  Ana akım Amerikan üniversitelerinin tercih ettiği sınavla alım stratejisi.  Örneğin, MIT üniversitesi de Strateji 2 ile SAT sınavı değerlendirmesi yapıyor.

Strateji 3: Colorado, Middlebury, New York üniversitesi gibi hem analitik hem de sözlü sınav sonucunda öğrenci alan üniversiteler, ağırlıklı olarak bu stratejiyi izliyor.

Ezcümle;
SAT sınavı, standart olarak SAT 1 olarak değerlendirilir. Subject odaklı SAT sınavlarının gerekliliğinin seviyesi, daha çok gelecek planlarınıza göre şekilleniyor. Anlaşıldığı üzre; SAT 2 sınavları daha çok geniş yelpaede yer alıyor ve üniversitelerin bölümlerine göre gereklilikleri ön plana çıkabilir.SAT 1 ve SAT 2 KABUL EDEN AMERİKAN ÜNİVERSİTELERİ
Türkiye’den rağbet gören üniversitelerin de hangi SAT sınavı ile öğrenci aldığı da ortaya çıktı.  Türkiye’den yoğun olarak başvuru olan Boston College, SAT 2 Subject testi opsiyonel kılıyor. Özellikle spesifik alanlarda eğitim görmek isteyen SAT adayları, Boston Üniversitesi’nin bölümlerine başvuruyorlar. Columbia Üniversitesinin de odağında Subject Test zorunlu değil.

SAT sınavı sürecinde merak edilen diğer üniversitelerden olan Harvard Üniversitesi ise iki SAT Subject Testlerini de zorunlu tutuyor. Lakin, Harvard Üniversitesi’nin ‘yabancı uyruku öğrencilere’ yönelik sunduğu internet sayfasında “Ana dilinin İngilizce olmayan öğrenciler, Subject Test konusunda daha esnek davranabilirler’

SAT SINAVINA KİMLER GİREBİLİR? HAZIRLIK DÖNEMİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?
Mezun öğrenci ve lise son sınıf öğrencilerine yönelik geliştirilen SAT sınavı, ağırlıklı olarak son lise son sınıf okumakta olan öğrenciler tarafından ilgi görüyor. Okuldan alınabilecek transkript başarısının yanısıra, Upper Intermediate olarak adlandırılan İngilizce bilgi seviyesinde olunması isteniyor.  Gerekli not ortalamasını ve İngilizce bilgi seviyesini de karşıladıktan sonra SAT sınavı hazırlık dönemi başlar. Uzmanlar, SAT hazırlıkları ile ilgili 1 yıl öncesinden başlamış olunmasını tavsiye ediyorlar. Buna ek olarak daha yetkin bir şekilde hazırlanabilmek adına; SAT yaz okulu ve SAT yaz kursları bulunuyor. Yaz okulları, İngiltere’de, ABD’de ve Malta’da SAT sınavı ile ilgili daha sağlıklı bir süreç geçirmek isteyen öğrencilerin tercihleri oldu.

2018 SAT SINAVI FİYATI NE KADAR? SINAV ESNASINDA NELERE DİKKAT ETMELİ?
SAT sınavı fiyatları yıldan yıla değişebiliyor. 2018 yılı SAT sınav takvimi için 100 dolarlık bir sınav giriş ücreti belirlendi. SAT sınavı ile başarı sağlamanın yolu yazma ve dil gücünden geçiyor. SAT sınav sonucu değerlendirmesinde, noktalama ve virgül işaretlerini, paragraf başlama, paragraf bitirme yerlerini titizlikle inceliyorlar.  Özellikle, SAT dil sınavı çerçevesinde bağlaçlar ekstra önem taşır. Örneğin paragraflarda kullanılabilecek ‘Therefore’, However’ gibi ifadeler kazanma şansını yükseltecektir.  Matematik bölümlerinden, cebir matematiği, kümeler ve geometri bilgisi de oldukça önemli.Bu yazı https://www.york.com.tr/ sponsorluğunda hazırlanmıştırBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu